יאן קום, מנכ"ל ומייסד שותף וואטאספ, פייסבוק

בצל השערוריה הגדולה בפייסבוק: מנכ"ל וואטאספ נוטש את הספינה

פרשת קיימברידג' אנליטיקה לא מפסיקה להפתיע: בפוסט שהעלה לפני שעה קלה יאן קום, מנכ"ל וואטאספ ומי שייסד אותה ביחד עם בראיין אקטון, הודיע קום על התפטרותו המידיית

יאן קום, היזם היהודי-אמריקאי, יליד ברית המועצות, מנכ"ל ומייסד חברת וואטסאפ - הודיע הלילה כי הוא מסיים את עבודתו בחברה. קום הקים את וואטאספ ביחד עם בראיין אקטון בשנת 2009  ובעקבות ההצלחה המסחררת של היישומון החברה שלהם נרכשה ב-2014 על ידי פייסבוק בסכום שיא של 19 מיליארד דולר. אקטון עזב את החברהבנובמבר האחרון ואילו קום נשאר על תקן המנכ"ל עד היממה האחרונה.

על פי הדיווחים בוושינגטון טיימס הרי שבמהלך השבועות האחרונים נרשמה מתיחות בין קום לבין הנהלת פייסבוק על רקע התנהלות האחרונה בפרשת קיימברידג' אנליטיקה כמו גם בנושא החזון של פייסבוק לעתיד וואטסאפ. עזיבתו של קום, הנחשב כתומך גדול בזכות הציבור לפרטיות, היא מכה לחברה, בעיקר בשל העיתוי הבעייתי.  

"חלף כמעט עשור מאז שבראין ואני יצרנו את וואטסאפ, וזה היה מסע מדהים עם כמה מהאנשים המדהימים ביותר - אבל הגיע הזמן שאמשיך הלאה" כתב קום בפוסט שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו. "בורכתי בצוות קטן ומדהים ונוכחתי לראות כיצד ניתן לייצר אפליקציה שנמצאת בשימוש על ידי כל כך הרבה אנשים מסביב לעולם אם רק מתמקדים מספיק. אני עוזב בתקופה ובה אנשים משתמשים בוואטאספ בדרכים רבות יותר מכפי שיכלתי לדמיין. הצוות חזק מתמיד והוא ימשיך לעשות דברים מדהימים. אני לוקח קצת זמן מנוחה כדי לעשות דברים שאני נהנה מהם מחוץ לעולם הטכנולוגיה...אמשיך לעודד את וואטסאפ מהצד. תודה לכול מי שהפך את המסע הזה לאפשרי" חתם קום את הפוסט.

לא חלפה לה שעה תמימה ואחד המברכים היה לא אחר מאשר הבוס של קום בארבע השנים האחרונות, מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג שכתב:

"יאן" כתב צוקרבג, אתגעגע לעבודה הצמודה עימך. אני אסיר תודה על כל מה שעשית כדי לעזור לחבר את העולם ועל כל מה שלימדת אותי, כולל על הצפנה ועל היכולת לקחת כח ממערכות וממוקדי כח ולהעבירם לידי הציבור - הערכים הללו יהיו  לעולם בליבה של וואטסאפ" כתב צוקרברג. ובנימה קצת יותר ביקורתת נציין שכל פרשת קיימברידג' אנליטיקה נגרמה בגלל שנראה שצוקרברג לא התאמץ במיוחד לממש בפועל את מה שטען כי למד מיאן קום.