הצד הממוסחר של ויקיפדיה: כמה יעלה לכם להפוך לערך?

ב-15 שנותיה של האנציקלופדיה החופשית עלו בה אינספור ערכים חיוניים ומועילים, אבל אם נתקלתם בשם פחות מוכר, יש סיכוי שהוא שילם על כך - ולא מעט

ממש היום לפני 15 שנים עלה לרשת הערך הראשון בוויקיפדיה בעברית.

15 שנים מאוחר יותר, ויקיפדיה בשפת הקודש מכילה יותר מרבע מיליון ערכים, אותם קוראים בעברית מישראל, ארצות הברית, גרמניה, צרפת, בריטניה ועוד. 11 אלף עורכים יוצרים את הערכים בוויקיפדיה, חלקם הגדול בהתנדבות. אבל אם חשבתם שאנציקלופדיית הידע החופשית היא באמת חופשית, אולי כדאי שתקפצו לבקר בערך "תמימות".

בוויקיפדיה מועסקים עורכים רבים, כן גם בעברית, שכותבים ערכים לפי הזמנה. מנהלי האתר מנצלים את מיקומו הגבוה בחיפוש בגוגל, ומאפשרים לעורכים ליצור ערכים שאולי מעולם לא חיפשתם. אם תהיתם מי הם המשורר שלמה לאופר, היועץ האסטרטגי אבנר ברנע, הפסיכולוגית רות גולן או הפרופסור אלי זומר – התשובה פשוטה: כולם אנשים מן הישוב ששילמו ממיטב כספם כדי שיכתבו עליהם ערך באנציקלופדיה. החופשית, כן?

חשבונית על כתיבת ערך בוויקיפדיה

החשבונית על כתיבת ערך בוויקיפדיה (הצינור )

 

אז כמה זה עולה? לידי הצינור הגיעה לאחרונה חשבונית של אחד מעורכי ויקיפדיה בתשלום, אשר יש לציין שמבחינת האנציקלופדיה, עובד על פי החוק ותקנות החברה. העורך יצר ערך אודות איש עסקים ישראלי, שטרם עלה לאתר, אבל מיהר לשלוח את החשבונית לנושא הערך, עיניכם הרואות – 1,170 שקלים חדשים כולל מע"מ – וכולם יידעו מי אתם. וזה עוד לא הכל. גם חברות מסחריות קטנות כגדולות רואות אור באנציקלופדיה החופשית, אם מדובר במסעדה בשדרות הגעתון בנהריה, חברת טיולים או חברת תעופה לצילומי אוויר.

לצד אלה, צריך גם לציין: ויקיפדיה היא מקור מידע זמין ונגיש לכל גיל, וגם אם לא מדובר במקורות מוסמכים, הרי שמרבית הערכים אכן תקינים והעריכה האפשרית בידי כל משתמש הופכת את האנציקלופדיה לשימושית ומדויקת. כמעט תמיד.