קווין סיסטרום ומייק קריגר, מייסדי אינסטגרם , גטי אימג'ס/אימג'בנק

על רקע חילוקי דעות: מייסדי אינסטגרם נוטשים את פייסבוק

כשברקע דיווחים על חילוקי דעות ומתחים, מייסדי אינסטגרם הכריזו כי הם עוזבים את פייסבוק ובדרך איששו את מה שכולנו כבר ידענו: לא הכל כשורה בממלכת צוקרברג

הכתובת הייתה העל הקיר?  אז אחרי שמייסדי וואטסאפ הפורשים יצאו נגד פייסבוק, האם הגיע תורם גם של מייסדי אינסטגרם? ייתכן. אחרי חרושת שמועות עזה  הודיעו הלילה קווין סיסטורם ומאט קריגר, מי שייסדו את הרשת החברתית הפופולארית לפני יותר משמונה שנים כי "המסע" שלהם עם אינסטגרם תם ונשלם. סיסטורם מכהן במנכ"ל החברה  ואילו קריגר מאייש את תפקיד מנהל הטכנולוגיות (CTO)/

בכך הגיעו לסיומם חודשים של שמועות וליחשושים מאחורי הקלעים אודות מחלוקת עזה שגדלה עד לכדי משבר עם בעל הבית מפייסבוק - מארק צוקרברג. כזכור, קריגר וסיסטורם הקימו את אינסטגרם בשנת 2010, בעוד פייסבוק רכשה את אינסטגרם בשנת 2012 בעבור כ-מיליארד דולרים, סכום שנראה במציאות של היום כמו מציאה.

בפוסט שעלה בעמוד הרישמי של אינסטגרם, עליו חתום סיסטורם נכתב: "מייק ואני אסירי תודה על שמונה השנים האחרונות באינסטגרם ושש השנים עם צוות פייסבוק. בפרק הזמן הזה  גדלנו מ -13 עובדים ליותר מאלף עם משרדים ברחבי העולם, כל זאת תוך בניית מוצרים המשמשים והאהובים על ידי קהילה של מעל מיליארד משתמשים. עכשיו אנחנו מוכנים לפרק הבא שלנו.

 קווין סיסטרום ומייק קריגר, מייסדי אינסטגרם
 

קווין סיסטרום ומייק קריגר, מייסדי אינסטגרם ( רויטרס)

"אנחנו מתכננים לקחת פסק זמן במטרה לתת דרור לסקרנות שלנו ולגלות מחדש את היצירתיות שבנו. בניית דברים חדשים דורשת שנקח צעד אחד אחורה במטרה להבין מה מעורר אותנו ומה העולם צריך - זה מה שאנחנו מתכוונים לעשות.

אנו נשארים נרגשים בצפייה למה שהעתיד טומן עבור Instagram ו- Facebook בשנים הקרובות, בעוד אנו עושים את המעבר ממנהיגים לשני משתמשים מתוך המיליארד הקיימים. אנו מצפים לראות מה שתי החברות חדשניות ויוצאות הדופן האלו יעשו בעתיד".

המהלך הזה הצליח להפתיע רבים, בעיקר מאחר ונדמה כי למרות השמועות - הוא לא היה צפוי, כמו גם העיתוי שלו והעובדה כי סיסטורם וקריגר בחרו לנטוש את הספינה יחדיו.  למעשה, למרות שבפייסבוק ניסו לרמוז לתקשורת כי המהלך היה מתוכנן הרי שהעובדות בשטח מצביעות אחרת. מסתבר שסיסטורם היה מתוכנן להופיע בכמה כנסים וועידות בעלות פרופיל גבוהה  - כעת נראה כי השתתפותו באלו מוטלת בספק - בעיקר ועזיבתו ביחד עם קריגר מסתמנת כמיידית.

מארק צוקרברג מעיד בפני הקונגרס האמריקאי
 

מארק צוקרברג מעיד בפני הקונגרס האמריקאי ( צילום מסך)

עוד פרט מעניין הוא שבהודעה הרישמית שבחר סיסטורם לפרסם בבלוג החברה הוא לא הזכיר במילה אחת את מארק צוקרברג. העובדה שהוא בחר להשמיט את שמו של הבוס הגדול ולא הודה לו רק מעידה על גודל הקרע שכנראה נוצר במטה החברה.  שעתיים לאחר פירסום ההודעה, ולאחר שהתקשורת העולמית עלתה על הפרט הזה, פירסם המנכ"ל היוצא את אותו הפוסט בעמוד שלו - ובנסיון להרגיע במעט את הרוחות, תייג את הבוסים שלו לשעבר מארק צוקרברג וסגניתו שריל סנדברג

עובדה מעניינת היא שהמהלך הזה מזכיר במעט את עזיבתו של מייסד וואטסאפ יאן קום לפני כחצי שנה על רקע התנהלות החברה בפרשת קיימברידג' אנאליטקה.

בחודשים האחרונים פייסבוק החלה במהלך אגרסיבי של הטמעת אנשים מטעמה בצמרת אינסטגרם - מה שהוביל לחיכוכים עם המייסדים. על פי הדיווחים אלו הגיעו לשיאם כשצוקרברג מינה את סגנו אדם מוסרי, מי שהיה אחראי לפיד החדשות בפייסבוק כמנהל המוצרים של אינסטגרם. המינוי הזה כמו גם החלטות אחרות שעשו בפייסבוק בנוגע לאופייה של אינסטגרם, הובילו לפגיעה באוטונומיות של הנהלת הרשת החברתית הפופולארית.