סערת פייסבוק: פשיטה על משרדי החברה הבריטית, שפעלה גם בברקזיט

הרשויות בבריטניה נכנסו למשרדיה של חברת "קיימברידג' אנליטיקה" שלקחה מידע של עשרות מיליוני גולשים בפייסבוק, וכעת התברר גם הקשר שלה לקמפיין עזיבת האיחוד האירופי

חוקרים מטעם משרד המפקח על המידע בבריטניה פשטו בסוף השבוע על משרדי חברת הייעוץ קיימברידג' אנליטיקה בלונדון, שהשתמשה במידע על 50 מיליון משתמשים של הרשת החברתית. המהלך התבצע לאחר שבית המשפט בבריטניה אישר אמש לבצע חיפוש במקום.

במקביל נמשכת העזיבה ההמונית את הרשת החברתית הגדולה בעולם, ואמש הצטרף למוחים גם המיליארדר איילון מאסק שמחק את דפי המשתמש של שתיים מחברות הענק שבבעלותו - חברת האלקטרוניקה והטכנולוגיה טסלה, ופרויקט החלל SpaceX.

מאסק הגיב בציניות "מה זה פייסבוק" לציוץ של בריאן אקטון, ממייסדי וואטסאפ שנמכרה לחברה של צוקרברג, אבל כאשר אחד הגולשים הסביר לו שגם החברות שלו נמצאות שם, הוא ציין כי "לא ידע ויטפל" - והגיש בקשה למחיקת העמודים העסקיים של החברות שלו.

פשיטה על משרדי חברת קיימברידג' אנליטיקה בלונדון
 

פשיטה על משרדי חברת קיימברידג' אנליטיקה בלונדון, הערב (רויטרס )

 

בנוסף, נחשף היום ב"אובזרבר" הבריטי כי לחברה הבריטית היו קשרים שלא פורסמו לחברה קנדית בשם AggregateIQ, ששיחקה תפקיד מפתח בקמפיין הפוליטי שבמסגרתו נטשה בריטניה את האיחוד האירופי - מהלך שנודע גם כ"ברקזיט", ושבראשו עמדו שר החוץ הבריטי כיום, בוריס ג'ונסון, והשר להגנת הסביבה מייקל גוב.

על פי עדותו של כריסטופר וויילי, אחד מחושפי הפרשה והיחיד שהזדהה בשמו כעובד לשעבר של "קיימברידג' אנליטיקה", הוא עצמו פעל לעזרת החברה הקנדית, שסיפקה 40 אחוז מהמימון לתקציב בעד עזיבת האיחוד האירופי. עד כדי כך היה הקשר הדוק בין החברות, שעל פי עדותו של וויילי, הן השתמשו בטכנולוגיה זהה, והחברה הקנדית נחשבה ל"מחלקה" בתוך החברה הבריטית.