האם פוטין וקדירוב משתמשים במועדוני לחימה כדי לגייס מרגלים?

הרודן הצ'צ'ני רמזאן קדירוב התחבר ללוחמים הגדולים של אמנויות הלחימה MMA, ופתח מועדוני אמנויות לחימה בגרמניה ואוסטריה. כעת מזהירים גורמי מודיעין מפני ההשלכות

רמזאן קדירוב, הרודן בפועל של צ'צ'ניה, מגלה עניין מיוחד בקרבות כלוב - שם אנשים מכים זה את זה כמעט ללא כללים וככל יכולתם - ומתברר שהוא משתמש בספורט הזה, כזרוע של הביון הצ'צ'ני.

רשת vice האמריקנית הגדירה את זה כ"אסון יחצ"ני בהמתנה", דבר שתקשורת הספורט מתחילה לסקר בדאגה. החיבה של קדירוב ל-MMA אינה חדשה, כמו זו של פוטין לג'ודו, אבל יש כאן אסטרטגיה אמיתית וחשיבה מאחורי הדבר הזה. 

קדירוב מזמן אליו לגרוזני לוחמי MMA, ביניהם כמה מהמפורסמים ביותר בליגה האמריקנית המפורסמת UFC, ופורש עליהם את חסותו. הוא מממן אותם, מזמין אותם לאירועים עם מכוניות מפוארות ונשים יפות, ומשלם על האירועים האלה ביד נדיבה. הוא אף מממן את מחנות האימונים. בתמורה, הם נותנים לו את העונג שבחברתם.

קרב בליגת ה-MMA

קרב בליגת ה-MMA. לוחמים אכזריים ללא חוקים (רויטרס)

 

מה יוצא מזה לקדירוב? אפשרות למצב את עצמו כהתגשמות האידיאל הצ'צ'ני, הגבר החזק - הוא שולח לשם גם את בניו - וגם רווח כלכלי. הוא הקים חברה כלכלית בשם "Akhmat" על שם אביו, ומחתים אותם על חוזי שיתוף פעולה שמכניסים לו יופי של כסף.

הדינמיקה בין רודנים למתאגרפים אינו חדש, וכבר היה בעבר. אבל קדירוב לא רק מתחכך בלוחמים, הוא גם פותח מועדוני היאבקות ואיגרוף בגרמניה ואוסטריה, שם יש קהילות גדולות של צ'צ'נים. שם הוא מחפש דרך להגיע לפזורה הצ'צ'נית, ולהרחיב את השפעתו, דרך עולם אמנויות הלחימה. הוא יודע שהמקומות האלה מביאים אליהם אנשים צעירים, פעמים רבות מרקע סוציואקונומי נמוך.

עד כאן, הכל עובדות. רק שיש טענה של גורמי מודיעין במדינות הללו, לפיה פוטין מנסה לגייס מרגלים דרך מועדוני אמנויות לחימה. דרך מועדוני "סיסטמה", על פי הטענה, הוא מגייס מרגלים שיפעלו לטובת רוסיה. על פי הטענות, קדירוב פועל באותה השיטה, כדי לגייס סוכנים שיפעלו עבורו בגרמניה ואוסטריה. אגב, קדירוב עצמו נמצא תחת סנקציות, ובחודשים האחרונים החלו בארה"ב לחקור את הקשר הפוליטי - ואולי המודיעיני - בין הרודן ללוחמים.