אנדרו "בוז" בוסוורת' סגן נשיא בפייסבוק , פייסבוק

בכיר בפייסבוק: אנחנו מאמינים בלחבר אנשים גם במחיר של חיי אדם

פייסבוק ממשיכה להסתבך: מזכר פנימי של החברה, שהודלף ופורסם באתר באזפיד, חושף התבטאויות מדאיגות המיוחסות לסגן נשיא החברה אנדרו "בוז" בוסוורת'. לסיפור המלא

החודש הקשה ביותר בתולדות פייסבוק: יממה אחרי שפייסבוק הכריזה על שורת צעדים לשיפור ההגנה על פרטיות המשתמשים, נראה שהצרות ממשיכות להגיע. מזכר פנימי של החברה המתוארך ליוני 2016 פורסם באתר באזפיד והוא חושף כי בחברה היו מודעים היטב לכך שהפעילות באתר שלהם עלולה לעלוןת בחיי אדם - אך הדבר קידש את המטרה העיקרת של החברה - הגדלת מספר המשתמשים ולכן סומן כדבר חיובי.

גם ישראלים בין הנפגעים בדליפת המידע הגדולה
 

העולם דרך העיניים של פייסבוק( pixaby)

"אנחנו מחברים אנשים. נקודה ( כך נכתב במקור) לכן כל מה שאנחנו עושים בתחום הגדלת הצמיחה של הרשת מוצדק - כולל ההתנהלות המפוקפקת בכל הקשור לייבוא אנשי קשר" כך צוטט  במזכר אנדרו "בוז" בוסוורת',  סגן נשיא בפייסבוק שכיום אחראי על תחום המציאות הרבודה והוירטואלית אך לפני כן היה אחראי על תחום הפירסום בפלטפורמה.

האמת המכוערת היא שאנחנו כל כך מאמינים בלחבר אנשים שכל דבר שיאפשר לנו לחבר יותר אנשים הוא למעשה דבר טוב (עבורנו) 

"אז אנחנו מחברים יותר ויותר אנשים...וזה יכול להיות דבר רע אם אלו יהפכו את הקשרים לדבר שלילי" צוטט בוסוורת'. "זה אולי יעלה בחיי אדם אם מישהו נחשף לביריונות רשת המופנת נגדו בפלטפורמה...ואולי מישהו ימות כתוצאה מפעולת טרור שתואמה על הפלטפורמה שלנו...ואנחנו עדיין - מחברים אנשים" צוטט בוסוורת במזכר שזכה לכותרת "הצד המכוער".

"האמת המכוערת היא שאנחנו כל כך מאמינים בלחבר אנשים שכל דבר שיאפשר לנו לחבר יותר אנשים הוא למעשה דבר טוב (עבורנו). זה אולי התחום היחיד ובו המספרים מספרים את הסיפור במלואו  - בכל הקשור למה שמעניין אותנו" כך צוטט בוסוורת' במזכר. 

דבריו הקשים  של בוסוורת' הצליחו לעורר סערה עזה ברשת מאחר והם חושפים כי למעשה החברה ידעה כי היא מרוויחה ממעשי אלימות ושנאה שנעשו על הפלטפורמה שלה וכי בבסיס  הDNA שלה לא באמת היה רצון אמיתי למנוע את אלו, או כפי שצוטט הבכיר "על דבר שיאפשר לנו לחבר יותר אנשים הוא למעשה דבר טוב".

בכל הנוגע לאותנטיות המזכר, הרי שסגן נשיא פייסבוק עצמו לא הכחיש את המזכר וטען האופו אירוני דווקא בציוץ שהעלה לחשבון הטוויטר שלו כי הדברים הוצאו מהקשרם וכי הם אינם מייצגים את עמדתו. יש לציין שבוסוורת, מהווה חלק מהמעגל הבכיר הפנימי של פייסבוק והצטרף אליה עוד בתחילת 2006.

בהצהרה לתקשורת ששיחרר מארק צוקרברג נכתב כי החברה מעולם לא האמינה שהמטרה מקדשת את האמצעים וכי החברה שינתה את דרכיה בשנה האחרונה.

ראש ממשלת רוסיה מדבדב ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג
 

ראש ממשלת רוסיה מדבדב ומייסד פייסבוק מארק צוקרברג( ממשלת רוסיה/premier.gov.ru)

 

הסיפור הזה עולה כשברקע עדיין בולטת פרשיית "קיימברידג' אנליטיקה". כזכור, על פי התחקיר של הניו יורק טיימס, שבוצע בין היתר באמצעות ראיונות עם מספר עובדים לשעבר בחברת "קיימברידג' אנליטיקה", מתברר כי החברה השיגה באופן בלתי חוקי מידע על 50 מיליון משתמשי פייסבוק באמצעות מדען אמריקני-רוסי בשם אלכסנדר קוגן, אשר פיתח אפליקציה בצורת שאלון חביב, שמסוגלת לאסוף מידע על גולשים העונים עליו. בעוד השערוריה סביב שמירת פרטיות מידע המשתמשים בפייסבוק גוברת, ושווי חברת פייסבוק צונח בעשרות מליארדי דולרים ביחד עם המניה, נראה כי האשטג deletefacebook# צובר פופולאריות כשבין האישים שמחקו כבר את החשבון שלהם נמצא גם  בראיין אקטון, ממייסדי וואטאספ, הקומיקאי וויל פארל והיזם אילון מאסק -  שמחק גם את כל עמודי הפייסבוק של המיזמים העיסקיים שלו (טסלה, ספייס איקס ועוד).