cardioscale, cardioscale

הצצה לטכנולוגיות הישראליות המבטיחות שיסייעו בלחימה בטרור

מאות חברות מרחבי העולם ניגשו לתחרות סטארטאפים ייחודית שהוקדשה לטכנולוגיות לוחמה בטרור, אבל רק חברה אחת זכתה במקום הראשון. הצצה מיוחדת

הסטארטאפים CardioScale  ו- Colugo הם הזוכים בתחרות הסטארטאפים בתחום טכנולוגיות לוחמה בטרור 2018 (CTTSC3) של משרד ההגנה האמריקאי, משרד הביטחון הישראלי ופורום MIT ליזמות בישראל, שהושקה בינואר השנה. מארגני התחרות מספרים כי לתחרות ניגשו 210 חברות, כפול ממספר החברות בתחרות קודמת, שנערכה ב-2016. 130 מתוכן התמודדו במסלול טכנולוגיות כללי, ו-80 במסלול טכנולוגיות ניווט עירוני (ניווט ללא GPS). בתחרות השתתפו מגוון רחב במיוחד של סטארטאפים מ-60 תחומי טכנולוגיה ואפליקציות שונים, כולל: ביג דאטה, מדיה חברתית, ביומטריה, ראייה ממוחשבת, פענוח וידאו, מערכות תצפית, רחפנים, רובוטיקה, גילוי חומרי נפץ כימיים/ביולוגיים/גרעיניים, אבטחת סייבר, רפואת חירום ורבים אחרים. 

גמר התחרות התקיים במהלך כנס "טכנולוגיות לוחמה בטרור" שפתח את "שבוע הסייבר" באוניברסיטת ת"א. שני הזוכים שייכים למסלול "טכנולוגיות כללי" במסגרתו הגיעו לגמר 10 חברות. 13 סטארטאפים נוספים משתתפים במסלול השני בתחרות, מסלול "טכנולוגיות ניווט עירוני". במסלול זה ייבחרו שני זוכים לאחר שהסטארטאפים  ישתתפו ב"תרגיל חי" במהלך השנה. גם כאן, הפרסים בהיקף 110,000 דולר לפי אותה חלוקה. סה"כ הפרסים בתחרות 220 אלף דולר.

חברת CardioScale, שהגיעה למקום הראשון, הטמיעה אלגוריתם ניטור רפואי מציל חיים בצמיד זרוע, המאפשר שיפור דרמטי בטיפול בנפגעי פעולות טרור תוך קבלת החלטות רפואיות טובה יותר. הפיתוח מגדיל את שיעורי ההישרדות של נפגעי פיגועי טרור וארועים מרובי נפגעים אחרים. החברה זכתה בפרס בהיקף 100 אלף $  מזומן. 

 הזוכים מ-CardioScale יחד עם יו"ר התחרות גדעון מילר
 

הזוכים מ-CardioScale יחד עם יו"ר התחרות גדעון מילר( צילום: דרור סיתהכל)

מעוז בן ארי, מייסד ושותף CardioScale, שזכתה במקום הראשון בתחרות: "הזכיה בתחרות מהווה עבורנו הכרה בטכנולוגיה שלנו ובצורך בה. אנו מודים לוועדה השופטת של CTTSC על הבחירה בנו, ועל החזון להציל חיים באמצעות שינוי הדרך בה קובעים סדרי עדיפויות לטיפול בפצועים בארועי טרור מרובי נפגעים".

חברת Colugo שזכתה במקום השני פיתחה טכנולוגיה פורצת דרך לכלי טייס בלתי מאויש, המשלבת טכנולוגיה של רחפן וטכנולוגיית כלי טייס בעל כנף קבועה, ללא החסרונות של אף אחת מהן. הטכנולוגיה מאפשרת להמריא ולנחות אנכית כמו רחפן, ולטוס למרחקים ופרקי זמן ארוכים כמו כלי טייס בלתי מאוייש בעל כנף-קבועה. היא זכתה בפרס של 10,000 $ במזומן.

את הפרסים העניקו נציג בכיר בשגרירות ארה"ב בישראל ותא"ל ניר חלמיש ראש מו"פ במפא"ת במשרד הביטחון.

לתחרות ניגשו כאמור 210 חברות, שהם כפול ממספר החברות בתחרות קודמת, שנערכה ב-2016.

Colugo, יחד עם יו"ר התחרות גדעון מילר ואדם טארסי ממשרד ההגנה האמריקאי
 

Colugo, יחד עם יו"ר התחרות גדעון מילר ואדם טארסי ממשרד ההגנה האמריקאי(דרור סיתהכל)

"משרד ההגנה האמריקאי מקיים את התחרות בישראל זו הפעם השלישית, בזכות המוניטין של האקוסיסטם הישראלי, כמו גם המיומנויות הייחודיות של יזמים ישראלים בתחומי אבטחה ולוחמה בטרור" אומר אדם טארסי, מנהל בינלאומי של תוכנית CTTSO במשרד ההגנה. התחרות מתקיימת בישראל אבל  פתוחה לסטארטאפים מכל העולם, ובפועל ניגשו חברות מ-19 מדינות שונות, כולל: ישראל, ארה"ב, אוסטריה, בולגריה, גאורגיה, יוון, רומניה, טורקיה, צ'ילה, ספרד, צרפת, הולנד והודו.  לדברי אלה מטלון, מנכ"ל פורום MIT ליזמות בישראל: "מעניינת העובדה, שחלק מההצעות שהגיעו מחו"ל הוגשו על ידי יזמים ישראלים, מה שרק תומך באסטרטגיה שלנו להתמקד בתחרות על ישראל".  "השופטים לא התחשבו בתהליך השיפוט במדינת המוצא של המגישים, אבל בכל זאת, הסטארטאפים הישראלים הגיעו לראש הדירוג", הוסיפה.

210 חברות נבחרו לשלב הגמר בתחרות הסטארטאפים המוקדשת לטכנולוגיות לוחמה בטרור, כשנראה כי המגמה הבולטת בתחום השנה הוא פיתוח טכנולוגיות לניטור וניתוח מדיה חברתית והתנהגות גולשים ברשת. מגמות נוספות שנצפו הן טכנולוגיות הקשורות לעולם הרחפנים כמו גם פתרונות נגד רחפנים, וכל מה שקשור בטכנולוגיות ניטור וניתוח מידע העושות שימוש בשילוב של מדעי ההתנהגות עם AI (בינה מלאכותית). בין הסטארטאפים שהגיעו לשלב הגמר:

D-ID - הטכנולוגיה החדשנית של D-ID מגינה על צילומים מפני אלגוריתמים לזיהוי פנים תוך שהיא שומרת עליהם דומים לעין האנושית.

FirstPoint Mobile Guard – החברה מפתחת טכנולוגיה המגנה על מכשירים ניידים מפני מתקפות סייבר.

Viisights - הסטארטאפ הזה פיתח  טכנולוגיה עמוקה לפענוח וידאו המשמשת לזיהוי התנהגותי, הלומדת לסווג אובייקטים בסרטוני וידאו כפי שבני אדם עושים. 

3rdEye Systems – החברה פיתחה מודול להדמיה תרמית ואנליזה, בעל משקל נמוך ועלות נמוכה, המאפשר לרחפנים לזהות באופן אוטומטי ולהגיב באופן אוטונומי למגוון של אובייקטים רלוונטיים בכל תנאי האור ומזג האוויר.

Robosleeve פיתחה מערכת שרוול מהפכנית על בסיס רובוטיקה רפואית, המצוידת במצלמות וחיישנים. המערכת מבוקרת מרחוק, משמשת לבדיקת צינורות וחללים מסוכנים אחרים שאינם נגישים.

FinCom.Co LtdFincom פיתחה בינה מלאכותית מתקדמת המשתמשת בפונטיקה כדי לזהות את אותו אדם במסדי נתונים שונים, גם כאשר השם כתוב באיות שגוי, או כתוב בשפה שונה.

Cyber Sepio Systemsהפיתרון של החברה מתמודד עם הבעיה של תוכנה זדונית שהותקנה על ציוד עזר המחובר למחשב (כגון מדפסת, מקלדת) או על התקני חומרה שהוכנסו על ידי תוקפים פנימיים או דרך שרשרת האספקה.

NVISOL Ltd – הוו החכם של NVISOL משמש לתפיסת אובייקט באופן אוטונומי לצורך החזרה של נכסים קריטיים (כמו רובוטים, כלבי משטרה וכד') שצריך להרים אותם. הוא פותר את הבעיה הקלאסית של החזרת נכסים קריטיים אלו ממקומות שאינם נגישים.

בין השופטים והדוברים בתחרות היו מיטב המומחים בתחום יזמות טכנולוגית בנושא לוחמה בטרור. סנאטור ג'ו ליברמן – לשעבר מועמד לתפקיד סגן נשיא ארה"ב, ויו"ר הוועדה לביטחון פנים ועניינים ממשלתיים, סגן השר ד"ר מייקל אורן – לשעבר שגריר ישראל בארה"ב, פרופסור אלוף במיל' יצחק בן ישראל - ראש מרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביב ויו"ר סוכנות החלל, אלוף במיל' עמוס ידלין – ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי ולשעבר ראש אמ"ן, אדם טארסי, מנהל בינלאומי של תוכנית CTTSO במשרד ההגנה האמריקאי, גדעון מילר יו"ר התחרות, יורם שוויצר מהמכון למחקרי בטחון לאומי, ד"ר לירן ענתבי, עמיתת מחקר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ומומחים נוספים. הנציג הבכיר משגרירות ארה"ב שהעניק את הפרסים לזוכים אמר ליזמים הישראלים: "בזכותכם למדתי, שיש אומץ מסוג אחר, לא רק של לובשי המדים. המארינס והחיילים מסכנים את חייהם. אבל אתם נותנים את הלב והנשמה, את חייכם, מסכנים את עתיד ילדיכם, משפחותיכם, כדי לפתח טכנולוגיות שאולי יעבדו ואולי לא. זה סוג אומץ שלי אין. חלקכם עובדים בגראז' של ההורים, ואולי מה שאתם מפתחים יציל חיים בעתיד."