השלישייה שהופרדה בלידתם , צילום מסך

שלושת האחים שגילו שהיו קורבן לניסוי חברתי מצמרר

כאשר בובי, אדי ודויד התאחדו בשנות ה-80 והפכו לכוכבי תקשורת, כולל מסעדה מצליחה, הם לא ידעו את הסיפור האמיתי. כעת מתבררת האמת המטרידה

בובי, אדי ודויד נולדו בלונג איילנד שבארה"ב ב-1961, באותו בית החולים, זה אחר זה ומאותו רחם. הם היו שלישיה - אבל הם לא הכירו זה את זה, עד שהיו בני תשע עשרה.

  

השלושה הופרדו בלידתם ואומצו על ידי שלוש משפחות שונות. מיד עם האיחוד שלהם בשנות ה-80 הם הפכו לכוכבי תקשורת - הם התראיינו יחד והדמיון ביניהם היה מדהים. הם ניצלו את רגע התהילה ופתחו יחד מסעדה בניו יורק בשם "השלישיה". אבל כל הסיפור הכמעט דמיוני הזה, הוא רק הקדמה לתפנית האפלה בעלילה, שהתגלתה בשנים האחרונות. מסתבר שהשלושה שימשו עכברי ניסוי במחקר פסיכולוגי חברתי מטריד. הפסיכולוג הנודע ד"ר נויבאואר, החליט לחקור את הסוגייה שאותה כינה "תורשה מול סביבה".

הוא רתם לטובת הניסוי סוכנות אימוץ, שהסכימה לסייע לו - ולהפריד בין השלושה. כל אחד נשלח לגדול במשפחה אחרת, ושלושתם נשארו תחת עיניהם הבוחנות של נויבאואר ועוזריו. אגב, אותה סוכנות הפרידה באופן דומה ולמטרה זהה בין עוד שלישיות ותאומים. המחקר עבד כך: בוחן הגיע פעם בשבוע למשפחות המאמצות, כדי לראות את הילד ולתעד אותו בוידיאו. למשפחות, שכלל לא ידעו שהבן שלהן הוא צלע משלישיה, נאמר כי כך נהוג במשפחות מאמצות.

  

הסיפור הזה של בובי שפרן, אדי גלנד ודויד קלמן, שגדלו שלושתם במשפחות ממעמד הביניים, עומד במרכזו של סרט תיעודי חדש שנקרא "שלושה זרים זהים". הסרט, שהוקרן בפעם הראשונה בפסטיבל סאנדנס בינואר האחרון, יוצא השבוע לאקרנים בארה"ב. לפחות שלושה בני אדם, שעליהם נעשה הניסוי השנוי במחלוקת הזה, התאבדו לאורך השנים. אחד מהם היה אדי גלנד. מאז הקרנת הסרט התיעודי, מנסים מפיקים מכל העולם לקנות את זכויותיו ולהפוך אותו לסרט עלילתי. במקרה הזה, השימוש בקלישאה מתבקש, הפעם, המציאות באמת עלתה על כל דמיון.