נוהרים לאקדמיה: המהפכה שלא הכרתם בחברה הערבית בישראל

הנשים הערביות עומדות לעבור את מקבילותיהן היהודיות במספר שנות הלימוד, מספר הסטודנטים יותר מהכפיל את עצמו תוך עשור. ממה זה נובע? ד"ר יוסוף ג'בארין מסביר

מהפכה מדהימה מתרחשת בישראל באשר להליכה של סטודנטים ערביים ללימודים גבוהים. ד"ר יוסוף ג'בארין חקר את התופעה, ומסביר אותה באולפן "לונדון את קירשנבאום".

"לפני 10 שנים היו בישראל 25 אלף סטודנטים ערביים, היום 50 אלף", מספר ג'בארין, "בחו"ל היו 2,000, עכשיו 25 אלף. בחו"ל זה קודם כל בשטחי הרשות הפלסטינית, 9,000 סטודנטים, באוניברסיטה הערבית-אמריקאית בג'נין; יש עוד אלפים בחברון באל-נג'אח. שכר הלימוד נמוך מאשר בישראל, אבל זה לא העניין של הכסף. יש עוד 7,000 בירדן, ואלפים במולדובה ובמערב אירופה.

 
 
 

"המהפכה המדהימה היא אחוז הנשים שנכנסו למערכת ההשכלה הגבוהה. ב-1961 ממוצע שנות הלימוד בקרב נשים ערביות הוא 1.6 שנים. כיום זה עובר את ה-12, ובחמש השנים הקרובות הן יעברו את הנשים היהודיות בממוצע - החרדים מורידים את הממוצע. החברה הערבית משקיעה רבות בהשכלה הגבוהה של הבנות והבנים. לדוגמה, בטכניון, 60% מהערבים שמתקבלים כיום הן נשים. בשנות ה-80 כמעט ולא היית מוצא כאלה. ומה הן לומדות? הנדסת מחשבים, הנדסת חשמל, ביו-רפואה, מדעים, רפואה. אחוז הנשים הערביות בהייטק, לא תמצא אותו משקל בחברה היהודית".

סטודנטיות למקצועות טכנולוגיים באוניברסיטה בשכם
 

סטודנטיות למקצועות טכנולוגיים באוניברסיטה בשכם (רויטרס )

 

לדברי ד"ר ג'בארין, המקצועות הכי מבוקשים עבור האם הערביה הם רפואה וגם הייטק ותעשייה. "רק בשטחי הרשות הפלסטינית יש 5,000 סטודנטים לרפואה, באוניברסיטאות אירביד ועמאן בירדן יש מספר דומה". ומה זה אומר לגבי העתיד? "יש מהפכה בתחום ההשכלה הגבוהה שהחלה בשנות ה-90, והיום אנחנו רואים את התוצרים המובהקים שלה. החברה הערבית מקדשת כיום את הלימודים, וחקרתי בקרב 1,500 סטודנטים, ומצאנו ש-50% מהם מגיעים ממשפחות עניות. זה אומר שאחרי 4 שנים, הסטודנטים שבאים מבית עני יוכלו להרים את כל המשפחה".