אינטל הכריזה: פיילוט מוניות אוטונומי יושק בתל אביב בשנה הבאה

שבוע אחרי שכל צמרת אינטל הגיעה לישראל ונפגשה עם ראש הממשלה, התפנו שם להכריז על פיילוט מוניות אוטונומיות בתל אביב שאמור להתרחש, ככול הנראה, כבר בשנה הבאה

בעוד מצב התחבורה הציבורית בישראל הוא דבר שאין על מה להתפאר בו, נראה כי אל הקלחת הכושלת הזו משרד התחבורה עומד לצרף גם פיילוט לרכבים אוטונומיים. כן, אותו משרד שחסם את כניסתן של אובר וליפט, שירותי הנסיעה השיתופיים, מחשש לפגיעה בנהגי המוניות, עומד להתיר את הקמתה של פלטפורמת היסעים אוטונומית לחלוטין בתל אביב - כבר החל מהשנה הבאה.

בצעד מפתיע, שלא לומר תמוה, הכריזו הערב קבוצת פולקסווגן, מובילאיי של אינטל, וחברת צ'מפיון מוטורס על כוונתן לפרוס את שירות התחבורה השיתופית האוטונומית הראשון בישראל. על פי ההודעה נראה כי קבוצת פולקסווגן תספק את כלי הרכב החשמליים, מובילאיי ואינטל יספקו את הטכנולוגיה ואילו צ'מפיון מוטורס תהיה אחראית על כל נושא השליטה, הבקרה והתפעול של צי הרכבים, שאמור למנות בשלב הראשון כמה עשרות כאלו. כאמור, על פי ההודעה, הפרוייקט אמור לצאת לדרך כבר בשנה הבאה במתכונת של פיילוט, כאשר לפי התוכניות שהחברות פירסמו , זה אמור להבשיל לכדי מערך היסעים הכולל מאות רכבים כרב בשנת 2022.

לא ברור מדוע ממשלת ישראל או עיריית תל אביב לא הכריזו על המהלך בהודעה רישמית, כמו גם מה הן הדרישות לפרוייקט שכזה, אך קשה להאמין שתזמון הביקור של בכירי אינטל בישראל בשבוע שעבר הוא מקרי. בהודעה ששיחררה החברה נרשם כי ממשלת ישראל התחייבה לתמוך בפרויקט בשלושה תחומים עיקריים: מתן תמיכה משפטית ורגולטורית, שיתוף התשתית הנדרשת ונתוני התנועה ומתן גישה לתשתיות לפי הצורך.

יש לציין שרק לפני כשבועיים נערך במשרד התחבורה יום עיון בנושא השלכות עידן הרכב האוטומטי על שימושי הקרקע והתכנון העירוני. "העולם רוחש מפעילות ופרסומים על המהפכה התחבורתית שתחולל כניסת הרכב האוטומטי" נכתב באתר משרד התחבורה. "חלקם הגדול של הפרסומים נובע מחברות הרכב והטכנולוגיה, ויתכן שגם הקהילה האקדמית בעולם מוטה על ידי הכסף הגדול של החברות הטכנולוגיות. קיים חשש שאנחנו מוצפים בהערכות אופטימיות ולא מקבלים דיון מאוזן".