glyph הכונן הקשיח של , יח"צ

הכונן הקשיח הקשוח: סקירת כונן נייד GLYPH ATOM SSD

חוששים לגורל הקבצים שלכם? glyph מציעה כונן קשיח קשוח במיוחד שמיועד לטילטולים בדרכים ולתנאי שטח קשים. אבל האם הוא שווה את תג המחיר הגבוה? בדקנו

אל שולחננו הגיע כונן נייד של חברת Glyph - אבל שלא תטעו, לא מדובר בכונן נייד רגיל כי אם כונן המיועד לחיים של טלטלות ומכות ותנאי קיצון שונים אתם יודעים חייהם של אנשי מקצוע דוגמת צלמים, עורכי וידאו, דיג'ייז ולמעשה כל אדם שפרנסתו תלויה בעבודה תקינה על המחשב  בכל מצב ובכל מקום.

אז במה מדובר?

ובכן בחברה מגדירים את כונן ה-SSD אטום, ככזה המיועד עבור לשווקים המקצועיים

מה בקופסא?

לא הרבה. מלבד הכונן , בחברה צירפו שני מתאמים: מתאם USB TYPE C לחיבור USB Type A רגיל, ומתאם נוסף לחיבור USB TYPE C.

glyph ssd
 

ככה זה נראה: האריזה מבחוץ( יוסי לוי)

עיצוב המוצר

מדובר בכונן SSD שמגיע בתוך חיפוי אלומיניום יציב  וקשוח במיוחד - מהסוג שאמור להפוך אותו לחסין למכות. ואם זה לא מספיק אז גוף האלומיניום הקשיח הזה מצופה גם הוא המעטפת סילקון קשיחה שאמורה להגן על כל המארז הזה מפני נפילות אקראיות ואפילו מכות וחבלות. 

 glyph ssd
 

ציפוי הגומי מגן מפני נפילות( יוסי לוי)

מימדי הכונן הם: 122 מילימטר גובה, 48 מילימטר רוחב ועובי של 15 מילימטרים. הצורה הכללית מעט יותר גדולה ממפתחות רכב מה שאומר שהכונן נכנס לכיס בקלות. 

 glyph ssd
 

ככה הוא נראה בלי מעטפת הגומי( יוסי לוי)

מבחינת חיבורים הרי שלכונן חיבור USB TYPE C, ונורת חיווי יחידה ירוקה בקצהו.  

 glyph ssd
 

נורת חיווי ירוקה( יוסי לוי)

המבחן המעשי: אז איך הכונן עובד?

הדבר הראשון שיש לומר עליו, ונראה שהאריזה לא מספרת את הסיפור המלא, זה שהכונן נמכר כשהוא מיועד למערכות ההפעלה של אפל. מי מכם, כמוני, שמשתמש בחלונות, ייאלץ לשבור את הראש לכמה רגעים בנסיון להבין לאן נעלם הכונן ואז לכשהבנתם מה קרה  -לבזבז עוד כמה דקות קצרצרות על פירמוט מחדש.  זה לא באמת כזה נורא, פשוט חבל שהחברה לא ממש מבהירה את זה.

כאמור, הכונן מעוצב בצורה קומפקטית מאורכת -כזו שתכנן לכל כיס. השימוש בכונן עצמו מאוד פשוט כשהדבר היחיד שמעט הפריע לי הוא שמרקם ציפוי מעטפת הגומי צובר אבק מעבר לממוצע וקצת קשה לנקות אותו.

 glyph ssd
 

אל תפריעו לו: ה- Glyph Atom  בעבודה( יוסי לוי)

ה- Glyph Atom הוא כונן מהיר, אפילו מהיר מאוד. בבדיקה שלנו הגענו למהירות קריאה ממוצעת של 430mbps ולמהירות כתיבה של 320mbps - נתונים מרשימים שאיפשרו לנו גם לערוך סרטונים בתוכנת עריכה ישירות ממנו.

 glyph ssd
 

מפתח של רכב מול הכונן ספוג האבק( יוסי לוי)

בבדיקה שלנו ערכנו על תוכנת הפריימר סרטונים באיכות 4K שנשמרו על גביו ולשמחתנו הרבה הכונן תפקד נהדר - לא נתקלנו בעיכובים מיותרים והעניין עבר על מי מנוחות. עוד נקודה  ששמחנו לגלות הוא שה"אטום" לא מתחמם. זה נשמע כמו משהו קטן, אבל כשמדובר בכונן שמיועד להסחב אתכם בדרכים  - זה לא עניין של מה בכך. העובדה שהכונן לא מתחמם ( לפחות המארז שלו לא התחמם) מעידה על כך שמדובר במארז שעוצב נכון ובנוי לעומס עבודה. הכונן היה מחובר אצלנו למחשב כמעט שבועיים רצופים ללא כל סימני עייפות.

בשורה התחתונה

כונן ה-ATOM של חברת Glyph הוא מוצר מעולה שמראש פונה לנישה מצומצת - ומכאן כוחו. העובדה שהוא מהיר מאוד, קומקפטי ובעל מעטפת קשוחה מאוד העמידה למכות ונפילות כמו גם תנאי מזג אויר קיצוניים הופכת אותו למכשיר כמעט מושלם עבור אנשי מקצוע - בדגש על צלמים, עורכי וידאו ודיג'ייז. נראה כי אלו יפיקו את המיטב ממה שלכנן הזה יש להציע - ניידות מקסימלית מבלי להצפשר על ביצועים ושמירה על המידע שלכם.

אבל, וזה אבל גדול,  לא הכל דבש בעולמו של ה-ATOM. כתבתי שהכונן הזה כמעט מושלם מסיבה טובה מאוד - המחיר. כונני SSD מתומחרים באופן מסורתי גבוה יותר מאשר כוננים רגילים והכונן הזה אינו יוצא דופן. נכון לכתיבת שורת אלו כונן ה-525 ג'יגה שבדקנו מתומחר בכ-1,100 שקלים שזה משהו כמו 200 שקלים בממוצע מעל כונני SSD רגילים של חברות כמו SAMSUNG או Transcend. מצד שני הכונן הזה הוא אינו כונן רגיל והוא מציע שקט נפשי לבעליו - שיודע שהמידע היקר שלו מוגן בתוך מעטה מתכת מאסיבי. מומלץ לאנשי מקצוע ולמי שכל שנייה יקרה לו בעבודתו וחשובה לו מהירות מקסימלית בכונן הנייד שלו.