הקיקי צ'אלנג' בביצוע המקורי של שיגי , צילום מסך

מוויל סמית' עד כחלון: כך נולד אתגר הקיקי שכבש את העולם

השיר של דרייק היה מוצלח, אבל הריקוד הוויראלי של שיגי הפך אותו ללהיט גדול עוד יותר - והראה שוב איך משתנים יחסי הכוחות בין הרשת למעצבי דעת הקהל

אם אתם שומעים עכשיו בפעם הראשונה את השיר הזה, או רואים בפעם הראשונה את הריקוד שנלווה אליו, שווה לכם אולי לחשוב על חשבון נפש. מוויל סמית' עד הנשיא המצרי א-סיסי, מכוכבי הספורט והבידור של העולם ועד משה כחלון – אתגר הקיקי הוא הדבר הכי חם שמסתובב בעולם בשבועות האחרונים.

הרעיון הוא פשוט לראות את הסרטון ולבצע משהו קיצוני יותר, פרודי, או מיוחד. סרטון מוצלח שווה מאות אלפי – אולי אפילו מיליוני צפיות.

נתחיל בשיעור קטן בהיסטוריה: השיר שמתנגן ללא הפסקה ברקע נקרא IN MY FEELINGS של דרייק, אחד הכוכבים הגדולים בעולם. אחרי שהוא יצא לאור אושיית רשת בשם שיגי הוסיפה לו ריקוד סתמי שמצולם לצד המכונית ומשם – ריקוד הקיקי התפשט לכל העולם.

 

#Mood : KEKE Do You Love Me ? ??? @champagnepapi #DoTheShiggy #InMyFeelings

A post shared by Shoker? (@theshiggyshow) on

זה לא הריקוד הוויראלי הראשון שמטריף את העולם – כולנו עוד נפגעי חרדה במידה כזאת או אחרת מההארלם שייק שסחף את האנושות ליצור סרטונים בהם אדם אחד מתחיל לרקוד בסביבה של אנשים שפתאום מצטרפים אליו ורוקדים יחד איתו. הקיקי הוא פשוט עוד תופעה קטנה שמסמלת את יחסי הכוחות החדשים בין הרשת לבין מעצבי דעת הקהל המסורתיים: כולנו כבר הפנמנו שהכח של הלהיטים הוויראליים, גדול יותר מהמדיה המסורתית ועדיין – מדהים היה לראות את דרייק, יוצר השיר ואחד הכוכבים הלוהטים בעולם, מגיע להגיד תודה לאיש שיצר את הטירוף סביב השיר שהוא עצמו מבצע.

 

אתגר הקיקי איתגר גם את היוטיוברים – מהר מאוד הסיפור הפך להיות הסכנות והכשלנות בניסיון לרקוד לצד רכב נוסע בשביל עוד כמה לייקים. במדינות רבות כולל ישראל יצאו אזהרות כנגד התופעה המסוכנת – שר האוצר משה כחלון אפילו נאלץ להוריד מהרשת את הסרטון הפרודי שהכין, בגלל דרישת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

דרייק בהופעה
 

דרייק. הקדיש תודה מיוחדת למי שעשה אותו ויראלי (גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

עבור היוטיוברים יש כאן משבר זהות בין הרצון להיות מגניבים לבין החשש להיתפס כהשפעה שלילית על הצופים שלהם. פתאום מנהלי הערוצים המצליחים עם מאות אלפי הצפיות כבר מזהירים מפני הערוצים הצעירים והחצופים ממש כמו שדור הטלוויזיה הזהיר מפני האינטרנט והדור של ערוץ 1 הזהיר מפני הכבלים.

השבוע התקיים הפלייקון – אירוע שמרכז אליו את כל מה שמעניין את הצעירים של היום ונשמע להורים שלהם כמעט הזוי: צפייה במשחק מחשב בין שני מתמודדים אחרים ומפגש עם היוטיוברים המובילים בישראל – במקום כזה, הם כוכבים לכל דבר ועניין.

כמו שהטלוויזיה לא הרסה את הנוער, גם האינטרנט לא הורס אותו, אלא משנה אותו – אל הזלזול או ההפתעה של המבוגרים מכך שילדים יצאו בחופש הגדול עם ההורים שלהם וקנו כרטיס כדי לצפות בילדים אחרים משחקים זה מול זה במחשב, ניצב סל שלם של יכולות שהם רוכשים לעצמם בעולם האינטרנטי, שהוא כבר העולם האמיתי לכל ועניין. עולם שיש לו כוכבים וגם כללים משלו, תופעות חיוביות וגם שליליות – ובקיץ הזה גם את הקיקי, הריקוד הכי חזק בעולם.

​