הייסנס, הייסנס

הדרקון הסיני מתעורר: האם זו המנצחת הגדולה של מונדיאל 2018?

עד 2013 היא אפילו לא השתמשה בשמה; עד 2016 באירופה בקושי הכירו אותה; ב-2018 הייסנס הסינית עוברת לחזית - דרך חסות לגביע העולמי • ביקור נדיר בחברה היוצאת מהצללים

בעוד שלושה שבועות עיני כל העולם יהיו נשואות לעבר רוסיה, עם הישמע שריקת הפתיחה של מונדיאל 2018. החל מ-14 ליוני, 32 נבחרות יעלו על מגרשי כדורגל ממוסקבה ועד סנט פטרסבורג בנסיון לזכות בטורניר הכדורגל הנחשב בעולם. למרות שבשלב הזה סוכנויות ההימורים מסמנות את גרמניה כפייבורטית לזכיה, כשבעורפה נושפות ברזיל וצרפת, אפשר כבר להכתיר זוכה ברורה ראשונה – יצרנית הטלויזיות הסינית הייסנס.

באפריל 2017 החברה חתמה על חוזה עתק מול הנהלתFIFA  העולמית, ובמסגרתו תהפוך לספונסרית הבלעדית של הטורניר בתחום המסכים בתמורה לסכום שיא של 100 מיליון דולרים. עם החוזה הזה החברה מקווה לשחזר את ההצלחה שרשמה בשנת 2016, עם חסות שהעניקה ליורו. טרם הטורניר ההוא, מעטים האירופים ששמעו את השם "הייסנס". לא רק זאת, אלא שבמהלך כל 56 שנות קיומו של הטורניר ההוא, זו היתה הפעם הראשונה שחברה סינית העניקה לו חסות. מדובר היה בהימור גדול מבחינתה של החברה הסינית, אך הימור שהשתלם ובגדול. עד כמה בגדול? ובכן בעקבות החסות ההיא, החברה דיווחה על זינוק שיא בנתוני מכירות המסכים באירופה ברבעון שאחרי הארוע שעמד על לא פחות מ-65 אחוזים.

 הייסנס
 

שיתוף הפעולה בין הייסנס למשחקי הגביע העולמי (יוסי לוי)

באופן יוצא דופן, אך לא מקרי, החברה הטיסה בחודש שעבר משלחת עיתונאים ישראלים לסין, ואירחה אותם בביקור ראשון מסוגו עבורה, במהלכו פתחה את דלתות המפעל ואת מרכז הייצור שלה בצ'ינגדאו לראשונה בפני עיתונאים. אם תהיתם מדוע נבחרו למשימה הזו דווקא עיתונאים ישראלים, הרי שהתשובה תפתיע אתכם – אך לכך נגיע בהמשך.

הייסנס, שמציינת השנה 49 להיווסדה, הוקמה עוד בשנת 1969 כמפעל טכנולוגי ממשלתי המתמחה בייצור מקלטי רדיו קטנים, או בשמם העממי "טרזניסטורים". המוצר הראשון שייצרה היה, כאמור, מקלט רדיו קטן ששווק תחת שם המותג "Red Lantern". ההתנהלות הזו תהפוך לדפוס ההתנהלות של החברה לאורך חמשת העשורים הבאים בתולדות החברה, עת הייסנס הפכה לאחת מיצרניות ה-OEM (יצרנית המייצרת ציוד עבור מותגים וחברות אחרות, אך לא משתמשת בשמה) הגדולות בסין.

מי שהעסיקה בשנת 1972 שלושה טכנאים שהיו אחראים על ייצור 82 מקלטי טלויזיה, מעסיקה בשנת 2018 למעלה מ-75,000 עובדים ונחשבת ליצרנית המסכים הגדולה בסין זו השנה ה-13 ברציפות, וליצרנית המסכים השלישית בגודלה בעולם – הישג מרשים לכל הדיעות למי שכלל לא השתמשה בשמה המסחרי באופן אסטרטגי עד לשנת 2013.

למעשה את מרבית שנותיה בילתה החברה מאחורי הקלעים כיצרנית מוצרי OEM, ואלמלא רצה הגורל והצטלבו דרכיה של החברה עם איש העסקים והיזם גיא אדרי, סביר להניח שהייסנס היתה נמצאת במקום אחר לגמרי. שלוש שנים אחרי האקזיט המדובר של AM:PM, אדרי זיהה את הפוטציאל האדיר הטמון ביצרנית המסכים הסינית. הוא חבר להנהלת החברה, שבאותה העת הייתה עלומה ואלמונית מעבר לחומות, והצליח להבטיח לחברת אקזיט אלקטרוניקה שבראשה הוא עומד את זכויות ההפצה של מוצרי החברה בחלקים נרחבים באירופה ובדרום אמריקה.

משיחה שניהלנו עם ד"ר לן לין, סגן נשיא החברה ומנכ"ל הפעילות הבינלאומית של הייסנס עולה כי לאדרי שמורות המון זכויות באבולוציה של המותג מיצרניתOEM  לשחקנית משמעותית בשוק הבינלאומי, שלא רק כובשת נתח מהותי אלא אף סימנה לעצמה כמטרה את כיבושו. כתבתי כבר שהתשובה לנסיבות הביקור תפתיע?

 הייסנס
 

הייסנס( יוסי לוי)

ובכן, כחלק מהמהלך הזה, ששיאו אמור להגיע בשבועות הקרובים עם פתיחת משחקי הגביע העולמי ברוסיה, החברה פתחה את שעריה לראשונה לביקור עיתונאים, ומאחר ומעורבותו של אדרי כל כך משמעותית בתאגיד העולמי הרי שהכבוד הזה נפל לזכותם של עיתונאים ישראלים, וביניהם, כאמור, כותב שורות אלו.

 הייסנס
 

הייסנס( יוסי לוי)

הסיור שלנו נפתח בביקור במרכז המבקרים של התאגיד, הממוקם בדאונטאון של העיר צ'ינגדאו, עיר נמל הממוקמת במזרח סין שאף אירחה את תחרויות השיט במשחקי בייג'ינג 2008, שבמהלכם זכה השייט שחר צוברי במדלית ארד.

העיר הזו עברה מהפכה בעשור האחרון, כשהאוכלוסיה שלה הכפילה את עצמה ממעט יותר מ-5 מיליון תושבים ללמעלה מ-11 מיליון לפי אומדן בשנה שעברה. נסיעה קצרה ברחובות צ'ינגדאו, אחת מ-7 הערים הגדולות בסין, חושפת יער אורבני של מגדלי מגורים אדירים בגודלם – רבים מהם, כפי שגיליתי בהמשך, נבנו ממש לאחרונה על ידי זרוע הנדל"ן של תאגיד הייסנס. הגדילה המטאורית של העיר נובעת בעיקר מהפיכתה לסוג של מרכז עסקים ותעשייה עולמי, כשהיא לא רק מרכזת בתחומה את מרכזי הפיתוח והייצור של הייסנס, כי אם גם את אלו של תאגיד Haier – תאגיד סיני גדול אחר הטוען לכתר יצרן האלקטרוניקה הגדול בסין והרביעי בגודלו בעולם.

מרכז המבקרים של החברה מספק הצצה לעבר, להווה ולעתיד החברה. אחרי הקרנת סרטון קצר, התלווינו למדריך שלקח אותנו לסיור שנפתח עם הצצה למקלט הרדיו הראשון שיצרה החברה ועד לדור המסכים האחרונים שלה המזגנים והמקררים – קטגוריה נוספת בה החברה מובילה, כמי שנושאת בתואר יצרנית המקררים הגדולה ביותר בסין.

 הייסנס
 

הייסנס( יוסי לוי)

הסיור השגרתי הזה הצליח להפתיע במידה מסויימת כשנחשפנו לתחומים אחרים בהם פועלת החברה, ביניהם מערכות קופה חכמה לעסקים ופלטפורמות הדמיה לתחום הרפואה והמדע.

 הייסנס
 

הייסנס( יוסי לוי)

בעוד מרכז המבקרים הזה עמד בציפיות, הרי שמשם עברנו למרכז נוסף שנמצא בלב מתחם המחקר והפיתוח הענק של החברה בעיר, וזה כבר הצליח ממש להפתיע. טרם יצאנו למשלחת הזו, היה ברור לכולנו שחלק מהמטרות של החברה היה לגרום לנו, העיתונאים שמסקרים את מוצרי החברה, להכיר אותה קצת יותר לעומק מעבר לקלישאת "המוצר הסיני" עם כל הסטיגמות שנלוו לטייטל הזה. בהייסנס נדמה שממש נלחמים בקלישאה הזו ומתעקשים לקבל את אותו הכבוד והיחס שמקבלים יריבותיהן הקוריאניות.

 הייסנס
 

בים מי אפ, סקוטי (יוסי לוי)

בכניסה למרכז המבקרים השני שביקרנו בו קיבל את פנינו מסדרון שנראה כאילו ונתלש מסיפונה של ספינת החלל אנטרפרייז ממסע בין כוכבים. לאורך קירות המסדרון היו תלויים לא פחות מ-400 לוחות ובהם פטנטים בינלאומיים שהייסנס רשמה על שמה במהלך השנים. הצורה הדרמטית שבה החלל הזה מעוצב, כמו גם כל עשרות הפטנטים שניבטים מכל עבר, יוצרים אפקט שמצליח לכמת את גודל והיקף העבודה שנעשים במקום – ויותר מכל, הדבר מהווה הצהרת כוונות לשוק הבינלאומי.

לא עוד חיקוי סיני

כאמור, החברה נאלצת להתמודד עם כל הסטיגמות הקשורות במוצרים סינים, כשהגדולה מכולן היא סטיגמת "החיקוי הסיני". בהייסנס הבינו שהדרך לכיבוש עולמי משמעותה שעליהם לשחק במגרש של הגדולות ולכן כחלק מהעניין, החברה פועלת בשקיפות בכל הקשור לשימוש בפטנטים ואף יותר מזה – עונדת את אלו בגאווה על צווארה, ודי בצדק. כשחושבים על קפיצת הדרך המטאורית שהחברה חוותה בחמש השנים האחרונות במגרש העולמי קשה שלא להתפעל. כנגד כל הסיכויים היצרנית האנונימית מסין הצליחה לכבוש שווקים שונים ברחבי העולם ואף לרכוש כמה מותגי עבר ענקיים דוגמת מותגי הטלוויזיות של ענקיות העבר טושיבה ושארפ, חברות שבשווקים מסויימים במזרח ובדרום אמריקה עדיין זוכות למוניטין גבוה.

 הייסנס
 

הייסנס( יוסי לוי)

בהמשך מרכז הפיתוח השני קיבלנו הצצה לעתיד החברה – והוא כל מה שקשור במערכות עיר חכמה. בלב מרכז המבקרים הזה מצוי סימולטור גדול של עיר (מעין מודל ענק של צ'ינגדאו המחובר למערכות מיחשוב) שמדמה עיר מודרנית המחוברת לשלל מערכות מיחשוב – במרכז הבקרה הסמוך ניתן לשלוט בכל מערכות ה"עיר" החל מזמני התחבורה והרמזורים, דרך בקרות תנועה ופינוי אשפה ועד מעקב אחר הנעשה ברחובות – כולל מערכות זיהוי פנים ולוחיות זיהוי המסוגלות לנטר זהות של אדם או רכב ולעקוב אחריו מסלול התנועה שלו לאורך קילומטרים רבים.

בחברה מתגאים כי חלק ממערכות העיר החכמה שלהם כבר מיושמות בסין, כולל בצ'ינגדאו עצמה, ולקראת כניסת טכנולוגית ה 5G בסלולר (שמאפשרת שימוש ברוחב פס רחב יותר כמו גם פעילות של מספר רב של מוצרי IOT בו זמנית), הייסנס נערכת להפוך לספקית מערכות "עיר חכמה" הגדולה בסין.

 הייסנס
 

עיר חכמה, דוגמת הייסנס (יוסי לוי)

מרכז הפיתוח של הייסנס ממוקם בקצה מערכת מסועפת של רכבות, שגם אותן בנה תאגיד הייסנס כחלק מהצורך שנוצר שם לשנע עשרות אלפי עובדים למקום. מדובר בקריית משרדים ענקית המכילה כמה בניינים גדולים למדי ובהם יושבים מחלקות הפיתוח והמחקר של הייסנס.  

 הייסנס
 

משרדי הייסנס (יח"צ)

המרכז עצמו דומה מבחוץ למה שאפשר היה לצפות מקריות משרדים שכאלו בעמק הסיליקון, רק בהבדל אחד מהותי – הפנים של המבנים הללו נראה הרבה יותר צנוע.

 הייסנס
 

הייסנס( יח"צ)

בעוד שבחוץ נבנה אגם מלאכותי במרכז פארק הממוקם בין כמה בנייני משרדים, הרי שהעיצוב הפנימי של המבנים מאוד פשוט ופונקציונאלי.

 הייסנס
 

הייסנס( יוסי לוי)

כאן לא תמצאו את הפינוקים שאתם רגילים אליהם ממרכזי פיתוח שונים דוגמת פופים, חדרי מוזיקה, עמדות משחקי מחשב ופינת קפה מפונפנת – אלא קומות רבות של קיוביקלס וחדרי עבודה בהם עומלים למעלה מ-5,000 מפתחים על בדיקות איכות ופיתוח הדור הבא של מוצרי החברה.

 הייסנס
 

הייסנס( יח"צ)

אנחנו זכינו לסיור מיוחד ומרתק מצוות פיתוח המסכים של החברה ובמסגרתו נחשפנו לבדיקות האיכות הרבות והשונות שהמסכים האלו עוברים טרם יציאתם לשוק.

 הייסנס
 

משרדי הייסנס, מבט מבפנים (יח"צ)

יש לציין שבניגוד למרכזי המבקרים שבהן ביקרנו קודם לכן, שהיו ערוכים ומאורגנים לקליטת מבקרים, הרי שבמקרה הזה, בשל ראשוניות הביקור, לא זכינו לראות מרכז פיתוח מלוטש ומסוגנן, אלא משהו אמיתי וכנה, מעט מחוספס בקצוות שהצליח להעביר בצורה אמינה למדי את רוח העבודה שנעשית במקום.

בכל קומה שעברנו, ובכל חדר שנכנסו אליו הפשטות והפרקטיות בלטו לעין. הכל מסודר נקי ומאורגן למשעי כשהשקט נוכח מאוד. ממפתחי הממשק, דרך מהנדסי תוכנה או מעצבים – כולם יושבים באותו המתחם.

בחלקו התחתון של הבניין שנכנסו אליו נמצא מה שרק ניתן לתאר כ"מרתף עינויים למסכים"  - המדובר בקומה אחת שנמתחת לאורך מטרים רבים  ובה מעבירים את המסכים המיוצרים ומפותחים שם בתלאות מסמרות שיער שמטרתן לבדוק שאלו עומדים בתנאי תקן מחמירים ומצליחים לתפקד בתנאי קיצון: מחדרי קור ועד לחדרי חום, מחדרי לחות ועד לחדר חושך מוחלט בו מכוילים המסכים – ברור לכולנו מדוע בחברה ביקשו שנצפה בכל אלו, שוב, מרחק שנות אור מתדמית ה"מוצר הסיני.

 הייסנס
 

מרתף עינויים למסכים (יח"צ)

אחד החדרים המסקרנים ביותר שנחשפנו אליו היה חדר "שקט" מיוחד וגדל מימדים, שבו מכיילים את הסאונד במכשירי החברה. המבנה המיוחד של החדר (מהריפוד ועד הרצפה המוגבהת) בולע כל הד שבחדר, מה שסיפק לנו כמה רגעים משעשעים למדי.

 הייסנס
 

הייסנס( יח"צ)

במרחק של כ-35 דקות נסיעה, בקצה השני של העיר, נמצא מרכז הייצור של החברה – קריית ענק של מבנים ובהם מייצרת החברה את המסכים שלה. נקודה מעניינת היא שהקריה הזו נמצאת מעבר לכביש, מול מקום מושבה של הענקית הסינית השנייה בצ'ינגדאו – האייר.

 הייסנס
 

משרדי הייסנס (יח"צ)

בעוד שבמרכז הפיתוח התחושה הייתה מעט יותר משוחררת, הרי שההגעה למרכז הייצור לוותה בהתרגשות רבה לא רק מצידנו – כי אם מצד המארחים שלנו, שנחשפו לראשונה לביקור עיתונאים בקודש הקודשים של החברה. עבורי החלק המפתיע בכל זה היתה התובנה שלמרות כל הדיבור על מיכון ורובטיקה, שאין ספק שנעשה בהם שימוש נרחב במפעלים של הייסנס, הרי שחלק לא מבוטל מההרכבה של המסכים נעשה בעבודת יד.

הייסנס
 

הייסנס ( יוסי לוי)

בניגוד לכל המקומות האחרים בהם ביקרנו, הפעם נדרשנו שלא לצלם ברוב חלקי המפעל – בעיקר כדי להגן על סודיות הליכי הייצור בחברה.

 הייסנס
 

הייסנס( יח"צ)

 רצפת הייצור עצמה הייתה גדולה כפי שציפיתי שתהייה, ועדיין – מדובר היה בקו ייצור יחיד מתוך כמה עשרות באזור.

מה הלאה? כאמור, במונדיאל הקרוב ככול הנראה לא תוכלו לחמוק מלוגו החברה בכל המגרשים והייסנס תזכה לחשיפה בינלאומית במשך שבועות ארוכים, מה שמקווים שם שיתבטא גם בעלייה במכירות המסכים שלה (כפי שקרה כבר בעבר בארועים מסוג זה). אך אל מול זריקת המרץ הזו, ישנם גם כמה אתגרים העומדים בדרכה של הייסנס לכיבוש עולמי.

במקום השלישי בישראל

המתיחות הגואה בין ארה"ב לסין הובילה לכך שמותגים כמו ZTE ו-וואווי מצאו עצמם מחוץ לשוק האמריקאי בעקבות האשמות על מעורבות הממשל שם; אתגר נוסף הוא העובדה כי בסמסונג ו-LG הבינו (אמנם באיחור) שהמתחרה הסינית העיקשת מזנבת בהם, והחלו לתמחר את המסכים שלהם בצורה אגרסיבית מבעבר. בהייסנס לא מוותרים ונראה שבחברה סימנו לעצמם את המהפכה הבאה, ושמים את מבטחם בטכנולוגיית מקרני הלייזר במטרה להנגיש את זו לקהל הרחב. ומה לגבי הפעילות של החברה בארץ? ובכן, בתוך זמן קצר הצליחו בחברה לנגוס נתח שוק מהותי, ולדברי אדרי מותג המסכים הוא כעת המותג השלישי בגודלו במכירות בישראל. מאחר ומדובר בשוק קטן ורווי, בנציגות המקומית כבר מסמנים את המטרה הבאה – כיבוש שוק הקירור הישראלי.

לפי נתונים שהחברה העבירה לנו, הרי ששוק הקירור בארץ מגלגל כמיליארד שקל בשנה, כשקטגוריית המקררים של הייסנס נמצאת בעליה מתמדת בישראל (45% עלייה במכירות משנת 2016), ובחברה מגדירים את מחלקות המחקר והפיתוח המקומיות כ"חזית הטכנולוגיה", ומקווים להישאר שחקן מוביל בשוק - הישראלי (בו היא מיוצגת ע"י קבוצת ח.י), והעולמי כאחד.