נכנעת? פייסבוק תאפשר למשתמשים למחוק מידע שהיא אוגרת עליהם

הסערה והמחאה הציבורית בעקבות פרשת "קיימברידג' אנליטיקה" נותנ אותותיהן: פייסבוק הודיעה בשעה האחרונה על שורת צעדים שתנקוט במטרה לרכוש את אמון המשתמשים מחדש

פרשת קיימברידג' אנליטיקה ממשיכה להכות גלים בפייסבוק: בהודעה משותפת יוצאת דופן שעלתה לבלוג הרשת החברתית, הודיעו ארין איגן, סגנית נשיא והאחראית על נושא הפרטיות בחברה, ואשלי ברינג'ר, סגנית נשיא והיועצת המשפטית הבכירה בפייסבוק, על נקיטת שורת צעדים שאמורים להנגיש למשתמשים את נושא האבטחה וההגנה על המידע שהם בוחרים לשתף.

ההודעה הזו מגיעה על רקע הביקורת הציבורית הקשה בעקבות חשיפת תופעת הסחר במידע האישי של המשתמשים,  שבתורה הובילה לקמפיין רחב הקורא למשתמשים למחוק את פרופיל הפייסבוק שלהם. בין האושיות שלקחו חלק במהלך: היזם אילון מאסק שמחק את כל העמודים של החברות שלו מפייסבוק, והקומיקאי האמריקאי האהוב וויל פארל שהודיע אמש כי הוא מוחק את העמוד שלו בעקבות חששות מבוססים לפרטיותו ופרטיות המשתמשים ברשת החברתית הגדולה בעולם.

משתמשי אנדרואיד? כך תדעו מה פייסבוק יודעת עליכם

אז מה כוללת הרפורמה החדשה? ובכן בראש ובראשונה, ואולי הבשורה המשמעותית בתחום הפרטיות מזה שנים, פייסבוק מכריזה כי תאפשר למשתמשים למחוק את המידע שהיא שומרת עליהם - זאת בנוסף לאופציה שכבר היתה קיימת, שהעניקה למשתמשים את היכולת להוריד למחשב האישי שלהם את כל המידע שפייסבוק צברה עליהם. מעבר לכך, פייסבוק מציעה לראשונה למשתמשים גם לנייד את המידע שאגרה עליהם לשרות צד שלישי - צעד שלדבריה כולל גם את התמונות והסרטונים שפורסמו על ידי המשתמשים.

ממשק האבטחה החדש(ימין) מול זה הישן משמאל
 

ממשק האבטחה החדש(ימין) מול זה הישן משמאל( צילום מסך)

 

עוד הכריזו שם על עיצוב מחדש של ממשק אבטחת המידע והפרטיות של המשתמש, הכולל בין היתר גם פונטים וסמלילים גדולים יותר, פישוט נושא האבטחה והנגשתו באמצעות קיצורי אבטחה חדשים בתפריטים. בהודעה ששיחררו הבכירות נכתב גם כי בשבועות הקרובים יעודכנו מחדש תנאי פרטיות המשתמשים בפייסבוק באופן שיתן מענה למשבר הנוכחי - אם זאת עדיין לא ברור באיזה אופן זה יקרה.

הממשק החדש שיציג את המידע שנאגר עליכם
 

הממשק החדש שיציג את המידע שנאגר עליכם(פייסבוק)

 

השינוי הזה מגיע כיממה לאחר שעלו ברשת דיווחים כי מייסד פייסבוק, ומי שהפך לאחת הדמויות השנויות במחלוקת בשנים האחרונות, מארק צוקרבג, הסכים להעיד בפרשה בפני הקונגרס האמריקאי בשבועות הקרובים.  גם בארץ נשמעו קולות ביקורת דומים והרשות להגנת הפרטיות בישראל אף הודיעה כי תחקור את התנהלות החברה.

עוד חדשות לא נעימות שמלוות את הפרשה הזו ביממה האחרונה מגיעות מכיוונה של חטיבת המוצרים של החברה. על פי ידיעה שעלתה באתר בלומברג נראה כי בפייסבוק נתקבלה החלטה אסטרטגית לדחות את השקת הרמקול החכם הראשון שלה, אשר היה אמור להיות גולת הכותרת בוועידת "F8" -  כנס המפתחים הקרוב של פייסבוק שאמור להפתח בחודש מאי. הסיבה הרישמית לדחייה? החשש מפני עיתוי בעייתי להשקה בעקבות הדי הביקורת הציבורית.

כזכור על פי התחקיר של הניו יורק טיימס, שבוצע בין היתר באמצעות ראיונות עם מספר עובדים לשעבר בחברת "קיימברידג' אנליטיקה", מתברר כי החברה השיגה באופן בלתי חוקי מידע על 50 מיליון משתמשי פייסבוק באמצעות מדען אמריקני-רוסי בשם אלכסנדר קוגן, אשר פיתח אפליקציה בצורת שאלון חביב, שמסוגלת לאסוף מידע על גולשים העונים עליו. בעוד השערוריה סביב שמירת פרטיות מידע המשתמשים בפייסבוק גוברת, ושווי חברת פייסבוק צונחבעשרות מליארדי דולרים ביחד עם המניה, נראה כי האשטג deletefacebook# צובר פופולאריות כשבין האישים שמחקו כבר את החשבון שלהם נמצא גם  בראיין אקטון, ממייסדי וואטאספ.