בינה מלאכותית: אחד הטרנדים הבולטים של 2018, fotolia

טור: הדבק שידביק את הטכנולוגיות בשנת 2018

3 טכנולוגיות מרתקות שקיימות כבר היום ירכיבו את העתיד שלנו. אבל הדרך לניצול נכון של אלו תלויה במרכיב אחד חשוב: היכולת לשלבם בצורה נכונה. טור של דן ליכטנפלד

בינה מלאכותית, לימוד מכונה, אוטומציה ורובוטיקה, דאטה סיינס, האינטרנט של הדברים, בלוקצ'יין, פרודוקטיביות דיגיטלית ועוד הם המונחים הטכנולוגים החמים של 2018. הם היו כאן כבר ב- 2017, חלקם אפילו קודם לכן, אבל מה שמבחין בין השנה הנוכחית לשנים שקדמו לה היא העובדה שהטכנולוגיות הבשילו וכעת ניתן להדביק אותן זו לזו, באמצעות הדבק הדיגיטלי.
 

הרכב האוטונומי, אשר על פיתוחו שוקדות בשנים האחרונות, לא מעט חברות ענק בעולם,  הוא דוגמא מצוינת לשימוש בשלל טכנולוגיות משולבות:  עיבוד תמונה, ביג דאטה ואנליטיקס  ברמה גבוהה, מיפוי וזיהוי עצמים במרחב, מערכת ניהול בענן ועוד. גם עיר העתיד החכמה מהווה נקודת מפגש של כל הטכנולוגיות החדשות, ובבוא היום, תבנה את עצמה באופן אוטומטי,  תדע כיצד להגיב לאירועים משתנים ואף תבצע באופן אוטונומי את עבודות התחזוקה והתפעול של עצמה.

 דן ליכטנפלד
 

דן ליכטנפלד( יח"צ)


 

אז מאילו טכנולוגיות בדידות מורכב העתיד שלנו? להלן 3 טכנולוגיות:

  1. בינה מלאכותית, אוטומציה ומכונות לומדות, ועוד בעצמן, נכנסות לכל הזירות, משפרות את החיים שלנו  ומאפשרות לנו ליהנות משירותים חכמים, מונגשים ומותאמים אישית. הספקים יודעים להציע לנו את המוצר או השירות שאנחנו רוצים בדיוק עכשיו, גוגל, אמזון, פייסבוק ורבים אחרים עוקבים אחרינו, לומדים את ההעדפות שלנו ומדייקים בול בבחירות שהם עושים עבורנו. סירי, אלקסה וסמסונג מאזינות לנו וגם מגיבות לא רע למשאלות הלב. אני מדבר, בעמדת קפה במשרד, על פלוטילה ביוון ותוך שניה החופשה החלומית צצה בפיד שלי, כולל קורס סקיפרים שעומד להיפתח בחודש הבא.
     
  2. עוד טרנד שיבשיל  ויתרחב השנה הוא הטרנד של הביג דאטה והדאטה סיינס. יותר ויותר ענפים, ארגונים, חברות ואפילו עסקים בינוניים וקטנים יטמיעו טכנולוגיות לאיסוף דאטה ולניתוח עמוק של הנתונים, לרבות, יכולות זיהוי דפוסים, קורלציות ואנומליות, וניסוח תובנות. אלה יתורגמו לשיפור חווית הלקוח, ויצירת קשר אישי ופרסונלי עימו.
     
  3. התחום השלישי שצועד בצעדי ענק וכובש עוד ועוד טריטוריות זה התחום של מדפסות תלת-מימד, שנכנסו אפילו לעולם הרפואה, לרבות היכולת לשחזר עצמות, הדפסות של מתכת, פלסטיק ועוד חומרים ואלה נותנות מענה כמעט לכל תחום בחיים.

והטרנספורמציה הדיגיטלית, אשר במידה זו או אחרת, מרבית השוק עסוק בה, היא הגורם המאפשר – הדבק שיאפשר לטכנולוגיות אלו ואחרות להיכנס לחיים שלנו בצורה מועילה ותורמת. שוק הקומודיטי על כל ענפיו, ביטוח, בריאות, קמעונאות ועוד מחפש היום את הפרסונליזציה ואת האישי,  והדיגיטל הוא האמצעי להמיר את יכולות הניתוח המתקדמות ליתרון עסקי. מוצרים כמו Google Home או Amazon Echo, המבוססים על מנוע AI חזק, מהווים דוגמא לחיבור בין הפיזי לדיגיטלי. גם בעולם התלת מימד, לדבק הדיגיטלי תפקיד חשוב במימוש ההדפסה.  טכנולוגיות הסריקה וההדפסה התלת-ממדיות משלבות כוחות ומאפשרות מעבר ברזולוציה גבוהה מן העולם הדיגיטלי לעולם הפיזי ולהיפך, עם היכולת לסרוק, לערוך ולשכפל פריטים מוחשיים, על מנת  ליצור העתקים מדויקים, ואף משופרים, של המקור.

כל טכנולוגיה בודדת קיימת כבר מספר שנים אבל החיבור של כל הטכנולוגיות יחד, כפי שיבוא לידי ביטוי בעשור הבא, יביא את הקפיצה המשמעותית. ממש כמו תאוריית הגשטלט, או המושג סינרגיה, המערכת השלמה תהיה שווה הרבה יותר מסך הטכנולוגיות שירכיבו אותה. 


הכותב הוא מייסד ומנכ"ל Ideo Digital, המתמחה בליווי חברות בבניית אסטרטגיה דיגיטלית ומימושה