הפכתם לשונאי זרים? ייתכן שנמצאה הסיבה - והיא בדפדפן שלכם

זיקה ברורה נמצאה במחקר בין השתתפות אינטנסיבית בפייסבוק לבין שכיחותה של האלימות נגד זרים. מדוע מדובר דווקא ברשת הזאת ולא ברשתות חברתיות אחרות? הנה ההסבר המטריד

אוניברסיטת ווארוויק באנגליה עשתה מחקר מעמיק על עיר בגרמניה, ומצאה זיקה מאוד מעניינת בין הנטייה להתייחס באלימות לזרים, לבין מידת המעורבות והאינטנסיביות ברשת החברתית פייסבוק. ד"ר יובל דרור, דיקאן בית הספר לתקשורת במסלול האקדמי במכללה למנהל, מנסה להסביר במה מדובר.

המחקר פורסם כבר בדצמבר 2017 אבל רק לאחרונה עלה לכותרות, מספר דרור, ומסביר כי החוקרים מצאו סיבתיות במדעי החברה - דבר די נדיר. "החוקרים טוענים שהצליחו לבודד רק את פייסבוק באמצעות טריק מתודולוגי מעניין, ואומרים בשורה התחתונה שאפשר לייחס 13 אחוז מהתקיפות נגד מהגרים לפעילות בפייסבוק".

 
 
 

החוקרים בדקו דף מסוים של "אלטרנטיבה לגרמניה" וזיהו מאיפה אנשים כותבים והיכן בוצעו התקיפות. "לפעמים, אגב, יש ירידה בתקיפות נגד מהגרים בתקופה שיש בעיות של חיבור לרשת".

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק
 

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק. ניזון מהכעס של הגולשים (רויטרס )

 

מעבר לאותו מחקר, פייסבוק משמשת לדעתו של דרור כ"מכונה של הקצנה" - "פייסבוק מייצרת הקצנה של השיח. אנחנו מונעים מרגשות, ויש רגשות שהם זולים ואפשר להגיע אליהם מהר יותר. למשל, כעס - הכעס נע מהר יותר משמחה, גועל, עצב ואחרים. פייסבוק ניזונה מפרסום והדיל שלה עם המפרסמים ברור מאוד - הכסף יתקבל אם הגולש יצפה בפרסומת. האלגוריתם של פייסבוק מזהה שכאשר הוא שם פוסטים שמביאים לכעס, הגולשים מגיבים יותר מהר ומגלים יותר מעורבות. התוצאה היא שאנחנו נכנסים למכונה שכל הזמן מזריקה לכיווננו כעס, ומכאן עד העולם האמיתי כנראה שהמרחק די קצר".

פייסבוק לא לבד: האלגוריתמים של הרשתות החברתיות דוחפים אותנו לקצוות בתוך תחומי העניין שלנו.