סטארטאפים: מענק חתימה על סה"כ 50,000 ש"ח, fotolia

זה המקצוע המבוקש ביותר בשוק ההייטק

ארוחת ערב זוגית מידי שף, חופשה בלאס וגאס, מענקי חתימה בגובה שתי משכורות ויותר וקמפיינים לגיוס במאות אלפי שקלים - כך מתחרות חברות הייטק על עובדים פוטנציאליים

  • פורסם ב:
  • 21/01/2018 08:57
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/01/2018 16:18
  • |
  • כתבים:
  • אונליין 13

האתגר הגדול ביותר בשוק ההייטק והטכנולוגיה הישראלי הוא המחסור הגדול בעובדים. לפי נתונים שפרסמה לאחרונה הרשות לחדשנות, תעשיית ההייטק בישראל סובלת ממחסור באנשי פיתוח ובמתכנתים המוערך בכ-10,000 איש ואישה. 

נתוני סקר השכר שערכה חברת see.V, המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה לסטרטאפים ולחברות הייטק, מצביעים על תמונה שאינה משתמעת לשני פנים בכל הנוגע לתנאי עובדי ההייטק בישראל. נתוני הסקר מצביעים על עלייה של 7% בשכר הממוצע בשנה האחרונה לכ-26,650 ש"ח בחודש, יותר מכפול השכר הממוצע במשק. בפסגת המקצועות המבוקשים ניתן למצוא את תפקיד ה- Data Scientist, שהוגדר כבר לפני 4 שנים על ידי מגזין הרווארד כמקצוע הסקסי ביותר במאה ה21, כתפקיד עם השכר הגבוה ביותר בתחומי התוכנה בישראל. אלו הזוכים לקבל את התפקיד הנחשק ישתכרו בתחילת דרכם כ-25,000 ₪ לחודש, וזאת ללא ניסיון תעסוקתי בתחום. בעלי התפקיד המנוסים יותר יזכו למשכורות שמגיעות ללמעלה מ-40,000 ₪ לחודש.

 מרב לייפר
 

מרב לייפר( רונן קרוק)

נוסף על כך, שוק ההייטק רווי בהיצע של פינוקים והטבות הניתנים לעובדים במסגרת העבודה, הבאים לידי ביטוי בתנאים ייחודיים, וביניהם חדרי כושר צמודים, חדרי אוכל מפנקים, אירועי חברה גדולים, טיולי חברה לחו"ל, קונדיטור בבוקר וטבח בערב, מדיניות של מתן חופשה ללא הגבלה למי שרוצה, הטבות בחופשת לידה ועוד. כל זאת על מנת לפתות עובדים פוטנציאליים ולשמר את העובדים הקיימים. כי במצבו הנוכחי של שוק העבודה בהייטק, יותר ויותר עובדים הם אלה שבוחרים את החברה במקום שהחברה היא שתבחר אותם.

כשקיים מחסור כל כך גדול בעובדים בשוק ההייטק, התחרות על המועמדים הטובים קשה מאוד. כאשר מדובר בעובדים איכותיים במיוחד, המאבק על גיוסם עולה מדרגה ונדמה שכל האמצעים כשרים. בשנים האחרונות נשמעים יותר ויותר סיפורים שהוכיחו כמה רחוק מוכנות חברות ההייטק ללכת בשביל לגייס את העובדים הטובים ביותר. מעבר למאבק הפרטני עבור כל עובד איכותי, כיום חברות הייטק אינן מסתפקות בפרסום מודעות דרושים ומשקיעות משאבים רבים גם בקמפיינים גדולים לגיוס עובדים. לדוגמא, חברת פלייטיקה הישראלית אשר מפתחת משחקי רשת, יצאה לאחרונה בקמפיין שילוט חוצות לגיוס עובדים בתפוצה שעוד לא נראתה כמותה בישראל. הערכות בענף מדברות על כך שעלות הקמפיין כולו נאמדת בכ-300,000 שקלים.  ואם חשבתם שזה סכום קיצוני, אז מסתבר שאתם עדיין לא מבינים עד כמה גדול הצמא בשוק לעובדים מקצועיים - ועד כמה רחוק חברות ילכו כדי לגייס את הטובים ביותר לשורותיהם.

"מרבית הלקוחות שלנו הם סטרטאפים", אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V, "ועצם קיומם תלוי בגיוס מתכנתים איכותיים. לכן הם מוכנים לצאת מגדרם כדי לנצח בתחרת הקשה על המועמדים הטובים. כמובן, אין להם יכולת להתחרות בהצעות השכר של חברות כמו אמזון, פייסבוק או גוגל, אבל הם עושים כל מה שהם יכולים במסגרת האפשרויות שלהם: מעניקים תכנית אופציות רחבה, מציעים תנאי העסקה מפתים, מאפשרים מעורבות משמעותית והשפעה על אופן התפתחות הסטארט אפ, מגמישים את היקף המשרה ומאפשרים עבודה מהבית, וכן גם מציעים מענקי חתימה נדיבים, גם אם הם לא משתווים לסכומים שמציעות אמזון ואחרות. כבר היו לנו מועמדים שקיבלו מענקי חתימה בסך 40,000 ש"ח ו-50,000 ש"ח. יש חברות שממש מחזרות אחר המועמדים, כך למשל סטרטאפ שאנחנו עובדים אתו העניק למועמד מסוים ארוחת ערב זוגית שבישל שף ישראלי ידוע. סטרטאפ אחר הטיס מועמדת שלנו ביחד עם כל העובדים לחופשה בלאס וגאס, וזאת כשהיא לא נמנית כעובדת החברה. אגב, זה לא תמיד עובד. למשל, המועמד שקיבל ארוחת שף, בחר בסוף לעבוד בחברה אחרת, כי הוא התחבר יותר לטכנולוגיות ולמוצר. יש לנו עוד סיפורים כאלה, אם כי אני רוצה לסייג ולומר שזה נכון בעיקר למועמדי העילית".