דיווח פייק ניוז שהפיצה איראן , קלירסקיי

ב-30 מדינות ו-150 אתרים: כך פעלה תעשיית הפייק ניוז האיראנית

שלושה חודשים לאחר הגילוי כי איראן הפעילה אתרים פיקטיביים בעברית כדי להפיץ ידיעות המתאימות לאינטרס שלה, מפרסמת חברת "קלירסקיי" כי המהלך בוצע גם ברחבי העולם

חודשים ספורים לאחר שהתגלה נסיונה של איראן להפיץ חדשות מזויפות ודמורליזציה בישראל באמצעות אתרים מפוברקים והפצת ידיעות מעוותות, מפרסמת היום חברת הסייבר הישראלית קלירסקיי (Clearsky) כי האיראנים נהגו בצורה דומה בעשרות מדינות שונות, תחת אותה מטרה: לחזק את האינטרסים האיראניים.

על פי הדיווח שהוציאה החברה הישראלית היום, הפעילות מתבצעת ב-30 מדינות שונות, על ידי 150 אתרים שונים, ובעיקר במדינות הפועלות נגד האינטרס האיראני - לא רק ישראל אלא גם ארצות הברית, סעודיה, תימן, הודו ואחרות.

"מדובר בתמנון תודעתי רחב היקף, מאמץ יוצא דופן של האיראנים לייצר שינוי גלובלי בתודעה הציבורית", אומר בועז דולב, מנכ"ל החברה, "והכל במטרה להסתיר את השאיפות האמיתיות של המשטרה באיראן. התשתית הזו עשויה לעזור להם אף לשבש פעילות של מוסדות שונים בעולם".

שיטת הפעולה שהוזכרה בדיווח הקודם דומה גם הפעם: גניבת כתבות נבחרות מאתרי חדשות לגיטימיים, עריכתן כך שיתאימו לאינטרס האיראני; ואז גם הקמת עמודים ייעודיים ופרופילים מזויפים ברשתות החברתיות, במטרה להפיץ את התכנים הללו ברשת, ולעתים אף להפיץ אפליקציות מיוחדות שמסייעות בהפצת המסרים. על פי ההודעה היום, מאחורי תשתית הפייק ניוז עומדים עשרות בעלי תפקידים, החל מכתבים ועורכים ועד למומחי רשתות חברתיות ומפתחי תוכנה.