בזק, יח"צ

אנטי וירוס או אנטי בלוף? קנס ענק לבזק על הטעיית צרכנים

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מודיעה על כוונתה להטיל קנס בגודל של רבע מיליון ש"ח על חברת בזק, בגין הטעיית הצרכנים בכל הקשור לשירות הגנת הסייבר שהציעה ללקוחות

מילים כמו חול: הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה הבוקר לחברת בזק על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי בסך 243,000 שקלים - כך עולה מהודעה ששיחררה הרשות לתקשורת בשעה האחרונה. הקנס החריג הוטל על החברה לאחר שבחקירה של הרשות נמצא כי בזק ככול הנראה הוליכה שולל את הצרכנים והטעתה אותם כשפירסמה ששירות ההגנה בסייבר שלה מספק ללקוחות הגנה "מושלמת" וכי זה "יודע לזהות, לחסום ולנטרל כל ניסיון פריצה לרשת הביתית".

בהודעה נכתב כי מהחקירה שנערכה עולה כי בזק הציעה שירות בשם "סמארט נט", אשר כלל הגנה מפני וירוסים וניסיונות פריצה לרשת האינטרנט הביתית. את השירות הזה הציגה החברה ללקוחות במסע פירסום נרחב שכלל מודעות וסרטונים שעשו שימוש בביטויים  "כיפת הברזל של הבית שלכם", "השירות היחיד שמספק לכם הגנה היקפית ומושלמת", "הגנת סייבר המלאה".

במקביל למסע הפירסום הזה, החברה הוסיפה סעיף לתנאי השימוש בשירות וממנו עולה כי זו הסתייגה מההכרזות האלו הלכה למעשה ואף החתימה את הלקוח על סעיף המנקה אותה מכל אחריות להבטחותיה. וכך נכתב שם:

  • סעיף 3.7 -  "אתה מצהיר ומאשר כי ידוע לך כי בזק או הספק אינם יכולים להתחייב כי השירות מקנה חסינות מוחלטת מפני תוכן מזיק מכל סוג שהוא ושאר מזיקים דיגיטליים, שנתקבלו באמצעות ו/או תוך שימוש בשירות. אתה מצהיר כי ידוע לך שהשירות אינו מעניק חסינות והגנה מלאה בפני כל האתרים המתחזים הקיימים/העתידיים ברשת או פריצות לרשת, למערכות ולציוד שלך. בזק או הספק לא אחראים על חסימת כל האתרים המתחזים שברשת ואינם אחראים על כל ניסיונות פריצה מרשת האינטרנט"

בהודעה ששיחררה הרשות, נטען כי הקנס הגדול נובע מכך שהחברה פרסמה שירות בעל יכולות מסויימות מבלי שניתן לספק יכולות אלו: "השימוש בביטויים 'חכם ובטוח', 'כיפת ברזל', 'הגנה היקפית ומושלמת', 'כל ניסיון פריצה' יוצר מעין הבטחה של בזק כי מדובר בשירות בלתי ניתן לפריצה ומגן באופן מושלם על הרשת הביתית. עם זאת בפועל, לאור האמור במסמך תנאי השימוש שבזק פרסמה, עולה כי השירות שהציעה החברה לא סיפק הגנה מושלמת כאמור בפרסום – כך שמדובר במעשה העלול להטעות צרכן", כך נכתב שם.

"בזק הבטיחה לציבור בפרסומיה הגנה מושלמת לרשת האינטרנט שלהם, ובכך הטעתה את הציבור" מסרה אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין. "חשוב להבין שמדובר בשירות מורכב בעבור הצרכן וברוב הגדול של המקרים אין ביכולתו של הצרכן כלל לבדוק זאת. זה מסוג הדברים המחייבים אותנו כרגולטורים להיות ערניים ולפעול לבדיקות בשטח ואכן עבודת מודיעין שעשינו  העלתה זאת. הרשות פועלת כל העת לספק את ההגנה הנדרשת לצרכן ונחושה למצות את הדין עם כל עוסק אשר פועל תוך פגיעה בציבור הצרכנים".

יש לציין שבפני בזק עומדת הזכות לערער על ההחלטה בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההודעה. מהחברה נמסר כי

 "בזק תתייחס לטענות הרשות להגנת הצרכן במסגרת השימוע שייערך בעניין זה".