מי מצוטט לדונלד טראמפ?, הבית הלבן

דיווח: רוסיה וסין צותתו לאייפון של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ

סוכנויות המודיעין האמריקאיות הזהירו את נשיא ארה"ב שמרגלים סיניים צותתו לשיחותיו, וניצלו את המידע במשא ומתן המתרחש בין המדינות בנושא יישוב סכסוך הסחר המתמשך

אחרי שהאשים את הילרי קלינטון במהלך קמפיין הבחירות הנשיאותי שלו בשנת 2016, כי עשתה שימוש בשרתי דואר לא מאובטחים לניהול ענייני מדינה  - נראה כי הנשיא ה-45 של ארה"ב עומד בפני משבר דומה עם השלכות חמורות יותר.

הניו יורק טיימס פירסם הלילה כי גורמי ביטחון בכירים במדינה מודאגים מהתעקשותו של הנשיא טראמפ להמשיך ולהשתמש במכשיר האייפון הפרטי שלו לניהול ענייני המדינה ולביצוע באמצעותו שיחות המוגדרות כסודיות ביותר. מתברר כי שירותי הביון מעמידים לשימושו של הנשיא שני מכשירי iPhone שאובטחו באופן חלקי על ידי הסוכנות לביטחון לאומי. למרות זאת טראמפ , כך עולה מהכתבה בניו יורק טיימס, מסרב להשתמש בהם ומבצע את עבודתו מהמכשיר האישי שלו. כעת מסתבר שההתעקשות שלו גרמה נזק לארה"ב בדיונים שמקיימת ארה"ב בימים אלו מול סין בנושא סכסוך הסחר המתמשך בין המדינות.

בכירים אמריקאים צוטטו בעילום שם כמי שטוענים כי הממשל הסיני , כמו גם הממשל הרוסי, מאזינים בדרך קבע לשיחותיו האישות של הנשיא וכי הדבר מהווה סכנה ממשית לממשל בוושינגטון. הבכירים סיפרו כי הסינים הצליחו להרכיב רשימה של כל מי שהנשיא בא עימו במדע יום יומי, ללמוד מי הם מקורביו, ולהבין טוב יותר את דרך החשיבה שלו וכמו גם את מנגנון קבלת ההחלטות שלו. מהדיווח עולה כי הסינים זיהו את המעגל היועצים והחברים המקוריו לטראמפ והחלו לפעול סביבו בנסיון להטות ולהשפיע על המדיניות האמריקאית. בין החברים שצויינו ברשימה הזו נמצאים סטיבן שוורצמן, בכיר חברת האבטחה השנויה במחלוקת "בלאקסטון", וסטיב ווין, אייל הנדל"ן האמריקאי, הידוע בהשקעותיו בעולמות המלונאות וההימורים.

במקביל לסינים, הבכירים טוענים כי גם הרוסים מיירטים שיחות באופן תדיר ממכשירו של הנשיא, אך בעוד הסינים מוכוונים לפעילויות של יישוב הסכסוך הכלכלי, הרי שהרוסים פשוט אוספים כל מידע שהם יכולים ללא אג'נדה מיוחדת לבנתיים.

יש לציין שמהכתבה בניו יורק טיימס לא ברור עדיין כיצד התבצעו המעקבים הללו והאם מכשיר האייפון בו משתמש הנשיא אכן נפרץ. אחת הסברות שעלו בכתבה היא שהסינים והרוסים הצליחו להקים מערך תאים סלולארים ברחבי וושינגטון אשר מצליח ליירט שיחות לא מאובטחות מכמעט כל מכשיר.