אם תרצו או לא, הרוק שלכם עשוי להצטרף למאגר הביומטרי

ועדת הכלכלה הודיעה כי משטרת ישראל תורשה לקחת דגימות רוק מנהגים לבסיקות סמים. לכאורה, עוד כלי לעזרת המשטרה. בפועל, עוד גבול שנחצה בחדירה לפרטיות של כולנו

בין בליל החדשות והמהדורות, הידיעה הזו אולי עברה מתחת לאף שלכם, וללשון שלכם. בקרוב, כך הודיעה ועדת הכלכלה של הכנסת, משטרת ישראל תורשה לקחת דגימות רוק מנהגים לבדיקת סמים.

למרות התקדים החיובי על פניו, שישים סוף לאוזלת ידה של המשטרה בכל הנוגע לבדיקות סמים בקרב נהגים, קיים החשש לפיו באופן רשמי יותר או פחות, מאגרי הרוק יישמרו, ויצטרפו לשלל האחרים שכבר שמורים טוב טוב במאגרי המידע של המדינה.

 
 
 

כבר לפני יותר מעשור הוצג לעולם התקדים של אירלנד, לפיו דגימות דם, שיער, שתן ורוק יכולות להישמר במשטרה לצרכים נוספים. המשטרה, כך הוחלט, אינה חייבת לעמוד בתנאים להשמדת הדגימות או התיעוד שלהן. ודווקא בימים של הקפדה יתרה על שמירת הפרטיות באירופה והזכות להימחק מהרשת, בישראל – נדמה כי לאט לאט הזכות הבסיסית שלכם לא לחשוף את עצמכם בפני רשויות החוק הולכת ונשחקת. 

טביעת אצבע ביומטרית
 

טביעת אצבע ביומטרית. גם הרוק כבר בעניין (גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

ממש השבוע חוגג המאגר הביומטרי הישראלי שנה להקמתו. באמת, שיהיה במזל. מספיק לעבור בנתב"ג, ומי מאיתנו לא עבר שם בשנה האחרונה, כדי לחזות בעמדות הביומטריות שהולכות ומשתלטות על כל אזור בשדה. אתם מחייכים למסך המואר, ועוברים אל עולם שכולו דיוטי פרי, כשעל הדרך תווי הפנים וגלגלי העיניים שלכם נסרקים, ומתויגים. וכדי להשתמש באינספור העמדות הביומטריות, יש צורך בדרכון ביומטרי, שהולך והופך לחובה עבור כלל הציבור, ומי שמסרב – נענש בדרכון עם תוקף קצר ביותר.

אבל בדוח היחידה הממונה על היישומים הביומטריים, נמצא פרט אחד נוסף, שצריך להטריד את כולנו. להטריד מאוד: מסלול זיהוי פנים בדרכון שאינו ביומטרי מול פניו של הנוסע עצמו העובר בשדה התעופה.

מהדו"ח עולה כי התמונות הלא ביומטריות שלכם נשמרות, ללא כל דיווח, פיקוח או הסבר על תפקודה של המערכת. למה? על פי רשות האוכלוסין, פשוט מאוד – כי אף אחד לא ביקש מהם הסברים לגבי מסלול זה עד היום. הגיוני, לא?

אבל הדאגות לא מסתיימות בשער היציאה או הכניסה לישראל, אלא נמצאות בכף ידכם. אם גם אתם פותחים את המכשיר הנייד שלכם באמצעות טביעת האצבע, או שאיפשרתם לבנק, לאפליקציית התשלום או לכל אפליקציה אחרת להשתמש באצבעות שלכם – אל תתפלאו אם אלה ילכו במקומכם, ויגיעו למקומות ממש לא רצויים. הוכחות לשימוש לרעה בטביעות האצבעות עדיין אין יותר מדי, אבל טכנולוגיית פישינג האצבעות קיימת ומאיימת כבר על אינספור משתמשים ברחבי העולם.

עם זאת, נראה שענקיות הטכנולוגיה ממש לא מתרגשות. בקרוב מאוד תצא הגרסה החדשה של גוגל כרום, דפדפן האינטרנט הפופולרי בעולם, שתאפשר לכם – לראשונה – להזדהות באמצעות טביעת האצבע. כן, אחרי המכשיר הסלולרי, חשבון הבנק והאפליקציות האחרות – עכשיו תוכלו להיכנס גם לחשבון הג'ימייל שלכם עם האצבע. השאלה, והיא נכונה לגבי כל מה שהזכרנו עד עתה, מי עוד יכול, ומי עוד ייכנס לכם לחשבון, לטלפון, למחשב, ולחיים הפרטיים שלכם.

אתם נתתם את האצבע, הם יקחו לכם את כל היד - ואת הזהות שלכם.