"ישראלית עם קול מדהים": ברשתות הערביות מפרגנים לנטע ברזילי

הנורמליזציה הנרקמת עם סעודיה מצאה את דרכה לרשתות החברתיות, שם עיתונאים וגולשים הביעו את הערכתם לזוכה הישראלית באירוויזיון: "המוזיקה - שפה משותפת לכל העמים"

גם בעולם הערבי לא נשארו אדישים לניצחון של נטע ברזילי ב אירוויזיון 2018, וסימני ההפשרה והתקרבות, בעיקר עם סעודיה, ניכרים לגמרי.

אדם מסעודיה ששוחח איתנו אתמול, וביקש שלא להזדהות, פתח את השיחה עימנו ב"מברוק על נטע, שיהיה לכם מזל טוב, איזו שירה, איזה קול מדהים, איזו מוזיקה מדהימה, איזה יפה זה". עיתונאי סעודי אחר, עבדלרחמן אלקחטאני, פנה לטוויטר ופרסם שם ציוץ - לא פחות - בעברית: "השפה המשותפת של כל העמים, מוזיקה זוכה בהכל. אני מברך את ניצחונה של הזמרת הישראלית עם הקול המדהים שלה בתחרות האירוויזיון".

מתחת לפני השטח הסעודים רואים בישראל דבר חיובי וטוב. פעם היה נחשב בלתי אפשרי שסעודיה תשבח את ישראל מבחינה תרבותית וגם תיקח צד בעד הישראלים, ומדובר ממש בחזון אחרית הימים. העימות עם איראן הכריח אותם לבחור צד, והם הלכו איתנו. בסעודיה יש אפילו לימודי עברית, ובלוגר בשם לואיי א-שאריף מעלה לעמוד הפייסבוק שלו קטע בעברית, בו אמר: "זוהי מדינה בעלת תפקיד חיובי באיזור, שמאמינה בדו קיום בין מוסלמים, יהודים, נוצרים ואנשים בעלי אמונות שונות". זה לא שאפשר ללכת לסיבוב בארים בריאד, אבל המצב משתפר.

ומה קורה במדינות השכנות? הירדנים, המצרים והפלסטינים נשארו באותה דעה, ומצניעים את ההישג. ב"אל ערביה" נתנו כותרת על "הווידאו של הרגע המפחיד שקדם לזכייה", ואתרים אחרים ממשיכים להוביל חרמות נגד ישראל. אבל סעודיה, שוב, מובילה כרגע את שינוי הגישה כלפי ישראל.