שריל סנדברג, צילום: Flickr/Krista Kennell/Fortune Most Powerful Women

סמנכ"לית פייסבוק: רוצים פרטיות? תשלמו לנו כסף

בעוד שערוריית קיימברידג' אנליטיקה מסתעפת ומניית פייסבוק צונחת, סמנכ"לית החברה שריל סנדברג, נשלחה להתמודד עם התקשורת רגע לפני שהבוס שלה מתייצב להעיד בפני הקונגרס

במאמץ אחרון שנועד למזער נזקים, נשלחה שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק וסגניתו של מארק צוקרברג, להתמודד עם התקשורת האמריקאית - בשורה של ראיונות שעלתה לאויר ביממה האחרונה. בעוד פייסבוק ניסתה למזער את גודל המחדל, הרי שדבריה של סנדברג חושפים מציאות אחרת לחלוטין. מהראיונות הללו עולה כי משבר "קיימברידג' אנליטיקה" מסתמן לא רק כאבן דרך בתולדות החברה אלא אף כאירוע מהותי בתהליך ההתנגשות הבלתי נמנע בין תאגידי ענק לגופי ממשל.

כזכור, מאז שפרשת קיימברידג' אנליטיקה הגיחה לעולמנו, נראה שבפייסבוק ניסו למזער נזקים בעיקר - על ידי שמירה על פרופיל נמוך. למעשה צוקרברג עצמו הקפיד לשמור על שתיקה, כל זאת עד אשר קמפיין רשת מאולתר שקרא למחוק את אפליקציית פייסבוק, צבר תאוצה והוביל לכך שאפילו היזם אילון מאסק יצא נגד התנהלות הרשת החברתית הגדולה מכולן, ומחק את עמודי הפייסבוק של החברות שלו.

אבל אם השתיקה של צוקרברג נשברה במהרה יחסית, הרי שרבים תהו בשלושת השבועות האחרונים, להיכן נעלמה שריל סנדברג? כאמור, סמנכ"לית התפעול של החברה ואחת הדוברות הבולטות שלה, שמתחילת המשבר הנוכחי נעלמה כמעט לחלוטין. למעשה היעדרותה של סנדברג, שמעולם לא היתה אחת שהתביישה מאור הזרקורים, אפילו צרמה לחלק מאנשי התקשורת - עד שבאחת התחנות של רשת פוקס העלו סגמנט שהכותרת שלו היא "לאן נעלמה שריל סנדברג?":  

אך מי שחשב או סבר כי סנדברג תעלם לזמן רב, טעה. מיד לאחר שפייסבוק הודיעה כי מייסדה והפנים של החברה, מארק צוקרברג יתייצב לשורה של דיונים מול הקונגרס והסנאט בשבוע הבא - נקבעו סדרת ראיונות במטה פייסבוק לכל אמצעי התקשורת הגדולים של ארה"ב -  בכיכובה של לא אחרת מאשר סנדברג עצמה.

מבלומברג דרך CNBC, ועד PBS כולם קיבלו ראיון עם סנדברג, ולאחר שכותב שורות אלו צפה בכולם, הרי שניתן לומר כי זו הפליאה בדיקלום דף המסרים של החברה ובעיקר התמודדה מול מראיינות שלא ממש הקשו על חייה, כמעט כולן מלבד סאוונה גות'רי, המגישה של Today  -תוכנית הבוקר של NBC. בראיון עימה, גות'רי לא ויתרה לסנדברג ושאלה כמעט את כל השאלות הקשות, ובתמורה זכתה לכמה תשובות מפתיעות. כשבראיון לגות'רי הודתה סנדברג כי פייסבוק ידעה על התנהלותה של קיימברידג' אנליטיקה, ועל השימוש הזדוני במידע שנקצר מהגולשים, כבר לפני שנתיים וחצי – בדצמבר 2015, אך הסתירה את העניין מהגולשים ומהממשל.  אנחנו מביאים לכם כאן את עיקר הדברים שנאמרו שם:

 "התנהלותה של קיימרידג' אנליטיקה הובאה לידיעתכם עוד ב-2015, אבל רק השבוע הכרזתם על שורת צעדים שנועדה להגן על פרטיות המשתמשים ממקרים כאלו – מדוע לקח לכם כל כך הרבה זמן להגיב?" שאלה גות'רי. "יכלנו לעשות את כל הצעדים הללו לפני שנתיים וחצי, את צודקת" ענתה סנדברג, "אבל חשבנו שהמידע שהיה ברשות קיימברידג' אנליטיקה נמחק – והיינו צריכים לוודא שהם אכן מחקו אותו".

"אז מדוע לא בדקתם שהמידע על המשתמשים אכן נמחק" קטעה גות'רי את סנדברג בחדות ותפסה את סנדברג לא מוכנה, "חשבנו שהחברה מחקה אותו, הם הבטיחו לנו שהם מחקו אותו" ענתה סנדברג, "למעשה חשבנו שהם מחקו אותו עד שאנשים אחרים הודיעו לנו שהם בעצם לא עשו את זה" המשיכה סנדברג. "אבל למה לכם להאמין לחברה שכבר הפירה את תנאי השימוש ורוח החברה שלכם?" קטעה גות'רי את סנדברג שוב. "היו לנו בטחנות וערבויות משפטיות מהם שהמידע אכן נמחק, אבל אנחנו לא עשינו את הצעד הבא הנדרש וזה לוודא שהמידע אכן נמחק" השיבה לה סנדברג.

בשלב הזה גות'רי המשיכה ולא הרפתה מסנדברג ושאלה בתקיפות: "רבים שואלים, אם כך, מדוע פייסבוק לא הודיעה למשתמשים שהמידע שלהם נגנב – בייחוד שידעתם את זה עוד בשנת  2015?"  סנדברג נתקעה מעט והמשיכה לדקלם את דף המסרים של החברה עימו כנראה נשלחה: "חשבנו שהמידע נמחק". בתגובה לכך ענתה גות'רי: "אבל זה לא פוטר אתכם מלהודיע למשתמשים שהמידע שלהם נלקח".  "את צודקת" השיבה סנדברג, "היינו צריכים לעשות זאת".  לכך גות'רי השיבה כי "התחושה היא שאתם פשוט ניסתם לחמוק מזה". סנדברג ענתה לה במהירות "אני לא חושבת  שזו הסיבה, אבל כן - היינו צריכים לעשות את זה".

במידה ומשתמש מעוניין במניעה מוחלטת של שימוש במידע שנאסף עליו לצורך מיקוד פירסומות הרי שמדובר כבר בשירות בתשלום"

החלק המרתק של הראיון הזה הגיע כשגות'רי שאלה את סנדברג האם לדעתה יתכנו מקרים נוספים ובהם נוצל מידע של משתמשים וסנדברג ענתה באופן שאינו משתמע לשני כיוונים: "כן, אנחנו חושבים שזה אפשרי".

"אנשים אומרים שאנחנו (המשתמשים) זה המוצר של פייסבוק, המידע שלנו – זה המוצר שהחברה שלכם מוכרת" ירתה גות'רי לעברה של סנדברג שענתה:  "זה לא נכון, וכך למעשה העסק שלנו עובד: אנחנו לא מוכרים מידע, אנחנו לא מעבירים מידע אישי למפרסמים – אף פעם. אנשים ניגשים לפייסבוק והם רוצים להעלות מודעות ממוקדות וזה דבר חשוב מאוד לעסקים קטנים. הם מעבירים לנו את המודעות ואנחנו מראים אותם למשתמשים . אנחנו לא מעבירים למפרסמים שום מידע על המשתמשים".  "אבל את לא חייבת להעביר להם את המידע חזרה" ענתה לה גות'רי "כי אתם אוספים את כל המידע בעצמכם וממקדים את הפירסום עבור המפרסמים – וזו המערכת דרכה את גובים כסף מהמשתמשים" . "את צודקת" קפצה סנדברג  ממקומה  "זו מערכת מאוד טובה ומערכת שמגנה על פרטטיות המשתמשים".  בתגובה ענתה לה גות'רי: "אז האם תוכלו לייצר כלי עבור המשתמש שיאפשר לו למנוע מפייסבוק לעשות שימוש במידע האישי שלו לצורך מכירת פירסומות?" וכאן סנדברג הטילה את הפצצה: "יש לנו כלים שונים המאפשרים למשתמש למדר את המידע שלו, אך במידה ומשתמש מעוניין במניעה מוחלטת של שימוש במידע שנאסף עליו לצורך מיקוד פירסומות הרי שמדובר כבר בשירות בתשלום".

"את כל הצעדים שאתם נוקטים כיום יכלתם כבר לנקוט לפני למעלה משנתיים, הציניקנים יאמרו כי הסיבה היחידה שאתם לפתע מתמקדים בנושא הגנת פרטיות המשתמשים היא שהמניה שלכם צנחה" אמרה גות'רי, לכך ענתה סנדברג: "לאורך כל הדרך דאגנו לנושא הגנת הפרטיות, אך האיזון שלנו בין הצורך הזה לחווית המשתמש היה לא נכון".

כאמור, צוקרברג יגיע ביום רביעי הקרוב להעיד בפני הממשל האמריקאי על התנהלות פייסבוק בפרשת קיימברידג' אנליטיקה כמו גם על הדרך ובה החברה משתפת את המידע שהיא קוצרת מהמשתמשים. עד אז צפו לעוד כמה כותרת מבית היוצר של צוקרברג וסנדברג בנסיון להטות את דעת הקהל לטובתם ולרצות את בעלי המניות.