פוסט תמיכה של בוט טוויטר בנתניהו , צילום מסך - טוויטר

בעד נתניהו, נגד שרה: נחשפה רשת בוטים בטוויטר

מומחי הטכנולוגיה נועם רותם ויובל אדם פרסמו היום מחקר מקיף, שממנו עולה כי כ-150 חשבונות טוויטר מזויפים הדהדו בשנה האחרונה מסרים בשבחו של ראש הממשלה - ונגד אשתו

יובל אדם ונועם רותם, שני מומחי טכנולוגיה, חשפו היום (שלישי) רשת של בוטים - חשבונות מזויפים - שנועדו להביע תמיכה בטוויטר בראש הממשלה בנימין נתניהו, ובמקביל, להפיץ שנאה כלפי רעייתו שרה.

במחקר מקיף שפורסם באתר שלהם, מעריכים אדם ורותם - שכבר חשף בחודשים האחרונים רשתות בוטים פוליטיות שונות - כי ברשת המדוברת יש כ-150 חשבונות, שסובבים בעיקר סביב מספר חשבונות בודדים, ביניהם של משתמש בשם @rosennisrah. פוסטים מתוך הרשתות הללו צוטטו אף בתקשורת הרוסית באנגלית כראיות לתמיכה ממנה נהנה ראש הממשלה הישראלית ברשת. להערכתם, העלות של תפעול רשת כזו היא לפחות אלפי דולרים בחודש.

 
 
 

על פי אדם ורותם, עיקר פעילותה של רשת הבוטים, שחלקה מתייחסת גם ליחסי ישראל-ארה"ב וליחסים בין נתניהו לדונלד טראמפ בפרט, היה בשני תאריכים בשנה האחרונה: ביקורו של הנשיא האמריקני בירושלים, ופתיחת סניף השגרירות האמריקנית בבירה הישראלית. עם זאת, אותה רשת בוטים דווקא הפגינה עוינות בולטת כלפי רעייתו של נתניהו, שרה, והגדירה אותה כ"מפלצת", "רמאי" ו"הכי מכוערת בעולם", וכן כמישהי ש"לא צריכה להיות איתו".

אחת הנקודות המרתקות במחקרם של השניים, היתה כי שפת הממשק של רשת הבוטים הזו היתה דווקא טורקית, מה שבא לידי ביטוי בין היתר בניסוחים עילגים בעברית שנראים כמתורגמים משפות זרות. "בשילוב עם שפת הממשק (טורקית), חוסר ידיעת השפה מפי מי שאמורים להיות צברים, תמונות הפרופיל המזויפות, ניתוח הקשרים, ועוד שלל אינדיקטורים, אפשר לומר במידה מסוימת של וודאות כי אנחנו עדים לניסיון חובבני של שחקן זר להשפיע על השיח בארץ", כתבו השניים, "אולי במימון של שחקן מקומי שרצה להרחיק עצמו מהאופרציה או לחסוך כמה שקלים על ידי שימוש במפעיל זול". 

"במקרה הטוב, כישלון מודיעיני חמור"

חברת הכנסת רויטל סויד מהמחנה הציוני הודיעה עקב החשיפה כי תפנה למבקר המדינה: "חשיפת רשת הבוטים והחשבונות המזויפים בטוויטר שתמכו בראש הממשלה נתניהו חייבת להדליק נורת אזהרה של ניסיון להתערב בשיח בארץ ולהטות את דעת הקהל; ערב הבחירות הכללית קיבלנו התראה שבוטים ופרופילים מזויפים בוחשים כשחקנים מרכזיים במגרש הפוליטי בארץ ומנסים להשפיע עלינו".

לדברי סויד, "האינדקציה שההתערבות מגיעה מכוח תעמולה רוסי ושפת ממשק טורקית עם חשד למעורבות שחקן מקומי שרצה להרחיק עצמו מהאופרציה מדאיגה עוד יותר. ראש הממשלה חייב לחשוף את הוצאות הדיגיטל שלו כדי להסיר את העננה הזו מעליו. חשיפת הרשת, על ידי שני האקרים, מעמידה בסימן שאלה גדול את פעילותו של מערך הסייבר שכזכור כפוף לראש הממשלה. במקרה הטוב מערך הסייבר כשל כישלון מודיעיני חמור ובמקרה הרע - העלים עין".