על הדבר הזה נתניהו צריך לבקש סליחה ביום כיפור השנה

יום כיפור תשע"ט הוא זמן טוב לחשבון נפש - וגם אם אתם מאוהדיו של נתניהו, נראה כי קשה לשכוח את הרגע בו נעמד ליד מודעת אבל במטרה להגיב לפרסומים לגבי רעייתו. דיעה

קשה לספור את כמות המילים שנכתבה בשנים האחרונות על התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו, האיש המשפיע ביותר והמדובר ביותר גם ברשתות החברתיות. רק שבצד השלילי, משיתוף פייק ניוז דרך הסתה נגד אוכלוסיות מסויימות - נראה כי אנשי הניו מדיה של האיש הכי חזק במדינה לא בוחלים בדבר בדרכם ללייק הנכסף. וכך קרה שבדיוק כשנדמה לנו שהגענו לשפל חדש, מגיע הפוסט הבא שמזכיר לנו עד כמה טעינו ועד כמה נמוך עוד ניתן לרדת.

אבל מבין כל הפוסטים והסרטונים שהעלה ראש הממשלה לרשתות החברתיות, היה זה סרטון אחד שהצליח לבלוט מעל האחרים. סרטון אחד, כל כך מכעיס ומשפיל, שקשה להאמין שמי שמדבר בו הוא בעצמו אח שכול. הרגע המדובר הזה הוא הסרטון, שהפך ויראלי, שצילם ראש הממשלה - רגעים לאחר שביקר את משפחת הלוחם רונן לוברסקי ז"ל. 

כזכור לוברסקי ז"ל, לוחם מיחידת המסתערבים של דובדבן, נפגע בראשו במהלך פעילות מבצעית במחנה הפליטים אל-אמערי שליד רמאללה, לאחר שמחבלים השליכו לוח שיש לעברו מאחת הקומות הגבוהות של בניין סמוך. לאחר שנאבק על חייו בבית החולים בסוף השבוע הסמוך, וכשמדינה שלמה עוקבת בדאגה אחר מצבו, לוברסקי מת מפצעיו יומיים לאחר מכן. מספר ימים לאחר הלוויתו של לוברסקי, הגיעו בני הזוג נתניהו לביקור ניחום אבלים. ומה שהיה אמור להיות רגע ממלכתי, הפך למה שבעיניי נראה כנקודת השפל של נתניהו.

אציין קודם שכל ההתנהלות של ראש הממשלה ברשתות החברתיות בכל הקשור לטרגדיה הזו היה עקום, בלשון המעטה. זה התחיל בפוסט היתולי שהעלה לקראת גמר ליגת האלופות, 37 דקות לאחר שבישר לעם על מותו של לוברסקי, והמשיך במה שנראה כמניפולציה זולה - הרגע ובו יזם ראיון פיקטיבי עמו ועם רעייתו, בנוגע להאשמות נגדה, מחוץ לדלת בית משפחת לוברסקי האבלה - כשמאחוריו ממוקמת במדוייק מודעת האבל של החייל. 

בני הזוג נתניהו ברגע הנמוך של השנה החולפת ברשת

בני הזוג נתניהו ברגע הנמוך של השנה החולפת ברשת (דוברות משרד ראש הממשלה)

 

אז מה בדיוק היה שם? ובכן, כשברקע המודעה, ורק מטרים ספורים מהם נמצאים בני המשפחה האבלים של רונן ז"ל, בני הזוג נתניהו נעמדו מול צלם מטעמם כדי להגיב להאשמות נגד אשת ראש הממשלה שנחשפו בעיתון הארץ מספר ימים לפני כן.

קחו אויר רגע, ונסו לעכל את מה שארע כאן: בעת ניחום אבלים לחייל שנפל, ראש הממשלה מעז לנצל את האמפתיה הכללית כדי לבצע מניפולציה רגשית מחרידה ומתוכננת מראש על גולשים ברשת. בואו ניישר קו: מי שצילם את הסרטון לא היו עיתונאים או אנשי תקשורת אחרים - אלא אנשי הניו-מדיה של נתניהו שהעמידו אותו, ביודעין, ליד מודעת האבל, ושאלו אותו על ההאשמות נגד רעייתו. הסרטון עצמו צולם בכוונה כאילו "בחטף", כדי לייצר מצג שווא שלפיו התקשורת רודפת את האיש עד לפתח ביתה של משפחה אבלה - כשבפועל, כאמור, אלה נתניהו ואנשיו שתכננו, יזמו, צילמו והפיצו את הסרטון הזה.

הרגע ובו השכול האישי של משפחה אחת , הפך להזדמנות יחסי ציבור צינית עבור משפחה אחרת

הרגע ובו השכול האישי של משפחה אחת , הפך להזדמנות יחסי ציבור צינית עבור משפחה אחרת ( דוברות ראש הממשלה)

 

במה שנראה כנצח, ראש הממשלה ורעייתו נעמדו וליהגו על ההאשמות נגדם, כשהעין רואה אבל המוח מסרב לקלוט את מודעת האבל מציצה כל הזמן מעל כתפו של ראש הממשלה. איך לעזאזל הגענו למצב שבו ראש הממשלה מנצל אבל של משפחה ושל מדינה שלמה כדי לגרוף אהדה ציבורית לעצמו?

בטור שהעלינו כאן בזמנו שאלתי "קחו אויר רגע, ונסו לעכל את מה שארע כאן: בעת ניחום אבלים לחייל שנפל, ראש הממשלה מעז לנצל את האמפתיה הכללית כדי לבצע מניפולציה רגשית מחרידה ומתוכננת מראש על הצופים. מי העמיד אותם שם? מדוע לא יכלו לצלם זאת ברכב? באיזה גינה? במשרד ראש הממשלה? בביתם בקיסריה? במשכנם בירושלים? בפיצוציה ברחוב? במצודת זאב? כל מקום חוץ מהשבעה של הלוחם הגיבור? האם נפרצו כל גבולות הציניות? ובכן, התשובה היא חד משמעית ומצמררת - כן. תשכחו מ"הערבים נוהרים לקלפיות" מדובר בנקודת שפל לראש ממשלה והתנהלות הדורשת גינוי חריף מהציבור".

רגע לפני יום כיפור, אחד הימים המיוחדים ביותר בדת היהודית ובתרבות הישראלית, ראוי שראש הממשלה יעצור את הפארסה שהיא התנהלותו ברשתות החברתיות ויהפוך מגורם מפלג - לגורם שמחבר ומאחה את הקרעים בחברה. המהות של יום כיפור פשוטה: אלוהים יסלח לכם על הכל אם תבקשו ממנו מחילה, אבל על חטאים שבין אדם וחברו - רק האיש שפגעתם בו יוכל לסלוח לכם. לא ראוי היה לערב את האבל והשכול בנהרות התככים הפוליטים והפליליים בהם מצוי ראש הממשלה. מן הראוי שנתניהו יתנצל בפני משפחת לוברסקי על זילות כבודו של בנם; את היקר מכל הם כבר איבדו, אז זה המעט שעוד יוכל לעשות למענם.