פייסבוק במשבר, עשר אונליין

דיווח: פייסבוק השתמשה באונבו הישראלית כדי לרגל אחר משתמשים

תכתובת פנימית של פייסבוק שהוצגה בפני הפרלמנט הבריטי חושפת כי החברה הציעה לנטפליקס ו-Airbnb מידע אישי על משתמשים, ואף עקבה אחר פעילות משתמשים באמצעות רכש ישראלי

חבר פרלמנט בריטי פרסם ביממה האחרונה שורה של הודעות דוא"ל בין פייסבוק לחברות טכנולוגיה אחרות העוסקות באופן שבו ניתן לגשת לנתוני המשתמש באמצעות מערכות הרשת החברתית. ההודעות המדוברות ממשיכות לאשש את החששות הגוברים כי פייסבוק פועלת, או לפחות פעלה, בחוסר תמימות בכל הקשור להגנה על פרטיות משתמשיה.

הודעות הדוא"ל חושפות לכאורה כי בין השנים 2012-2015 פייסבוק עקבה אחר צמיחת המתחרות שלה באופן אקטיבי, בין היתר באמצעות הטכנולוגיה של חברת אונבו הישראלית, אותה רכשה החברה בשנת 2013 תמורת סכום המוערך בכמעט 200 מיליון דולרים. אונבו הפכה בהמשך לבסיס למרכז הפיתוח המקומי של פייסבוק, כשמנכ"ל החברה, גיא רוזן, מונה כסגן נשיא האחראי לניהול מוצרים בפייסבוק העולמית. 

 
 
 

אונבו פיתחה טכנולוגיה אפליקטיבית שמנטרת פעילויות אפליקציות שונות במערכות ה-iOS והאנדרואיד במטרה לחסוך בצריכת הנתונים של המשתמש. החשש שעולה מהתכתובות הפנימיות שדלפו הוא כי פייסבוק עשתה שימוש בידע הזה כדי לעקוב אחר הרגלי הגלישה של משתמשי האפליקציה של פייסבוק גם מחוץ לרשת החברתית, וכי החברה ניטרה את הרגלי השימוש של משתמשים באפליקציות שונות מבלי שדיווחה וקיבלה אישור לכך.

נראה כי פייסבוק ניצלה את המידע, שכאמור נאסף מהגולשים ללא ידיעתם, כדי לייצר לעצמה הזדמנויות עסקיות שונות כמו רכישות, הערכת איומים וכו'. אחד הפרטים המעניינים שנחשפו בהקשר לאונבו היא כי בכירי פייסבוק דנו ביניהם על האפשרות להתחיל לגבות ממפתחים תשלום על גישה למידע על משתמשים.

 גרף שנשלח לבכירי פייסבוק המציג נתוני שימוש באפליקציות שונות

גרף שנשלח לבכירי פייסבוק המציג נתוני שימוש באפליקציות שונות ( הפרלמנט הבריטי)

 

יש לציין שזו אינה הפעם הראשונה שאונבו הישראלית נמצאת במוקד של סערה ציבורית אודות המעקב שלה אחר משתמשים. בקיץ האחרון הסירה אפל העולמית את אפליקצית ה-VPN של החברה מחנות האפסטור שלה, לאחר שזו הפרה את תנאי השימוש של אפל ועקבה אחר פעילות משתמשים שהורידו אותה ללא ידיעתם.

 פייסבוק במשבר?

פייסבוק במשבר? ( עשר אונליין)

 

ההתכתבויות חושפות גם דיונים שונים שניהלו בחברה על הדרך ובה פייסבוק תוכל לקבל את אישורם כדי לאסוף מידע על שיחות הטלפון שאלו מבצעים מבלי "להרתיע אותם עם התראות מפחידות" כך נכתב שם. בנוסף נראה כי פייסבוק שימנה לעצמה כמה שותפות אסטרטגיות דוגמת חברות ענק כמו נטפליקס ו -Airbnb  להן נטען כי הוצעה גישה מיוחדת למידע שנאסף מגולשים. 


ההודעות המדוברות נחשפו כחלק מצביר מסמכים בין 250 עמודים שהוצג כעדות מטעם חברת פיתוח האפליקציות  Six4Three  במהלך משפט שזו מנהלת נגד פייסבוק בימים אלו בבריטניה. החברה המדוברת, שמחזיקה בתואר המפוקפק של פיתוח אפליקציה בשם Pikinis המאתרת תמונות חושפניות של משתמשות פייסבוק בבקיני, הגישה תביעה כנגד הרשת החברתית מאחר וזו ניתקה את הגישה שלה לנתוני המשתמשים של פייסבוק בשנת 2014.

 אפליקציית Pikinis

אפליקציית Pikinis ( Six4Three)

 

המסמכים המדוברים  הובאו בפני ועדת המחוקקים הבריטית העוסקת בדיסאינפורמציה בסוף נובמבר, בהקשר לבדיקת הפרלמנט של בריטניה בנושא ה "חדשות מזויפות" על ידי חבר הפרלמנט דמיאן קולינס, המשמש גם כיו"ר הוועדה האמונה על חקירת דיסאינפורמציה. בהודעה ששיחרר לתקשורת אמר קולינס כי "המסמכים מעלים שאלות חשובות על האופן שבו פייסבוק מטפל בנתוני המשתמשים, במדיניות העבודה שלהם עם מפתחי אפליקציות וכיצד הם מפעילים את מעמדם הדומיננטי בשוק המדיה החברתית. אנחנו לא מרגישים שיש לנו תשובות ישירות מפייסבוק בנושאים חשובים אלה, ולכן אנחנו משחררים את המסמכים", הוסיף קולינס.

מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, מי שמצא עצמו תחת אש לא אחת בשנה האחרונה, פירסם הודעת הכחשה ארוכה בעמוד הפייסבוק שלו ובה חזר על המנטרה הקבועה שלו, שעיקריה - כל פעולות החברה נועדו כדי להגן על משתמשיה, והחברה לא מוכרת מידע על משתמשים.