קורקינט ממונע של חברת bird , גטי אימג'ס/אימג'בנק

תשכחו ממוניות: ה”אובר" של הקורקינטים החשמליים נוחתת בישראל

חברת התחבורה השיתופית האמריקאית "BIRD" יוצאת לראשונה מגבולות ארה"ב ומשיקה פעילות בארץ, תציע לישראלים להשכיר קורקינטים חשמליים לפי שעה באמצעות אפליקציה חכמה

לראשונה מאז החלה לפעול בשנת 2017, ענקית התחבורה השיתופית מבוססת הקורקינטים החשמליים (סקוטרים) בירד "BIRD", משיקה פעילות בשני יעדים ראשונים מחוץ לגבולות ארה"ב: צרפת וישראל. החברה הודיעה הבוקר על השקת פיילוטים בפריז ובתל אביב כחלק ממגמת ההתפשטות שלה בעולם.

"בתל אביב אלפי אנשים כבר אימצו את הקורקינטים האלקטרוניים כדרך חיים להגעה לעבודה, לבית הספר ולים מבלי לבלות שעות ארוכות בפקקי התנועה" אומר פטריק סטודנר, סגן נשיא ומנהל אירופה, המזרח התיכון ואפריקה ב – Bird . "השקת מודל התחבורה השיתופית של Bird יכולה להקל על תושבי העיר ולעזור להאיץ אימוץ של כלי נסיעה חכמים וידידותיים לסביבה". 

בשנתיים מאז הקמתה, גייסה החברה שמקום מושבה הוא בסנטה מוניקה, קליפורניה, למעלה מ - 550 מיליון דולרים ממשקיעים וקרנות דוגמת סקויה ו"ואלור". כיום מוערכת Bird בסכום של כ-2 מיליארד דולרים. המתחרה הגדולה שלה היא Lime, שמאחוריה שמות כמו אובר, ואשר מוערכת בלמעלה ממיליארד דולרים.

 הקורקינטים החשמליים של Bird מגיעים לתל אביב

הקורקינטים החשמליים של Bird מגיעים לתל אביב( וויקפדיה/Grendelkhan)

 

אז במה בעצם מדובר ואיך זה עובד? ובכן, בארה"ב הקורקינטים של החברה, המכונים גם Bird (ציפור, ציפורים) פרוסים ברחבי הערים וזמינים למשתמשים באמצעות אפליקציית ייחודית העוזרת גם לאתר את המיקום המדוייק של אלו. המשתמשים צריכים להוריד את האפליקציה, להרשם ופשוט להתחיל להשתמש בכלי הרכב הדו-גלגלי הממונע. התעריף בארץ יעמוד על דמי שימוש של 5 שקלים ועוד תשלום של חצי שקל לכל דקת נסיעה. לדוגמא, נסיעה של רבע שעה תעלה לכם כ- 12.5 שקלים ובסיומה פשוט תשאירו את הקורקינט הממונע ברחוב.

בשלב הראשוני החברה מדווחת כי תפעיל כבר בימים הקרובים פיילוט ראשוני באוניברסיטת תל אביב שבהמשך אמור להתרחב לשאר חלקי העיר ואף לערים נוספות. "ברגע ששמענו על כניסתה של BIRD לישראל, היה לנו ברור שאנחנו רוצים לשתף פעולה" מספר רום_טנא, יו"ר אגודת הסטודנטים על שיתוף הפעולה המסקרן."החזון שלנו הוא להפוך את אונ' ת"א למעוז התחבורה השיתופית בישראל, והשירות של BIRD משתלב לנו באופן מושלם בפאזל שאנחנו בונים בקמפוס ובסביבתו".

כחלק מהמודל העיסקי של החברה, וברוח מה שמכונה "כלכלת הגיג" (The Gig Economy) מציעים ב-Bird תשלום של 20 שקלים למי שיטעין קורקינט של החברה בביתו - תפקיד שבחברה מכנים כ "צפר" (אסוציאציה על המילה Bird). כך הם מסבירים זאת: "החברה מזמינה את הצרכנים להפוך ל"צפרים" ... מדיי ערב יאספו ה"מטעינים" את כלי התחבורה הקרובים לביתם ויטענו אותם במהלך בלילה. בבוקר שלמחרת יוחזרו הקורקינטים ל"קנים" ויעמדו לרשות הרבים. עבור כל Bird שיטעין ויחזיר ל״קנים״, יקבל ה"צפר" 20 שקלים". 

בהודעה ששיחררה החברה לתקשורת התייחסו לשני נושאים בעייתיים ורגישים במיוחד עבור הקהל הישראלי: בטיחות, איסוף כלי הרכב מהרחובות. בכל הקשור לבטיחות, מבקשים להדגיש שם כי למרות שבישראל הגיל החוקי לרכיבה על קורקינטים חשמליים הוא 16, החברה תאפשר השכרת כלים רק מגיל 18 ומעלה. בנוסף, יש לזכור שהחוק המקומי דורש שימוש בקסדה בדרכים המוגדרות כבין עירוניות וכי השימוש בקסדה מומלץ לכולם אך אינו מסופק עם הכלי. ב-Bird מספרים כי "החברה תפעל לחינוך והסברה לנסיעה בטוחה באמצעות מהלכי פרסום מגוונים" אך עדיין לא ממש ברור באיזה היקף.

בכל הקשור לאיסוף הכלים מהרחובות, בחברה הודיעו כי בסוף כל יום ידאגו שם לאסוף את הכלים, אך עדיין לא ברור כיצד הנושא הזה יעבוד בפועל והאם ניתן היתר מתאים מעיריית תל אביב - העיקר מאחר והפיילוט עצמו מוגבל בשלב הראשוני לתחומי האוניברסיטה בלבד. 

.

"ישראל נבחרה על ידי מנהלי החברה כאחד היעדים הראשונים להתרחבות מעבר לגבולות ארה"ב" אומר יניב ריבלין, מנכ"ל BIRD ישראל. "תל אביב בפרט וישראל בכלל, מתאימות בצורה יוצאת דופן למוצר ולשרות אותו אנחנו מביאים. אין לי ספק שהצרכנים הישראלים יבינו במהרה שיש כאן פיתרון אמיתי, חדשני, שיתופי וידידותי לסביבה עבורם" אמר. לצד כל האופטימיות שמפגינים בחברה יש לזכור שהמציאות הישראלית עלולה  לטפוח על פניהם, בדיוק כמו שקרה לאחרונה עם מיזם תחבורה שיתופי אחר - רק לפני כחודש בלבד.

כזכור לפני פחות מחצי שנה, בחודש אפריל האחרון, החל פיילוט מסקרן במיוחד של ענקית האופניים השיתופיים הסינית Ofo. כמו במקרה של Bird גם הפיילוט הזה החל במוסד אקדמי מכובד, כשבמקרה של Ofo מדובר היה בפיילוט שהתקיים בקמפוס של מכון וייצמן ברחובות, שנערך במקביל לפיילוט אחר של החברה ברמת גן. בתום חודשיים של פעילות, פורסם לראשונה בידיעות אחרונות כי הפיילוטים הוכרזו ככישלון - בעיקר עקב מה שתואר בתקשורת כ"שימוש לרעה מצד המשתמשים".  בינתיים החברה כבר הפסיקה פעילותה בישראל והותירה את שוק התחבורה הדו גלגלית השיתופית עם שתי שחקניות עיקיות: "תל אופן" התל אביבית ו-מובייק" (mobike) שגם היא פועלת באוניברסיטת תל אביב.