עקוב אחריי: לידיעת משפחת נתניהו - מתי הקלטת סתר חוקית?

החיים שלנו מתועדים 24/7, הפרטיות מתה והמצב רק הולך להחמיר: כיצד זיעזעו הקלטות סתר את השלטון בישראל, ומה השיקולים העיתונאיים לפני פרסום הקלטה שכזו?

הגיע הזמן שכולנו נפנים זאת. כמעט בכל רגע נתון עוקבים אחרינו, מצלמים אותנו ומאזינים לשיחות שלנו. האח הגדול גרסת המציאות. בעידן של חיים תחת מעקב שוטף הפכו ההקלטות הסודיות לכלי נשק שלעיתים מוביל לסחיטה ואיומים.

הקלטות הסתר סיפקו לאורך השנים - ובעיקר באחרונה, כמו אצל בני משפחת נתניהו - כמה מהסיפורים הגדולים שידעה המדינה, מהקלטת הלוהטת ועד הקלטות שולה זקן. אחרים, בחלק מהמקרים, טענו כי מדובר במציצנות וברכילות. 

לכתבות נוספות במדור

איך טוקבק נולד: מי קובע אילו תגובות יגיעו לאוויר?

האם שימוש בוואטסאפ ובפייסבוק גורם לדיכאון?

נעילה מפני שחורים: הסרטון שהביך את וולמארט

איך יכול להיות שמקליטים אותנו כל הזמן? כל עוד צד אחד מודע להקלטה, הדבר חוקי ואינו נחשב כהאזנת סתר. "צריך לשמור על האתיקה, על הערכים, מה מפרסמים ומה לא, וצריך לבדוק שאתה לא נופל בפח", אומרת אילה חסון שפרסמה הקלטות רבות שעוררו סערה - ביניהן הקלטה של יוסף פריצקי נגד חברו למפלגת "שינוי" אברהם פורז, בה ניסה להפיל אותו בפח, "השר הזה התראיין אצלנו לאחר שמיעת ההקלטה וסיים את הקריירה באותו ערב". פריצקי: "עד היום אני מצטער על זה". פורז: "לא סלחתי לו על כך, ואני גם לא מדבר איתו מאז".

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בנימין נתניהו

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בנימין נתניהו (רויטרס )

 

עכשיו הרעיון שוב על השולחן: ראש הממשלה ואנשיו מנסים לקדם חוק שיאסור הקלטה של שותף לשיחה בלי הסכמת שני הצדדים. אז נכון שנבחרי הציבור כבר רגילים לחיות תחת זכוכית מגדלת, אבל מה יקרה ביום שבו ייפרצו מאגרים ובהם נמצאות הקלטות שלא ידענו על קיומם? "האם הממשלה יכולה לומר לאפל לכתוב תוכנה שתגרום למאות מיליוני לקוחות להיות פגיעים?", שאל טים קוק, מנכ"ל אפל.

עד שנתרגל למציאות החדשה הזו, שחוקיה משתנים מיום ליום, כנראה שנאלץ להשלים עם העובדה שבה כל אחד מאיתנו מתועד נון סטופ מסביב לשעון- על כל המשתמע מכך.