כך תדעו אם אתם עלולים להיות בין קורבנות קיימברידג' אנליטיקה

מיליוני גולשי פייסבוק, וביניהם ישראלים, החלו לקבל הודעות לחשבונם ובהן נכתב כי ייתכן שמידע עליהם זלג לקיימברידג' אנליטיקה. ישראלית שנפגעה: "התחושה לא נעימה"

שעות לפני שמארק צוקרברג יתייצב למתן עדות בפני הסנאט והקונגרס האמריקאי, שלושה שבועות לאחר שפרשת קיימברידג' אנליטיקה התפוצצה לאויר העולם ושנתיים וחצי לאחר שגילתה לראשונה את דבר קיומה של דליפת המידע - פייסבוק מתפנה לעשות את מה שהייתה צריכה לעשות מההתחלה: לידע את המשתמשים שלה שנפגעו מהפרשה ופרטיהם האישיים עברו לידיהם של החברה הרוסית שנשכרה על ידי מטה קמפיין הבחירות של טראמפ.

בעוד העיקר הגולשים שנפגעו הם ככול הנראה תושבי ארה"ב, הרי שבשעות האחרונות הגיעו לידי מערכת עשר אונליין עדויות על כך שגם ישראלים קיבלו הודעות כאלו - מי שפרטיהם נלקחו בצורה ישירה ומי שפרטיהם הגיעו לידי החברה הרוסית בעקבות מכר פייסבוק שהשתמש באפליקציה הזדונית.

בפייסבוק טוענים כי רק עשרות בודדות של ישראלים התקינו את אפליקציית החידון הזדונית, ומספר הנפגעים מוערך שם בכמה עשרות אלפים. הנה התגובה הרישמית של החברה כפי שנמסרה לעשר אונליין: ״לאחר בדיקה יסודית ומקיפה ככל שניתן, להלן ההערכה שלנו הן לגבי מספר האנשים שהתקינו את האפליקציה והן לגבי מספר האנשים שייתכן שהמידע של חבריהם נחשף: 28 ישראלים בלבד התקינו את האפליקציה וייתכן והושפעו סך הכל 47,014״.

אחת הגולשות שפרטיה שמורים אצלנו במערכת שיתפה עימנו את ההודעה שקיבלה:

הודעת פייסבוק לגולשים על קיימברידג' אנליטיקה
 

הודעת פייסבוק לגולשים על קיימברידג' אנליטיקה (צילום מסך - פייסבוק )

במקרה הזה, כאמור, הגולשת הישראלית כלל לא השתמשה באפליקצית השאלון הזדונית ופרטיה הודלפו למעשה על ידי חבר שלא עמד בפיתוי ומילא את החידון - ובדרך גם מסר את פרטיה האישיים, מבלי שהוא או היא יידעו על כך. "ההודעה הופיעה לרגע בראש הדף ונעלמה" מספרת ע' (השם המלא שמור במערכת) שביקשה שלא להחשף. "אם לא הייתי מצלמת את המסך אולי הייתי חושבת שדמיינתי או ראיתי פוסט של חבר. אחר כך קיבלתי ממישהו קישור לבדיקה דרך עמוד יעודי של פייסבוק, וראיתי שאני אכן ברשימת הנפגעים הפוטנציאליים", היא מספרת.

 
"מרגיז שפייסבוק יודעת לשלוח התראות והודעות למייל על כל יום הולדת של חבר מכתה ג', ודווקא כאן הם מנסים להצניע את ההודעה עד כמה שניתן. אני חוששת שיש להם סיבות טובות מדוע הם עושים זאת. התחושה לא נעימה. אני מנסה לגלוש בצורה אחראית עד כמה שניתן - לא מתקינה אפליקציות מיותרות, לא חולקת את כל חיי ברשת, ואפילו משתדלת לקרוא את תנאי השימוש האינסופיים. אבל מתברר שזה לא מספיק כי אני לא יכולה לשלוט על ההתנהגות של החברים שלי ולא יכולה לדעת מה קורה מאחורי הקלעים של פייסבוק. בתכל'ס, זה קצת כמו לקבל הודעה 'מזל טוב, יש לך חברים אידיוטים חסרי אחריות'. "העבודה שלי דורשת שימוש ברשתות חברתיות לצורך פירסום וקשרי עבודה, אז אני לא יכולה להימנע מזה. כל מה שנשאר לי זה לקוות שתאגיד כמו פייסבוק יכבד מעט את המשתמשים. כנראה שזו תקווה מוגזמת" אומרת ע', שתחושותיה יהיו משותפות למיליונים ברחבי העולם.

אז איך בודקים אם גם אתם נפגעתם? נכנסים למרכז העזרה ובשורת החיפוש כותבים: Cambridge. כשלאחר החיפוש תעלה הודעה האם המשתמש הושפע או לא. דרך נוספת היא בלחיצה על הקישור הזה - אז תועברו לעמוד בדיקה מיוחד של פייסבוק שיידע אתכם אם הפרטים שלכם הודלפו לחברה חיצונית. בדיקה מהירה של העמוד הזה חושפת כי בפייסבוק מיהרו להעלותו לאויר ולא תירגמו את הכתוב שם לכל השפות - ובין כל אלו גם עברית.