סנדברג, רויטרס

פייסבוק מאשרת: הסמנכ"לית סנדברג חיפשה מידע על ג'ורג' סורוס

בעקבות התחקיר בניו יורק טיימס, חשף אתר "באזפיד" כי סמנכ"לית הרשת החברתית, שריל סנדברג, אכן ביקשה מהצוות שלה לחפש מידע על המיליארדר היהודי שנחשב ל"אויב החברה"

כשבועיים לאחר תחקיר ניו יורק טיימס שחשף את שיטות העבודה המלוכלכות של הרשת החברתית פייסבוק כנגד מתנגדיה, מסתבכת גם סמנכ"לית התפעול של הרשת, שריל סנדברג. זאת, לאחר שהלילה (בין חמישי לשישי) התברר כי בניגוד להצהרות קודמות שלה, היא אכן ביקשה מהצוות שלה לחפש מידע על המיליארדר היהודי-הונגרי ג'ורג' סורוס. אתר "באזפיד" הניח את ידו על תכתובת דואר אלקטרוני שחושפת זאת - ואילץ את דוברות פייסבוק להודות בכך הלילה

בינואר האחרון, נאם סורוס בפורום הכלכלי העולמי, וטען שם כי פייסבוק וגוגל מהוות "איום" על העולם, ומתנהגות כ"מונופולים חסרי רצון או נטייה להגן על החברה". הבקשה לאיסוף מידע על מי שנתפס לדברי האתר כאויב של פייסבוק בוצע בעקבות זאת, כך על פי הצהרת הרשת. "חיפשנו מהם המניעים מאחורי הביקורת שמתח על פייסבוק", נמסר לבאזפיד, "מר סורוס הוא משקיע בכיר, וחיפשנו מידע על השקעותיו ופעולותיו הנוגעות אלינו. בזמן שליחת המייל מצד שריל, ששאלה על השפעת סורוס על מניית פייסבוק, איסוף המידע כבר היה בשלבי ביצוע. שריל מעולם לא ביקשה שנחפש מידע על 'חופש מפייסבוק', וכפי שאמרה בעבר, היא מקבלת על עצמה אחריות מלאה לכל מה שקרה במשמרת שלה".

 
 
 

תחקיר הטיימס, כזכור, חשף כי פייסבוק הפעילה חברת יחסי ציבור וייעוץ תקשורתי רבת עוצמה בשם "דיפיינרס" כדי לאסוף מידע ולזרוק בוץ על מתחריה. פייסבוק טענה בתגובה שהמנכ"ל מארק צוקרברג וסגניתו סנדברג ידעו מעט מאוד, אם בכלל, על שיתוף הפעולה, וב-15 בנובמבר כתבה סנדברג בפוסט בחשבונה כי לא הכירה מעולם את חברת "דיפיינרס" עד שקראה את התחקיר. בסופו של דבר, בתום חיפוש המידע, תודרכו כתבים בידי פייסבוק כי סורוס כביכול קשור לארגונים הדוחפים לרגולציה של פייסבוק, כולל קואליציה בשם Freedom From Facebook. 

"רצינו להראות שלחלק מהפעילות נגדנו יש שורשים בארגונים גדולים", כתבה סנדברג בפוסט לפני כשבועיים, והוסיפה: "יש לי כבוד גדול כלפי סורוס - ותיאוריות הקונספירציה האנטישמיות נגדו פשוט דוחות".​