היכונו לביאת אמזון: האם צריך לפחד מהרגע בו אמזון תגיע לארץ?

חברת הקמעונאות הענקית החלה במכירת ספרים ברשת, אבל כיום רוצה לשלוט בכל אספקט בחיינו. האם היא הופכת למונופול דורסני מדי, שצריך להפחיד את בעלי העסקים כאן? | המפצח

יאיר ביטון לוקח אותנו לסיבוב קצר בנבכי הטירוף: 15 מיליארד שקלים נוציא השנה על קניות באינטרנט - והמקלדת עוד נטויה. 

ה"אמזוניזציה" היא תופעה שנוסדה ע"י ג'ף בזוס בארה"ב לפני 25 שנים. מה שהחל במכירת ספרים באינטרנט - הפך לקניון הגדול בעולם עם שני מיליון חנויות ויותר ממחצית מכלל הקניות ברשת. החנויות האלה פועלות מ-11 מדינות בעולם, שמהן נמכרים המוצרים ל-250 מיליון צרכנים נלהבים ב-180 מדינות על פני הגלובוס.


אלא שכבר מזמן לא מדובר בחברה שרק רוצה למכור לנו טי שירט או צעצוע חדש לילד. משירות וידאו דומה לנטפליקס דרך פיק אפ לאוטו, עיצוב הבית, אמזון אנשי מקצוע, אמזון סלולר - ועד ביטוח בריאות ואפילו בתי חולים של אמזון.

  
אלא שלצד הכניסה של אמזון לעוד ועוד תחומים בחיים שלנו, לחברה יש אסטרטגיה ברורה. והסבלנות משתלמת. החברה שהפסידה עד 2004 מאות מיליוני דולרים, הפכה רווחית רק בשנים האחרונות - וגם זה, רק בזכות שירותי הענן שהיא מספקת לחברות הגדולות בעולם. תחום הקמעונאות עדיין לא ריווחי ויש לכך סיבה.

חבילות במרכז שילוח של אמזון
 

חבילות במרכז שילוח של אמזון. מכסים את כל תחומי החיים  (רויטרס )

 


החברה שחרתה על דיגלה את חווית המשתמש כעקרון החשוב ביותר- מוכנה בינתיים להפסיד כסף על שירות לקוחות בלתי נתפס בכלל; העיקר, שנקנה דרכה. משירות שמאפשר למדוד וללכת עם הבגדים שבעה ימים לפני שמחליטים אם לשלם עליהם, דרך עוזרת קולית שקונה במהירות את כל מה שרק חסר בבית, ועד כפתור שמאותת לאמזון שאבקת הכביסה עומדת - אבוי - להיגמר; וכל זה, עד הבית במהירות שיא ובלי הגבלה למנויי הפריים.


אם עד כאן זה נשמע לכם חלום, אתם כנראה צודקים. אלא שלסיפור הזה יש גם לא מעט אספקטים מטרידים. האיום על הצרכנים מתחיל בזה שאמזון רוצה לשלוט בנו: שכל פעולה אפשרית תתבצע דרכה. היא כבר מזמן לא רואה את עצמה כחברת ספרים, שילוח או כחנות- אלא חברה ששולטת בכל סקאלת המוצרים השירותים והידע.


לינה ח'אן, סטודנטית בת 29 מאוניברסיטת ייל שבקונטיקט, הצליחה לעצבן את אמזון כשקבעה במאמר שפירסמה בשנה האחרונה שהחברה מוכרת במחירים נמוכים רק כדי להרוג את המתחרים ולהפוך למונופול. התיזה של ח'אן צברה לא מעט תומכים בארה"ב, שם החל שיח ער על השאלה האם אמזון לא הפכה גדולה מדי. אלא שמה שמדאיג את הסטודנטית להגבלים עסקיים מארה"ב, ממש לא מדאיג את הממונה על ההגבלים העסקיים כאן אצלנו. מיכל הלפרין, שמסתכלת על המחירים שנשלם מחר בבוקר, רוצה את אמזון כאן. ואמזון, היא כבר מזמן כאן באזור.

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון
 

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון. רוצה לשלוט בחיינו? (גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

 
לשחר תורג'מן, יו"ר קבוצת בריל יש כמה מותגים שכולנו מכירים. לפני ארבעה חודשים, כשהריח את האמזוניזציה מתקרבת, הקים אתר מכירות און ליין לכלל מותגי הקבוצה בשם סטפ אין. אלא שאולי כדאי לתורג'מן לתפוס מטוס לניו אינגלנד: סטיב הרבורדס, שמכר מוצרי פיינט בול באמזון, שם לב למשהו מוזר שהחל להתרחש ברגע שהמכירות עבדו יפה.


אלא שבינתיים במשרדי איקומיוניטי שבהרצליה לא מודאגים: בחברה שהוקמה כדי לייעץ לחברות ישראליות כיצד למכור את מרכולתן באמזון, נערכים ליום הקרב ובא שבו יהיה כאן "אמזון ישראל".


עד שנתמכר, וזה יקרה כמובן, מוטב לעצור לרגע ולחשוב גם על מחיר ההתמכרות: כי כשהתחרות גוועת - המתחרה היחיד שעוד נותר לאמזון תהיה הממשלה. זאת שצריכה לדאוג לא רק למחיר שנשלם מחר בבוקר על המשלוח, אלא לחשוב גם מה יקרה בעוד שנה: כשאמזון תהפוך למונופול ענק, ששולח זרועות לכל כיוון אפשרי.