חושף "רשת הבוטים פרו-נתניהו": "דרך הפצת מסריו - פחות טבעית"

נועם רותם, עם שותפו יובל אדם, פרסם השבוע מחקר המעלה כיצד מאות חשבונות שמקורם בעיקר בטורקיה מפיצים מסרי אהבה לנתניהו ונגד אשתו: "דפוס ההדהוד ברוסיה מוכר מהעבר"

נועם רותם ויובל אדם, שני מומחי רשת ואבטחת מידע, חשפו מוקדם יותר השבוע רשת של בוטים המפיצה מסרים בעד ראש הממשלה בנימין נתניהו - אך גם נגד רעייתו שרה נתניהו. רותם הגיע הערב (חמישי) להתארח באולפן "לונדון את קירשנבאום", ולספר על מה שגילה.

"הרשת הזו מציגה את נתניהו ראש הממשלה כמנהיג עליון חף מטעויות, שכל מה שהוא נוגע בו הופך לזהב מצד אחד - ומצד שני מקטינה ומשפילה את אשתו, שרה", מספר רותם, "ויותר מזה, דחפו לרשת גם את שמו של ליאור הררי, מפעיל עמוד המעריצים שלה. מצאנו מאות חשבונות שנראה שהופעלו מחו"ל, ספציפית מטורקיה. המסרים הללו, שלפעמים הופנו לעבר נתניהו ולעתים למנהיגים אחרים, הודהדו גם בתקשורת הרוסית - זו שהדהדה מסרים שהיו גם בקמפיינים דומים בארה"ב ובאירופה, הברקזיט ועם מקרון בצרפת".

 
 
 

רותם מסביר איך הוא מזהה שפרופיל פיקטיבי: "אם אנחנו רואים צביר של המון חשבונות שעוקבים אחד אחרי השני וכל דבר שנתניהו אומר מהודהד על ידי כל הרשת, וזה הדבר היחיד או העיקרי שהם עושים - זה חשוד. ואז נכנסים אינדיקטורים טכנית, כמו העובדה שהם מצייצים בעברית אבל שפת הממשק טורקית; או שהעברית שלהם לא משהו. חלק מהתכנים שלהם מופעלים על ידי תוכנות תרגום אוטומטיות, כמו חרדים שקוראים לכותל 'החומה המערבית'".

 בנימין ושרה נתניהו
 

בנימין ושרה נתניהו. מסרים סותרים ברשת (רויטרס )

 

לרותם אין ידיעה מי מימן את הרשת, אבל הוא מסביר במה כרוך צעד כזה: "בעברי הפעלתי בעצמי רשתות כאלה לצרכים מסחריים, לא פוליטיים חלילה, ואני לא עושה את זה יותר; משם אני מכיר את דרך הפעולה והעלות. פחות או יותר, מדובר על אלפי דולרים בחודש, שכוללים משרה מלאה של X אנשים על פי גודל הרשת והתחכום שלה".

נתניהו אמר בתגובתו שהוא לא עומד מאחורי הרשת. עם זאת, אנחנו רואים את השפעתו ונוכחותו העצומה ברשת, ותוהים כמה מזה היא אהבה אמיתית וכמה היא בוטים. "עשינו אנליזה של מי מפיץ את מסרי נתניהו בטוויטר, וגילינו שכמעט חצי מריטוויטים שלו מתבצעים על ידי 3 אחוז מהמרטווטים, קבוצה מאוד קטנה. זה פחות טבעי. אלא אם הם חושבים שכל מה שהוא אומר, מפתיחת תחנת רכבת בנס ציונה ועד לביקור במדינת עולם שלישי, שווה להפיץ בעולם".