קהילות, אנשים, רשת, , Fotolia

זה התפקיד החדש והנחשק בעולם היזמות שכנראה עוד לא שמעתם עליו

קהילות או לא להיות: למעלה מ-300 מנהלי קהילה מובילים מ-40 מדינות ברחבי העולם צפויים להגיע לישראל לרגל כנס בינלאומי שיתקיים בשבוע הבא. הצצה לאחד התחומים הכי חמים

בעולם היזמות  חייבים לחשוב איך לעבוד מהר, רזה, יעיל וממוקד וגם  להיות מחובר לקהל היעד לאורך זמן במטרה לטפח את היחסים איתו. כמו כן, יש את הצורך להתעלות מעל הרעש ולייצר בידול וחיבור למוצר או שירות. מטרה זו הופכת להיות קשה יותר ויותר בשל עומס המידע האדיר השוטף את הצרכנים בכל מקום, גם בעולם הפיזי וגם ברשת.

הפתרון האולטימטיבי לבעיה זו הוא אחד ומוגדר כטרנד החדש של עולם היי טק – ניהול קהילות!

קהילה היא קבוצה של אנשים שמתאגדים סביב מטרה או עניין מסוים ומתקשרים בניהם. ניהול קהילה היא היכולת לזהות התנהגות מורכבת בתוך קבוצה של אנשים ולעזור לתעל את התקשורת ומערכות היחסים אל עבר מטרה משותפת שהוגדרה מראש ע״י מוביל קהילה ו/או ע״י חברי הקהילה. אחד הדברים היפים בקהילה הוא החלק שלהם ביצירת ערך ע״י הקבוצה למען הקבוצה. תם העידן של אנחנו נגיד לאנשים מה ואיך לעשות, אנשים רוצים להיות חלק מהיצירה ולהתחבר אליה רגשית. לא מפתיע שדור ה-Y וה-Z שמחפש משמעות, חושק בעבודה שהדבר הכי בסיסי בה היא לאהוב את מה שאתה עושה, להיות מחובר אליו ולרתום עוד אנשים לקדם אותו.

ישראל מובילה ביצירת פלטפורמות בתחום ניהול הקהילות, למשל ב Mobilize, סטארטאפ ישראלי שגייס עד כה 8.5 מיליון דולר, יצרו פלטפורמה ייעודית לניהול קהילות כבר לפני מעל ל - 4 שנים.  הרבה לפני שהנושא היה טרנדי והיום חברות ענק כמו Microsoft משתמשות במוצר לנהל קהילות פנימיות וחיצוניות שלהם. באתר שלהם אפשר למצוא לצד כלים לביצוע גם עשרות פוסטים בנושא.  

פלטפורמות כמו Ourcrowd לדוגמה,  יצרו מצב שבו גם הקהל יכול להתאגד ולהיות משקיע בהייטק בשלבים מוקדמים. הפלטפורמה בעצם יצרה עזרה גם לקהילת היזמים שהתקשו לגייס הון בשלב מוקדם וגם לקהל המשקיעים הקטנים שלא היה להם את היכולת הכלכלית או הכלים להשקיע באותן חברות. בקרוב Ourcrowd תשיק גם מוצר חדש שתהפוך את הקשרים בין החברים לקהילתיים יותר ותגביר את הערך שהחברים בפלטפורמה מקבלים ממנה.

בישראל למעלה מ 150 קהילות יזמות

יזמים אולי הכי זקוקים לקהילות, הם כמעט תמיד בחוסר משאבים וצריכים לדאוג להמון דברים שהוא לא בהכרח תחום המומחיות שלהם ובמקביל הם נמצאים בהמון מתח ואי וודאות. מהקושי הזה כבר שנים אנו עדים לפריחה של עולם קהילות היזמות בארץ ובעולם. אז מיהו ״מוביל קהילת יזמות״? כאלה מוגדרים יש כ-250 כיום בישראל וגם להם יש קהילה שהוקמה ע''י אורן סימניאן, מחלוצי מובילי קהילות היזמות בישראל (הקים את מרכז היזמות של אוניברסיטת ת''א לפני כעשור).

 

יש מגוון רחב של קהילות יזמים ויזמות בישראל. הקהילות נבנות על בסיס פלטפורמות ואינטרסים שונים אם זה תקשורת דיגיטלית כמו קבוצת הווטסאפ ״יזמות בוגרי חיל האוויר״, או למשל מתחמי עבודה כמו MindSpace ו Wework, מרכזי חדשנות עירוניים כמו הרציף בדרום ת''א והקפסולה בנתניה, מרכזי פעילות של האבים ואקסלרטורים בינ''ל כמו mass challenge  ו Tech Stars כולם בונים קהילה ומערכות יחסים בין היזמים ועוזרים להם להצליח. שאתה חושב קהילה, אתה כבר לא מסתפק בלתת ערך צר וממוקד אלה בלתת כלים וסביבה לייצר ערך עם הרבה שכבות.

 סטארטאפים: מענק חתימה על סה"כ 50,000 ש"ח
 

מגוון קהילות נבנות על בסיס מתחמי העבודה הקיימים( fotolia)

הטרנד הגיע אפילו לעולם הקרנות, למשל קרן Aleph של אדן שוחט הייתה מהחלוצות בתחום והקימה את Karma, קהילה סגורה ליזמים שלה על מנת לייצר תקשורת והעצמה הדדית ביניהם או קהילה כמו איצטדיון הסטארטאפ שמונה מעל 42,000 חברים שייסד יזהר שי, שותף מנהל של Canaan Partners Israel. כמו כן, ניתן למצוא קהילות יזמות המזוהות עם מדינות כמו UK TECH HUB או TECH Code הסינית וכן קהילות מתמחות לפי תחומי עניין כמו ColosseumSport  בתחום הספורט, Rise בתחום הפינטק ו Re Tech בתחום האופנה וקהילות שפשוט מקדמות שיח וחיבורים שביב יזמות וטכנולוגיה כגון Tech Aviv קהילה סגורה למייסד סטארטאפים ו Startup grind שהיא קהילה פתוחה לכל מי שמעוניין לשמוע ולפגוש יזמים ומשקיעים, יש גם קהילות שמטרתן לקדם סטארטאפים ברמה האזורית כמו Tech7  בבאר שבע, Made in JLM  בירושלים ו Haifa up  בחיפה.

ניהול הקהילות הוא הרבה פעמים סולם בפני עצמו, מנהל הקהילה שם את עצמו בצומת מרכזי ומפתח מערכות יחסים עם כל הגורמים המובילים בשוק בו הוא נמצא.

הקהילות ככלי בידי היזמים וחברות הטכנכולוגיה הגדולות

"בעולם בו הטכנולוגיה לעיתים מבודדת אותנו, עולה הצורך ההישרדותי לחזור לקשרים משמעותיים, לחיבורים רגשיים, למצוא אנשים עם תחומי עניין דומים ומטרות משותפות" כך אומר מייק זילברג – שותף מייסד ב IS-CL, שעבד בחברות כמו KPMG, Redbull ו Wework.

"פיצוח והבנה של קהילות מגלה לנו עולם חדש של אפשרויות לשיתוף פעולה, יצירת ערך ומילוי צרכים רגשיים לצד הצרכים החומרים והשכליים. יש המון קהילות שקמו באופן ספונטני וארעי אבל מעטים האנשים שיודעים להנדס ולייצר קהילות חזקות שיכולות לייצר ערך יש מאין לחבריה"

יותר ויותר חברות משקיעות בקהילות. 

לקהילות יש יכולת לקדם את החברה בהרבה דרכים:

  1. להגדיל את החשיפה ולייצר צמיחה. 
  2. לעזור פתח מוצרים חדשים וחדשנים.
  3. לתת מענה לבעיות עם פחות השקעה בצוותי תמיכה לצד פידבק מהיר על המוצרים.
  4. לעזור לה לייצר תכנים.
  5. לייצר עיסוק ועניין סביב מוצר ולהגדיל מכירות.
  6. לטפח ולחזק את הקשרים הפנים ארגוניים.

אחת התובנות החשובות ממומחים שעוסקים בתחום היא שאם מתמקדים ביצירת ערך דרך קהילה במיקוד ברור אחד, סביר להניח שגם ערכים מוספים אחרים ייצרו לחברה. יש שיראו בזה ניסיון ציני לנצל אנשים ואת האהבות שלהם אבל מבחינת הרבה אנשים מדובר ב win win. אנחנו הולכים לעולם שאת חייב לעסוק במה שאתה טוב בו ומה שאתה אוהב. הקהילות האלה הן הרבה פעמים סולם שעוזר לך להיכנס לתחום מסוים ולטפס ממנו לתוך ארגון או להתמחות שמעניינת אותך.

אם רק תביטו סביבכם תגלו שלמותגים רבים שכולנו מכירים קיימות קהילות המסייעות להם להגשים את המטרות העסקיות שלהם: "לא הרבה יודעים אבל לHP הרבה קהילות חדשנות מתחת לרדאר" מציין מייק. "בספטמבר הייתי בכנס ניהול קהילות המשמעותי בעולם ב ב LA, , CMX, שם פגשתי את אחד ממנהלי קהילות החדשנות שלהם והוא סיפר לי על הקהילה שהוא מנהל סביב אחד המוצרים שלה. זאת קהילה סגורה של 147 ״חברים״ שעוזרים לפתח את המוצר, לבדוק אותו, לתת עליו פידבק וכל זאת בעלות זעומה לעומת עליות מו״פ שרוב החברות מוציאות. בעזרת בניית הקהילה וניהול נכון שלה, החברה מצליחה לייצר מוצרים עם מרקט פיט ברמה גבוה ביותר ובעלויות יחסית נמוכות, לא הייתה חברה גדולה שלא שלחה לשם נציג.

גם מודל הצמיחה של WE WORK מבוסס על ניהול קהילה – המתחם הפיזי משך אליו יזמים מעולמות שונים וכולם תחת קורת גג אחת מנסים לקדם את המיזם שלהם מחד אך גם מקיימים קשרי חברות ושיתופי פעולה עסקיים מאידך. כולם בעצם לקוחות של אותה חברה מלכתחילה חיברה ביניהם. WeWork לקחה את בניין המשרדים המנוהל, שבמקסימום הרימו כוסית בחג ביחד והיו מאחורי קירות עבים וחיברה את כולם ביחד. היא שידרגה את בניין המשרדים לקהילה שחוגגת כל חמישי ביחד, עושים אירועים במתחם, חוגגים חגים ביחד במסיבות גדולות ומשתפת אותם בצמיחה הכלכלית אם אתה מביא חבר קהילה חדש. האנשים שדואגים לכל זה הם גם הצוות שמנהל בפועל את הקהילה ונמצא בקשר ישיר עם ה״ממברים״.

חיבור בין העולם הדיגיטלי לעולם האמיתי

הצורך הקיים בארגונים השונים ביצירת קהילות הביא גם מקצוע חדש לעולם – ''מנהל קהילה''. תופעה מעניינת שבהחלט מסייעת למותגים המנהלים קהילות היא הרצון של חברי הקהילה לצאת מהמסגרת הדיגיטלית ולהיפגש תכלס פנים מול פנים. האירועים הללו תורמים לתחושת השייכות של חברי הקבוצה ויוצרים חוויות משותפות חדשות שגורמות לקהילה להיות חזקה יותר, להחזיק למשך זמן ארוך יותר ולהתפתח ולגדול למיימדים גדולים יותר.

בכנס ISCL, הכנס השנתי של מובילי קהילות סטארטאפים הבינלאומי שייערך ב-20 במרץ יגיעו לישראל מאות מובילי קהילות חדשנות, יזמות, ומשקיעים ממעל ל-40 מדינות ברחבי העולם להציג ולנסות לפצח יחד את עולם קהילות הסטארטאפים ולשתף בהצלחות, כלים ויוזמות חדשות.

בכנס יוצגו מגמות וכלים מעולם ניהול הקהילות. לדברי מייק: ''ניהול קהילות הוא כבר לא  Nice to Have הוא כלי רב שימושי שכל חברה או ארגון נדרשים לבחון לא האם הוא רלוונטי להם אלא איך ובמה להתמקד. נביא גם מנהיגים שונים של חברות שבנו סביב המוצר שלהם קהילות חזקות ומעוררות השראה ובעיקר נייצר שת''פ בין האורחים, חשוב לזכור שכל מנהל קהילה מייצג מאות ואלפי חברים בקהילה שלו ומדובר במובילי דעת קהל עם השפעה עצומה והכי חשוב, אנחנו שמחים לקיים את הכנס הבינ''ל הראשון בישראל