העתיד לפי אורקל: על רובוטים ורכבים אוטונומים

אורקל פתחה את כנס החברה השנתי שלה בישראל עם תצוגת מערכות אוטונומיות שונות ובהן: רכב סיור לזיהוי והתראת שריפות יער, רובוט רב פעלים ואחר המחלק כיבוד לאורחים

ארוע "שבוע אורקל", אחד הכנסים המקצועיים הגדולים ביותר בישראל לקהילת ה-IT וההייטק נפתח השבוע בהשתתפות אלפי אנשי מקצוע מהקהילה: מפתחים, תוכניתנים, ראשי צוותים, מנהלי מערכות מידע, מנהלי מאגרי נתונים ועוד.

השנה בארוע, שמתמקד מטבעו מדי שנה בעולם התוכנה וה-IT, החברה חרגה ממנהה והציגה גם תערוכה של מערכות אוטונומיות שונות שאינן מעולם המחשוב. זאת, כחלק מאסטרטגיית ה"בשורה האוטונומית" שאורקל מקדמת במרץ בחודשים האחרונים. אחרי הרכב האוטונומי, רובוטים, רחפנים ומכשירים חכמים נוספים, ענקית התוכנה מציעה כיום יכולות אוטונומיות מתקדמות , בהן בסיס הנתונים האוטונומי הראשון בעולם בענן אורקל.

כאמור, את האירוע מקיימות "אורקל ישראל" וג'ון ברייס הדרכה ונראה שהשנה במוקד הארוע נמצא נושא האוטומציה בענן כמו גם למידת המכונה והטמעת תהליכים אוטונומיים. 

משרדי אורקל ברעננה

משרדי אורקל ברעננה ( יוסי לוי)

 

הארוע הזה נערך במקביל להכרזת החברה העולמית כי זו תציב את תחום למידת המכונה בלב אסטרטגיית יישומי הענן שלה לשנים הקרובות.  "אנו מעמידים לרשותכם מערך כלים שמאפשרים לאנשים לשתף פעולה ולשאול שאלות, לעבוד יחד כצוות ולפתור בעיות. זהו דור חדש של יישומים" אמר בארוע ההוא מנכ"ל ומייסד החברה לארי אליסון. "הכנסנו אוטומציה לכל אותם תהליכים מייגעים, הכנסנו אוטומציה לכל אותם תהליכים מורכבים, כדי לתת יתרון עצום בפרודוקטיביות לאלה שיאמצו את הדור הבא שלנו ליישומי ענן" . 

בהתאם לרוח הדברים הללו, באורקל בחרו בחברות הבאות להציג את הפיתוחים שלהם במהלך ארוע פתיחת "שבוע אורקל" :


 


iCobots – רובוט שיתופי מזן חדש שמסוגל לבצע משימות מרובות תוך קיום אינטראקציה פיזית עם בני אדם הנמצאים בסביבת העבודה. הרכבת קובוט היא תהליך האורך לכל היותר כשעה. לאחר הדרכה קצרה, צוות המשתמשים והמפעילים נעשים עצמאיים לחלוטין בהפעלת הקובוט. ע"פ עדויות של מנהלים מן השטח ניכר כי שילובם של קובוטים מתקדמים בתהליכי העבודה היומיומיים מביאים לפריון עבודה גבוה משמעותית מזה שהיה מוכר קודם לכן. 


Su-Pad – רובוט שיתופי, "קובוט". הרובוט נוסע עצמאית עם זרוע שיושבת עליו ומסוגל להסתובב בין האנשים ולחלק כיבוד, כמו תמרים, לעוברי אורח. אלו רובוטים ש"מתחשבים" באנשים וכאשר כאשר מגיע מולם אדם הם זזים הצידה באלגנטיות. השליטה עליו היא מכל טלפון נייד, לפטופ או טאבלט. גובהו – 1.20 מ'.


רכב סיור אוטונומי לזיהוי והתראת שריפות יער - פותח ע"י שני סטודנטים להנדסת מכונות במכללת SCE. הרכב נע במרחב ומסוגל לזהות שריפה ע"י חיישן, ומתריע על שריפה ישירות למשתמש ע"י שימוש במערכת GPS מובנית. פרויקט זה נועד לסייע לצוותי כיבוי ולכוחות הביטחון, במאמצים לאתר שריפות שנגרמות בדרום הארץ כתוצאה מעפיפוני תבערה.

 מנהלי אורקל ישראל וג'ון ברייס עם יזמי הרכב האוטונומי להתראת שריפות יער

מנהלי אורקל ישראל וג'ון ברייס עם יזמי הרכב האוטונומי להתראת שריפות יער ( צילום: עזרא לוי)

 


Safe Mode – מערכת מצילת חיים שמבטלת את הגורם האנושי בתאונות דרכים, ומגנה על נהגים וכלי רכב כבר עכשיו ובמעבר לעתיד של נהיגה אוטונומית. החברה מספקת מערכת בטיחות למערכות נהיגה אוטונומיות. הפלטפורמה מדמה התנהגות של "נהג 2.0", עם פרופילים מבוססי AI ומספקת את הנתונים הדרושים עבור כלי רכב אוטונומיים, עם חיזוי ההתנהגות של הנהגים המקיפים את הנהג.


לדברי מני מלר, טכנולוג ראשי באורקל ישראל: "הענן האוטונומי של Oracle מייצג קטגוריה חדשה לגמרי של אוטומציה המבוססת על למידת מכונה – טכנולוגיה מהפכנית בכל ביט וביט שלה. זהו פיתוח שמשנה באופן דרמטי את הדרך שבה חברות מייצרות חדשנות, על ידי פישוט תהליכים וצמצום חוסר יעילות. במקביל, הוא מאפשר למשתמשים לשחרר משאבים כדי להתמקד בחדשנות. לדוגמא, בסיס הנתונים האוטונומי מנהל ומפעיל את עצמו, ומכאן נגזרות יכולות אבטחה חסרות תקדים בענן. בעזרת טכנולוגיית ML מהפכנית הוא יכול לשדרג את עצמו, להגן על עצמו ולתקן את עצמו, וכל זאת באופן בלתי פוסק. כיוון שהוא אוטונומי, הוא מנטרל טעויות אנוש, שהן גורם מרכזי בהצלחתן של מתקפות סייבר ופריצות רבות למאגרי נתונים קריטיים".