מכוכבת פופ וירטואלית לגורדי שחקים אינסטנט: כך נראה העתיד

הטבע נגיש יותר אבל אנחנו הורסים אותו; האוכלוסיה גדלה אבל המשאבים מתכלים; הרובוטים עוזרים לנו אבל משתלטים על חיינו: סדרת "המדריך השלם לעתיד" בערוץ 8 עושה סדר

האצונה מיקו היא כוכבת הפופ היפנית בעלת מספר הלייקים והעוקבים הגדול ביותר ברשתות החברתיות ביפן – הישג מזהיר לדמות שלא באמת קיימת.

ואולי היא כן קיימת באמת. בעולם החדש והמרתק שבין דמיון למציאות ובין הדיגיטלי לממשי, הולך ומיטשטש ההבדל - ואולי אין בכלל כזה - בין האצונה ל נטע ברזילי.

 האצונה מיקו, כוכבת פופ יפנית וירטואלית

האצונה מיקו, כוכבת פופ יפנית וירטואלית(גטי אימג'ס/אימג'בנק )

 

זו אולי לא עוד תופעת נישה יפנית. סדרה חדשה "המדריך השלם לעתיד" שתעלה בערוץ 8 מנסה לחזות לאן מתקדם העולם בשנים הבאות וכמו תמיד, כדי להבין מה צריך לשפר, צריך להיזכר מה עשינו לא נכון. אנחנו כבר יודעים ששינינו את הטבע שסביבנו – אוכלוסיית העולם הולכת וגדלה, ואיתה מצטמצמים שטחי המחיה של בני האדם.

בסדרה מוצגת טכנולוגיית בנייה סינית שתיצור גורדי שחקים בתוך זמן קצר, ובעיקר – בזכות השימוש בפלדה – תחסוך המון אנרגיה. למעשה, על שטח מצומצם של אדמה תקום עיר שלמה שכדי לנוע בה לא יהיה צורך במכוניות או ברכבות - וסביבה - שטחים ירוקים אדירים.

לא רק הסביבה העירונית עשויה להשתנות. הטבע – גם הנידח ביותר - הפך נגיש לבני האדם והם, בכוונות טובות או בלי כוונות טובות, משנים אותו לתמיד. איי הגלפאגוס הם רק דוגמה – וגם אם מגיעים אליהם רק חובבי וחובבות טבע מושבעים, החיידקים שהם מביאים איתם, האנרגיה שהם מבזבזים, הפסולת והמזון - מפרים את האיזון האקולוגי.

צב וצוללן באיי גלפאגוס

צב וצוללן באיי גלפאגוס. מה רע לנו במציאות מדומה (רויטרס )

 

בסדרה מוצג פתרון מעניין – ביקור ללא ביקור: הכול בעזרת משקפי המציאות המדומה, בלי לצרוך כמעט אנרגיה ובלי לקרב אל הצבים אפילו חיידק אחד. והנה שוב אנחנו חוצים את הקו בין מה שאנחנו מגדירים היום "מציאות ממשית" לעומת המרחב הווירטואלי.

האם הגבול הזה ייפרץ באמת גם בין כותלי הבית שלנו, ולמכשירים החכמים שמדברים אלינו ומסייעים לנו יצטרפו גם בני משפחה רובוטיים? האם במקום לשלוח ילד סורר לחדר ינתקו לו את החשמל? זה כנראה עוד רחוק מאוד אבל די אם נראה עד כמה השתנה העולם ב-20 השנים האחרונות, וקצב השינויים רק הולך וגובר.