גם ישראלים בין הנפגעים בדליפת המידע הגדולה, pixaby

פרשת "קיימברידג' אנליטיקה": פייסבוק טוענת שהמשתמשים אשמים

בעקבות הפרשה האחרונה בה מעורב ממשל טראמפ, ממנה עולה כי פרטים מזהים של 50 מיליון אזרחים אשר נאספו בפייסבוק נוצלו לרעה, פייסבוק טוענת: זו לא בעיה שלנו

בעוד הרשת עדיין סוערת מתחקיר הניו יורק טיימס אודות חברת "קיימברידג' אנליטיקה"  והדרך בה זו ערכה מניפולציות במידע שהשיגה מגולשים בפייסבוק כדי לסייע לקמפיין טראמפ במירוץ לבחירות בארה"ב –  מסתבר שבפייסבוק עצמה לא ממש מתרגשים, ולאחר שהשעו את החברה מכל פעילות על הפלאטפורמה הם מתפנים להגיב ויורים חזרה כנגד המבקרים וטוענים שהאשמה כולה מונחת על משתמשי פייסבוק עצמם.

כזכור דרכו של דונלד טראמפ לבית הלבן, ולתפקיד נשיא ארצות הברית, עברה דרך מסע בחירות מוצלח במיוחד שכלל קמפיין פייסבוק רב השפעה. אמש (ש'), בתחקיר משותף של ניו יורק טיימס והאובזרבר הלונדוני, נחשפו הכלים שסייעו למנהלי הקמפיין - ובראשם יועצו הקרוב עד לקיץ האחרון, סטיב באנון - להשיג השפעה רחבה כל כך, זאת בעזרתה של חברה בשם קיימברידג' אנליטיקה המתמחה בהשפעה על המונים באמצעות רשתות חברתיות - כשהיא מתמחה במסעות בחירות. 

סטיב באנון ודונלד טראמפ
 

סטיב באנון ודונלד טראמפ( רויטרס)

 על פי התחקיר, שבוצע בין היתר באמצעות ראיונות עם מספר עובדים לשעבר בחברת "קיימברידג' אנליטיקה", החברה השיגה באופן בלתי חוקי מידע על 50 מיליון משתמשי הרשת החברתית הפופולרית בעולם  באמצעות מדען אמריקני-רוסי בשם אלכסנדר קוגן, אשר פיתח אפליקציה בצורת שאלון חביב בפייסבוק, שמסוגל לאסוף מידע על גולשים העונים על השאלון.

בתירוץ של "איסוף מידע למטרות אקדמיות", הוא הצליח למכור לפייסבוק את האפליקציה שלו, שהורדה על ידי 270 אלף משתמשים שהסכימו לתנאי השימוש. רק שבדרך בלתי חוקית, קוגן שם ידו על 50 מיליון פרופילים של משתמשים שהועברו ל"קיימברידג' אנליטיקה", מהם 30 מיליון שכללו פרטים מדויקים כגון מקום מגורים

בסרטון מטה: וידוי של אחד מעובדי  "קיימברידג' אנליטיקה"

בהצהרה שמסר אמש פול גרוואל, סגן נשיא פייסבוק, נאמר כי זו "היתה הונאה ותרמית", וסיפר כי פייסבוק השעתה את קיימברידג' אנליטיקה, את וויילי ואת החוקר קוגן מהרשת. "נבצע כל צעד שנדרש כדי לוודא שהמידע במחלוקת נמחק, אחת ולתמיד", טען, "ונפעל נגד כל הגורמים המעורבים". אך מספר שעות מאוחר יותר משהו בטון הזה השתנה.

בצעד לא שיגרתי עבור פייסבוק, מישהו שם החליט להוציא הצהרה שמנסה לנקות את ידיה של החברה ולהעביר את האשמה למשתמשים  - שמרצונם החופשי מסרו את המידע האישי עליהם ועל חבריהם לחברה הנכלולית.

"הטענה שארעה פריצה היא שקרית" כך נכתב בהצהרה ששיחררו בפייסבוק. "אלכסנדר קוגן ביקש וקיבל גישה ממשתמשים שבחרו להרשם לאפליקציה שלו- כל זאת בהסכמת כל המעורבים. משתמשים שיתפו ביודעין את המידע שלהם, שום מערכת לא נפרצה ושום פיסת מידע רגיש לא נגנבה" כך טוען גרוואל בתוספת להצהרה ששיחרר, המופיעה גם בפייסבוק עצמה.

 ההודעה של פייסבוק
 

ההודעה של פייסבוק( צילום מסך)

ואם הדבר הזה נשמע לכם מוכר, כנראה שאתם צודקים. רק בחודש שעבר נשטף הפיד הישראלי באפליקציה אלמונית בשם "איך הייתם נראים כגבר/אישה". עשרות אלפי משתמשים שהסתקרנו, הסכימו לתנאי השימוש של האפליקציה כדי לקבל תמונה משעשעת של עצמם אך מסתבר שהמחיר שהם שילמו היה גבוה יותר.

בסרטון מטה: מה מסתתר מאחורי האפליקציה "איך היית נראה בתור אישה?"

צוות מערכת תוכנית "הצינור" שהתחקה אז אחר הפרשה מצא כי בהצהרת הפרטיות של "ויראלמון", החברה שמייצרת את אפליקציית הפייסבוק הפופולרית, נכתב: "אנחנו נקבל ונשמור את המידע שתשלח דרך פייסבוק. סוג המידע עשוי לכלול את שמך המלא, כתובת המייל שלך, כתובת IP של המחשב, מידע מהדפדפן, שם משתמש, מידע דמוגרפי וכל מידע אחר שיתקבל מהאפליקציה. מידע אישי על משתמשינו הוא חלק בלתי נפרד מהעסק שלנו. האפליקציה מאפשרת חיבור לאפליקציות ואתרים אחרים שאינם תחת שליטתנו. מדיניות הפרטיות של אפליקציות ואתרים אלה אינה מגובה בהצהרה זו. "וירלמון" אינה אחראית לפרטיות ולבטיחות באתרים אלה".

אז איך דבר שכזה קורה? באיזו קלות המידע של כולנו נגיש לגוף מסחרי? ומה מידת הפיקוח שפייסבוק מפעילה על יצרני אפליקציות לפיד שלה? ובכן, נראה כי התשובה לכל אלו טמונה בכך שבהיעדר כל פיקוח אמיתי, פייסבוק פשוט יכולה לעשות ככול העולה על רוחה. הקלות ובה יצרן אפליקציות יכול להעלות אפליקצייה המסוגלת לקצור פרטי משתמשים היא מדאיגה - בעיקר בגלל ההשלכות של הקמת מאגרים שכאלו וניצולם לרעה. אבל נראה שהחגיגה הזו בפייסבוק עומדת להגיעה לקיצה ובחברה ידרשו לעשות סדר במערכת אישור האפליקציות שלהם, כמו גם במנגנון הענקת ההרשאות למפעילי אפליקציות ושירותים שונים. הסיבה? בחודש מאי הקרוב יכנסו לתוקפן תקנות ה-GDPR, הלא הן תקנות הפרטיות המחמירות של האיחוד האירופי. על פי התקנות הללו הרי שכל חברה שתפר את התקנות המחמירות הללו תהיה חשופה לקנס ענק של כ-20 מיליון אירו לכל עבירה. עוד לא ברור כיצד החוקים הרגולטורים החדשים האלו יאכפו, אך באיחוד האירופי מתעקשים שכל חברה שתעשה שימוש במידע על תושבי האיחוד תאלץ לפעול בכפיפות לתקנות. בהתחשב בפרשה האחרונה, נראה שאם לא יהיו שינויים דרמטים של הרגע האחרון הרי שפייסבוק נמצאת במסלול התנגשות חזיתית עם האיחוד. נשאלת השאלה מתי יתעוררו כאן בישראל, והאם נאלץ להמתין לפיצוץ של פרשייה דומה גם כאן בטרם המחוקק המקומי יפעל בנושא.