ווי-טיוב: כך הפכו כוכבי "חיים בחארטא" לאלילי הנוער החדשים

קווין רובין ורז ספני אוכלים מגבונים ונוגחים בכרוב, מיכאל ספיר נטש עבודה כדי לצלם את משפחתו: היוטיוברים המצליחים בארץ עולים לבמה - ומכניסים קצת היגיון לשיגעון

איש לא שיער שבחזרה גנרלית למופע חנוכה אנשי האבטחה יצטרכו להזיע, אבל מדובר בכוכבים בה"א הידיעה, גיבורי התרבות של הילדים, ומה שיותר מדהים – לרוב היורשים האלה של ציפי שביט ומיכל ינאי, זו הפעם הראשונה בכלל שהם על במה. למה? כי הם יוטיוברים.


אנחנו מפעילים את הסטופר רגע לפני שמעלים סרטון ליוטיוב. 24 שעות אחר כך – יותר מ-100 אלף אנשים כבר צפו בוולוג, קיצור של בלוג וידאו. יוטיובר – אדם שמעלה וולוגים ליוטיוב, ומפני שהם כל כך פופולרים עמי אנידג'ר יצר את "נקסטפסט", מופע על טהרת היוטיוברים, משימה בכלל לא פשוטה עם אנשים שחיים ברשת.

 
 
 

קווין רובין רצה להיות שחקן, חלם טלוויזיה. למד משחק, קיבל כמה תפקידים קטנים, אבל הקריירה לא באמת התרוממה. הוא פגש את רז ספני, וביחד החליטו לקחת את גורלם בידם. הם התחילו להעלות סרטונים לרשת. כך נולדה חרטא גנג, חבורת החרטא. קווין רז, צרפו אליהם את אושיות הרשת דניאלה, שרון, זהבי וגיא, שכרו וילה מפוארת בקיסריה, וחיים שם בסרט – סרט קולג'ים אמריקני, שמועבר בשידור ישיר כל הזמן ביוטיוב. 


כשהם לא שורצים, הם יוצרים תוכן, מושג שעוד ניתקל בו - כלומר מצלמים סרטונים שמורכבים ממתיחות ובדיחות. ביום שבאנו לבקר אותם – המשימות היו לאכול מגבון, את האוכל של החתול, מקלחת קרח ונגיחה בכרוב. זה עובד. בגדול. יש לחרטה יותר מרבע מיליון מנויים ביוטיוב, ויותר מ-50 מיליון צפיות בסרטונים שלהם. הנה מתיחה לדוגמה: קווין ורז הביאו לזהבי מתנה - טלוויזיה חדשה, אלא שהוא לא יודע מזה, והם – לא בדיוק הולכים לקחת בשקט את הישנה. 

 מיכאל ספיר, יוטיובר
 

מיכאל ספיר, יוטיובר. מנהל ייצור במפעל שהפך למפעל לייצור יוטיובים (חדשות עשר )

 

מיכאל ספיר הוא מיכל הקטנה של היוטיוב. 230 אלף מנויים, רובם עד גיל 8. כשבאנו אליו – לא תיארנו לעצמנו מה מחכה לנו. מיכאל היה מנהל ייצור במפעל שהעלה, כמו כולם, סרטון של הילדה לרשת. אלא שבניגוד לכולנו הוא הבין את הפוטנציאל בלייקים – והפך ליוטובר במשרה מלאה. בנה אולפן בבית ומצלם את המשפחה ללא הפסקה.

מאחורי השיגעון – יש הרבה הגיון, הרבה כסף. זהו עסק שמתנהל במקצועיות – הצילום, העריכה, שכירת הווילה - קווין ורז הם לא רק ליצנים אלא גם אנשי עסקים, שחברו לחברת הפקה גדולה. כשהם מצלמים מתיחות, אייל המפיק יושב ומארגן את לוחות הזמנים – הכול מתוכנן - מתי מעלים סרטון, מתי יוצאים להופעה, מדובר בהכנסות של מאות אלפי שקלים. יוטיוב משלם ליוטיוברים גדולים, אלא שהכסף הגדול באמת מגיע מפרסומות; שורת הנעלים לא במקרה ליד המיטה, גם החטיפים לא סתם חלק מהמתיחה. במילים פשוטות תוכן שיווקי – בלי כללים, בלי סינון, בלי פיקוח – הם עורכים, הילדים צופים.


בינתיים, החרטא הזה עובד מצוין: האנשים שרק לפני שנתיים לא עברו אודישן רצים מסרטון להופעה, מוולוג לבר מצווה. עכשיו כבר מזמינים אותם להופיע בסדרות, ומיכאל? הוא רק חזר מלונדון, חברת סוני העולמית הזמינה אותו לפסטיבל יוקרתי.