אייפון 6S , רויטרס

ראשוני: מדינת ישראל פתחה בחקירה נגד אפל בפרשת האטת האייפונים

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הכריזה היום (ג') על מעבר לחקירה גלויה של חברת אפל ישראל, בפרשת האטת האייפוניים. כזכור החברה הודתה כי האטה במכוון דגמים ישנים

היום(ג') נחקר במשרדי הרשות מנכ"ל אפל ישראל, רוני פרידמן. החקירה נפתחה עקב חשד לאי גילוי מידע מהותי לצרכנים  אודות קיומה של תכונת האטה בגרסאות עדכון למכשירים הסלולרים מתוצרת החברה.

כזכור בעקבות פרסום של מעבדת Primate Labs, חברה המייצרת אפליקציה למדידת מהירות מעבד האייפון, הודתה אפל העולמית כי בחברה דאגו ךהאיט את פעילותם של מכשירים מדגם אייפון 6, אייפון 6S ואייפון 7, ככל שחולף הזמן - באמצעות עידכוני התוכנה. "בשנה שעבר שיחררנו פיצ'ר לאייפון 6, 6S ו-SE שאמור 'להחליק' את קפיצות הזרם במידת הצורך כדי למנוע מהמכשיר להיסגר באופן בלתי צפוי", נמסר בהודעה הרשימית של החברה, "ועכשיו הוספנו את הפיצ'ר הזה גם לאייפון 7 עם גרסת iOS 11.2, ואנו מצפים להוסיף תמיכה למוצרים דומים בעתיד". 

 אייפון בהטענה
 

אייפון בהטענה( pixabay)

על פי ההודעה ההיא, החברה ביצעה באופן מודע תהליך שעשוי להאט את המעבד, "בעת שהסוללה מתקשה לספק את מתח השיא שהמעבד דורש". ההסבר של החברה? ובכן, מכיוון שסוללות ליתיום נוטות להישחק ולהיתקל בבעיות של אספקת זרם עם הזמן הרי שהמכשירים עלולים להיכבות -  כדי להגן על המעבד מקפיצות זרם. הבעיה הזו הפכה נפוצה באייפונים בסוף השנה שעברה, וכתוצאה מכך נאלצה החברה  (לדבריה) לשחרר עדכון תוכנה שהאט את פעילותם של סלולריים עם סוללה ישנה, קרה או שעומדת להסתיים. כמובן שאיש לא דאג לשאול את המשתמשים או לידע אותם בבעיה הזו (אם אכן היא קיימת). 

בפרשה ההיא, כאמור,חברת הטכנולוגיה האמריקאית הודתה כי התנהלה בצורה שגויה והציעה פיצוי שתוקפו לשנה הקרובה - החלפת סוללה בהנחה של כ-62 אחוזים. אך יש מי שלא הסתפק ובכך והגישו תביעות ייצוגיות נגד אפל, לא רק בארה"ב, כי אם ברחבי העולם.  במקביל נפתחו חקירות רישמיות בגין הפרשה במדינות רבות, והיום אנחנו  מתבשרים, כאמור, כי ישראל הצטרפה לרשימת המדינות הללו.