מארק צוקרברג, פייסבוק

פייסבוק: זיהינו נסיון מכוון להשפיע על הבחירות הקרבות בארה"ב

פייסבוק מדווחת היום (ג ') כי זיהתה נסיון השפעה פוליטי מתואם שהתבצע על גבי הפלטפורמה שלה שכלל עשרות חשבונות ודפים לא מאומתים. לא ברור עדיין מי עומד מאחורי המהלך

ארבעה חודשים לפני בחירות האמצע הקרובות בארה"ב, ונראה כי בפייסבוק למדו לקח מארועי בחירות 2016. החברה מדווחת הערב (שלישי) כי גורם עלום הפעיל מערך נרחב ומתואם על גבי הפלטפורמה שלה, שעל פי הדיווחים כלל עשרות עמודים ומשתמשים פיקטיביים ברשתות הפייסבוק והאינסטגרם.

בפוסט שהחברה העלתה לבלוג הרישמי שלה תחת הכותרת "Removing Bad Actors on Facebook" (בתרגום חופשי: "הסרת שחקנים רעים מפייסבוק"), נכתב כי החברה זיהתה לפחות 32 חשבונות שהיו מעורבים במהלכים משותפים שתוארו על ידי החברה כ"לא אותנטיים". על פי הפרסום, יותר מ-290 אלף איש עקבו אחרי החשבונות הללו, שאירגנו יותר מ-30 אירועים בשנה שעברה.

"אנחנו עדיין בשלבים הראשונים של החקירה שלנו ואין לנו את כל העובדות - כולל מי עלול להיות מאחורי זה", נכתב שם. "אבל אנחנו חולקים את מה שאנחנו מכירים היום בהתחשב בקשר בין השחקנים הרעים האלה לבין המחאות המתוכננות בוושינגטון בשבוע הבא. אנו נעדכן את הפוסט הזה עם פרטים נוספים כאשר יהיו לנו אותם, או אם העובדות יש לנו שינוי" .

 
 
 

בפייסבוק אמנם לא הצביעו במפורש על זהות הגורם העלום שמאחורי הנסיון הזה, אך הקפידו לציין כי נראה שהגורם מאחורי הניסיון הזה, השקיע מאמצים רבים כדי לטשטש את זהותו, אף "יותר מאשר אלו שהשקיעה סוכנות המחקר הרוסית (IRA) בעבר".   

"אנו ניצבים בפני יריבים נחושים וממומנים היטב, שלעולם לא יוותרו, והם ישנו כל העת טקטיקות", נכתב בבלוג החברה. "זה מרוץ חימוש ואנחנו צריכים כל הזמן להשתפר. זו הסיבה שאנחנו משקיעים הרבה יותר מאמצים כדי למנוע משחקנים רעים מלנצל את פלטפורמת פייסבוק - וכן, עובדים הרבה יותר מקרוב עם גופי אכיפת החוק וחברות טכנולוגיה אחרות, כדי להבין טוב יותר את האיומים עמם אנו מתמודדים".