מארק צוקרברג מעיד בפני הקונגרס האמריקאי, צילום מסך

נתפסה בשקר? פייסבוק שיתפה מידע אישי של גולשים עם 60 חברות

אחרי שמארק צוקרברג הבטיח לקונגרס האמריקאי ש"פייסבוק לא תשתף לעולם מידע על גולשים ללא הסכמתם" מתברר שבאותו העת החברה שיתפה מרצונה מידע על הגולשים עם 60 חברות

אחרי שמארק צוקרברג התייצב מול הקונגרס האמריקאי, ובמשך שעות על גבי שעות הבטיח שהחברה לא תשתף לעולם מידע על גולשים ללא הסכמתם - תחקיר שערך הניו יורק טיימס מצביע על האפשרות שלא כך הדבר.

על פי התחקיר שהתפרסם אמש, פייסבוק חתמה על עשרות חוזים בעשור האחרון עם חברות טכנולוגיה ויצרניות סלולאר שונות כמו סמסונג, אפל, מיקרוסופט ואמאזון ובהם העניקה לחברות הללו גישה למידע על משתמשים וחבריהם - כל זאת מבלי שכלל ביקשה את אישור הגולשים. בין המידע ששותף עם החברות הללו נמצאים תחומים כמו: מצב משפחתי, נטייה פוליטית, השכלה, דת וגם ארועים עתידיים בהם המשתמשים אמורים להשתתף. 

בתגובה לפרסום בניו יורק טיימס,פייסבוק פירסמה פוסט חדש בבלוג החברה שמגן על התנהלות החברה בטענה כי "החברות הללו חתמו על הסכם ולפיו נאסר עליהם לעשות שימוש במידע שבידהם לשום צורך מלבד שיפור חווית המשתמש של גולשי פייסבוק. כל זה קורה בעוד הממשל האמריקאי וגופי הבטחון במדינה מתריעים מפני קשרי יצרניות סיניות כגון הוואווי ו-ZTE עם הממשל הסיני והתנהלותן בכל הקשור לבטחון המידע של המשתמשים.

לאורך כל החודשים האחרונים הזהירה פייסבוק כי יתכנו עוד פרשות דומות לזו של קיימברידג' אנליטיקה, אך בחברה סירבו לספק מידע מעבר לכך. פוסט שעלה בחודש שעבר בבלוג הרישמי של החברה ושף את מימדי המחדל וממנו עלה כי לפחות 200 אפליקציות שונות קיבלו גישה למידע האישי של הגולשים.

כזכור, פרשת קיימברידג' אנליטיקה התפוצצה לפני כשלושה חודשים בתחקיר של הניו יורק טיימס, הגרדיאן, האובזרבר וערוץ 4 הבריטי, בין היתר לאחר שחושף שחיתויות בשם כריסטופר וויילי, ומספר עובדים נוספים בעילום שם, דיווחו על המעשים האסורים של החברה. קיימברידג' אנליטיקה, כך התברר כרתה מידע מ-87 מיליון משתמשי פייסבוקואגרה עליהם את פרטיהם האישיים כמו תחומי עניין, מקום מגורים או גיל - זאת כדי לסייע בין היתר לנשיא האמריקני הנבחר למקד היטב את מסע הפרסום שלו. זאת, על ידי אפליקציה תמימה בשם ThisIsYourDigitalLife שיצר מפתח ממוצא רוסי, אלכסנדר קוגן, שביקשה מהגולשים אישור לפרטים אישיים, אך הגיעה בדרך זו גם אל פרטיהם של חבריהם.

בישראל, הגיעה החברה הבריטית לפרטיהם של כ-47 אלף גולשים, וזאת דרך 28 אנשים בלבד שהורידו את האפליקציה עצמה - וגם בארץ, כמו במדינות אחרות, נפתחה חקירה נגד ראשי החברה. בימים האחרונים התברר כי גם טוויטר מכרה מידע על גולשים לאותה חברה בריטית.

הפרשה, כזכור, שלחה את פייסבוק והעומד בראשה מארק צוקרברג לסחרור שבמהלכו הודיעו אנשי עסקים בכירים וחברות מסחריות גדולות על ניתוק היחסים עמה. צוקרברג אף נאלץ להגיע ליומיים של עדויות בקונגרס ובסנאט, במהלכן היכה על חטא וטען כי החברה פעלה כבר לאחר גילוי דליפת המידע, ותפעל גם בעתיד, כדי לשפר את אבטחת המידע של הגולשים. החברה גם אפשרה לגולשים לדעת איזה מידע היא מחזיקה עליהם, ואף למחוק אותו במידה וירצו. עם זאת, משבר יחסי הציבור היה עצום, לאחר שמנהל האבטחה הבכיר הודיע על עזיבה, ולאחר שמזכר של בכיר בחברה גילה את מדרג הערכים שלו - לחבר אנשים, "גם במחיר של חיי אדם".