ג'ף בזוס: מתחילת 2018 הוסיף מייסד אמזון עוד 20 מיליארד דולרים לחשבונו האישי, רוייטרס

מי אתה ג'ף בזוס? סוד ההצלחה של האיש העשיר בעולם

עם הון עצמי המוערך בלמעלה מ-120 מיליארד דולרים, ג'ף בזוס, מייסד אמזון, הפך בשנה האחרונה לאיש העשיר בעולם. אז איך הוא עשה את זה? טור מיוחד של שלמה גרדמן

  • פורסם ב:
  • 30/01/2018 23:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/01/2018 23:35
  • |
  • כתבים:
  • אונליין 13

הוא נולד בארה"ב בעיר אלבוקרקי, שבמדינת ניו מקסיקו בשם ג'פרי יורגנסן לאם תיכוניסטית בת 17, ולאב לוליין בקרקס בן 18. זמן קצר לאחר לידתו נפרדו הוריו, וכשהיה בן ארבע התחתנה אימו עם מהגר קובני בשם מיגל בזוס. מיגל (המכונה מייק) אימץ את ג'פרי הצעיר וגידל אותו כבנו. אם הייתי ממשיך ומספר לכם שאותו ג'פרי גדל והפך לפושע או סתם צעיר בשולי החברה - סביר להניח שהייתם מנידים ראשכם בצער אך לא בפליאה. במקרה הזה מדובר בסיפור שהתפתח קצת אחרת... אותו צעיר הידוע כיום בשם ג'ף בזוס הוא אחד האנשים החדשנים והיצירתיים בעולם, ואפשר לומר בבטחה כי בזכות החדשנות שלו הוא הפך גם לאיש העשיר בעולם! ג'ף בזוס הוא המייסד והמנכ"ל של ענקית הצרכנות אמזון.

אמזון הוקמה בשנת 1994 על בסיס הרעיון של בזוס שהבין כי האינטרנט הולך לשנות את עולם הצרכנות ובחר במכירת ספרים כמוצר המרכזי שלו. כעבור 5 שנים החברה הפכה לרווחית ובזוס היה יכול להמשיך ולהתמקד במכירת ספרים או במוצרי צריכה אחרים, לרכוש פה ושם חברות מתחרות או משלימות לאתר המכירות המצליח שלו ולהגדיל את רווחיו. אך בזוס לא חשב לרגע כי תפקידו כיזם הסתיים. הוא ניצל את ההצלחה של אמזון כדי להמשיך ולהיות חדשן, תוך שהוא לוקח סיכונים גדולים ומודע לעובדה כי לא כל רעיון  או מוצר יצליח, אך חדשנות מתחילה מתעוזה.

בזוס המציא את הקינדל שאיפשר לאנשים לקרוא ספרים על גבי טאבלט מיוחד שהותאם לקריאה ממושכת ואיפשר לאנשים להזמין אין ספור עותקים של ספרים דיגטלים בעלויות מזעריות. הוא הקים את Amazon Web Services שהיא כיום ספק שרותי אחסון המידע הגדולה בעולם וכמו כן פיתח מצלמות זעירות למכשירים ניידים מתוצרת אמזון ועוזרת דיגיטלית בשם "אלקסה" המאפשרת פיקוד קולי על שורה של מכשירים ביתיים. בימים אלה שוקדים אנשיו על פיתוח רחפנים שיאפשרו את הטסת הרכישות של הצרכנים מהמחסן המקומי ועד לבית הצרכן. זהו רק חלק קטן מהפעילויות של אמזון ושל החברות שבבעלותה.

קצת יותר מ-20 שנה אחרי שהקים את חברתו הראשונה, ניתן לומר כי בזוס פיתח מודל חדשנות מנצח. מראיונות שקיים בשנה החולפת ניתן להבין את הסודות להצלחתו הפנומנלית - והרי הם בקצרה:

1. הרצון לרצות את הלקוח – בזוס תמיד חושב מה הלקוח שלו רוצה וכיצד יעשה אותו מאושר. לדעתו הלקוחות של אמזון רוצים שלושה דברים: מחיר נמוך, אספקה מהירה ומגוון רחב של מוצרים. בזוס כמובן עושה כל מה שהוא יכול כדי לספק ללקוחותיו את כל מבוקשם. 

2. הרצון להיות חלוץ וממציא – כדי  להוביל ולהצליח חייבים להיות חלוצים וליצור שירותים או מוצרים שלא היו קיימים קודם. אך לא כל ניסיון לפתח מוצר או שירות חדש מצליח וצריך להיות מוכנים להיכשל. כישלון וחדשנות הולכים ביחד והאתגר הוא לא רק להמציא משהו חדש אלא גם לגרום ללקוחות לצרוך אותו. רבים מכירים את המושג חדשנות משבשת (Disruptive Innovation) אך בזוס מדגיש כי גם אם הצלחנו לפתח מוצר או שירות חדשים - כל עוד הלקוחות לא אימצו אותם, הם אינם יכולים להיקרא מוצרים משבשים, שהרי לא שינו את הרגלי הצריכה של הלקוחות, והלקוחות הם אלו שקובעים אם מוצר מצליח או לא.

3. הנכונות לחשוב לטווח ארוך – יזמים רבים בונים על הצלחה בין לילה אך האמת היא שמאחורי רוב ההצלחות הנחשבות "הצלחות בין לילה" מדובר בהצלחות שהלכו ונבנו במשך שנים. זה בדרך כלל לוקח עשור להגיע להצלחה הגדולה ועל היזם להיות מוכן לכך. גם כאשר אנחנו מתכננים את מהלכינו אל לנו לתכנן את הרבעון הבא או את השנה הקרובה. זה לא טבעי לבני האדם לחשוב לטווח רחוק, אבל אם נתכנן היכן אנחנו רוצים להיות בעוד 5-7 שנים יש לנו הרבה יותר סיכוי להצליח לממש זאת.  רבעון מוצלח – או שנה מוצלחת –  הם למעשה תוצאה של תכנון שנעשה כבר לפני 3-5 שנים.

אגב, שימו לב למספר חמש - החוזר שוב ושוב אצל בזוס (זה גם מספר השנים שלקח לאמזון להפוך לראשונה לרווחית). לפני חמש שנים החלה אמזון לפתח מוצר הנקרא .Amazon Go למעשה מדובר בשילוב של טכנולוגיות רבות המאפשרות לבצע קניות בחנויות בעולם הממשי ללא קופאיות וללא תורים. בקיץ 2017 כאשר בזוס רכש את רשת הסופרמקרטים האמריקאית Whole Food תהו רבים מדוע נקט במהלך שכזה. את התשובה לכך הוא נתן בשבוע שעבר כאשר אמזון פתחה בבנין משרדיה בסיאטל את החנות הראשונה בעולם ללא קופאיות וללא עמידה בתור. החנות מתבססת על טכנולוגיות בינה מלאכותית, חיישני משקל, ומצלמות חכמות שפיתחה אמזון. המבקרים בחנות נדרשים רק להוריד אפליקציה המאפשרת את זיהויים וחיוב החשבון שלהם ומאותו הרגע הם חופשיים לקחת כל מוצר בכל כמות מכל מדף. כבר בעונת הקניות של סוף 2017 הפך בזוס לאדם הראשון בעולם שהונו האישי חצה את קוו ה-100 מיליארד דולר. סביר להניח שהטכנולוגיות החדשניות שפיתח ל-Amazon Go תמשכנה להגדיל את נכסיו, אך מבחינתו הן רק עוד תחנה בדרך לרעיון הגדול הבא שלו. חדשן, כבר אמרנו? מר שלמה גרדמן הוא מנכ"ל חב' איי אס ג'י ויו"ר משותף של כנס החדשנות הטכנולוגית iNNOVEX2018 שייערך השנה (בפעם השישית) ב- 7 בפברואר 2018 ויתקיים במרכז הכנסים אווניו, בקרית שדה התעופה, לוד.