קופיף לוריס איטי עולה על משקל בגן חיות בסין , רויטרס

כשהקילו כבר לא שוקל קילו, כמה זה בעצם קילו?

הצבעה שתיערך ביום שישי הקרוב תכריע האם הסטנדרט לכל מידות המשקל בעולם ישתנה - בעקבות איבוד משקל של גביש הטיטאניום שעל פיו נקבע משקלו המקורי של הקילוגרם

תמיד חלמתם להוריד 5 קילו בשביל להיכנס לג'ינס ההוא? ביקשתם מהמוכר בשוק 2 קילו עגבניות ו-3 קילו תפוח אדמה? אז זהו, שההגדרה של מהם בכלל קילוגרם, פאונד ואונקיה עשויה להשתנות עוד השבוע.

הסטנדרט המודרני לקילוגרם אחד מבוסס מאז שנת 1889 על חתיכת מתכת, צילינדר עשוי טיטאניום, שנמצא בכספת בפריז ונקרא Le Grand K ("הקילו הגדול"). אבל לאחר שהוצא מהכספת המאובטחת היטב - שלושה אנשים שונים המחזיקים במפתחות דרושים כדי לפתוח אותו - ארבע פעמים במאה השנים האחרונות, התברר שכמה אטומים ממשקלו אבדו, ולכן המאסה שלו פחתה ב-20 מיליארדיות הגרם.

 
 

מדובר אמנם במשקל השווה למשקלו של ריס, אך בעולם בו המדידה חייבת להיות מדויקת כל כך, גם זה עשוי לשנות את ההגדרות המקובלות כיום - ו-60 מדענים מרחבי העולם יצטרכו להצביע ביום שישי האם לשנות את משקלו המקובל של הקילו על פי משקל צילינדר הטיטאניום המדובר. הצילינדר, אגב, כל כך חשוב לאנושות, שגם כשהנאצים כבשו את פריז במלחמת העולם השנייה, הם נזהרו שלא לגעת בבניין בו נמצאת המשקולת.

כעת, מדענים במעבדה הבריטית הלאומית לפיזיקה במערב לונדון מנסים לפתח דרך חדשה לכמת קילו אחד מבלי שיהיה תלוי במשקלה של אותה משקולת מתכתית. השיטה החדשה תשתמש בעיקרון הקרוי על פי פיזיקאי בריטי בשם קיבל Kibble, שביקש להביע את המאסה של הקילוגרם במונחים של הכוח האלקטרומגנטי העולה הנחוץ כדי לאזן את משיכתו מטה של כוח המשיכה.

סטיוארט דייוידסון, מדען במעבדה, הסביר לסקיי ניוז את חשיבות הפרוצדורה: "ברגע שאתה מגיע לעשרות טונות, כמו כמות דלק מטוסים הנחוצה לצי תעופה, הכל חייב להיות בסטנדרט אחיד. כך גם כשעובדים עם מאסות קטנות כמו מיליגרם אחד, למשל, כדי ליצור תרופה - אתם רוצים לדעת, כשמעניקים לכם מרשם, שקיבלתם את הכמות הנכונה".