גיל שויד הוא חתן פרס ישראל הראשון בתחום ההייטק

שויד, מייסד חברת צ'קפוינט לפני 25 שנים ומנכ"לה, הוא הזוכה הראשון בפרס החדש אותו חנך שר החינוך נפתלי בנט. "סיפורו של שויד - סיפור ההייטק הישראלי"

פרס ישראל יוענק לראשונה השנה גם בתחום ההייטק, והזוכה הראשון יהיה אחד האנשים המזוהים ביותר עם התעשיה הזו בישראל: גיל שויד, מנכ"ל חברת צ'קפוינט ומייסדה.

שר החינוך נפתלי בנט, הייטקיסט מצליח בעצמו בעברו, ציין בנימוקיו כי "סיפורו של שויד הוא סיפור ההייטק הישראלי. כבוגר 8200 שהקים את צ'קפוינט, הוא סלל דרך והיווה השראה עבורי ועבור אלפי יזמי הייטק ישראלים, ותורם ממרצו לחינוך בישראל".

שויד מסר בתגובה: "התרגשתי לקבל את ההודעה, במיוחד כשמדובר בתחום שמזוהה כל כך עם המדינה והחברה הישראלית. הפרס מגיע לכל עובדות ועובדי צ'ק פוינט ב-25 השנים האחרונות - יחד יצרנו פיתרון לבעיה עולמית וביחד אנחנו הופכים את העולם לבטוח יותר. מדינת ישראל היא פלא והתעשייה שלנו הופכת את הרוח החדשנית שפועמת כאן למוצרים שמשפרים את העולם ומשנים את חייהם של כל אזרחי העולם באשר הם. אני מודה לוועדת הפרס, לשר החינוך ולכל העוסקים במלאכה".

ועדת הפרס, בראשות שלמה דברת ולצד רן מידן ואילון תירוש, הגדירו את שויד כ"אדם פורץ דרך, השראה, דוגמה ומופת ליכולת להצמיח טכנולוגיות חדשניות וחברה רב לאומית מצליחה ומשגשגת הפועלת עד היום ממדינת ישראל". 

שויד, בן 50 ויוצא יחידת ההייטק הצבאית, ייסד את חברת אבטחת המידע המצליחה בשנת 1993, ויצר את חומת האש המסחרית הראשונה בעולם, תוך פיתוח טכנולוגיה שיכולה לזהות תקשורת רשת ולאפשר לתעבורה להתקיים בצורה מאובטחת. אותה טכנולוגיה - אותה רשם כפטנט - נמצאת למעשה בשימוש עד היום.