אלקסה של אמזון, יח"צ

6 טרנדים בולטים שעומדים לעצב את עולם ה-VoIP במהלך 2018

מטלויזיות עם ממשק קולי ועד רמקולים חכמים: בעוד 2018 נפתחת נראה כי טכנולוגיית ה VoIP זוכה לפריחה מחודשת. טור מיוחד של רון מעיין, דירקטור ניהול מוצר בחברת VONAGE

 • פורסם ב:
 • 16/01/2018 15:26
 • |
 • עודכן ב:
 • 17/01/2018 08:14
 • |
 • כתבים:
 • אונליין 13

VoIP היא טכנולוגיה שנמצאת איתנו כבר בערך 30 שנה. בבסיסה היא מאפשרת קיום שיחות דרך רשת האינטרנט שהדוגמה המוכרת והידועה ביותר בתחום היא כנראה סקייפ. אבל אם תחפשו מתחת למכסה המנוע של כמעט כל שירות תקשורת - תגלו פתרונות מבוססי VoIP.  עכשיו כשאנחנו נכסים ל-2018, נשאלת השאלה - מה כבר אפשר לחדש בתחום הזה? החלטנו להסתכל קצת קדימה, ומתוך הראייה של השוק, לתת לכם הצצה ל-6 טרנדים בולטים שעומדים לעצב את עולם ה-VoIP בשנים הקרובות:

1. תקשורת אינטגרטיבית

כיום, מערכת הטלפוניה והאינטרנט רצות במקרים רבים על אותה תשתית פיזית. עם זאת, הם מנוהלים ומונגשים למשתמש במערכות נפרדות לחלוטין: את שיחות הטלפון שלנו אנו עושים בטלפון הביתי, או בטלפון הסלולרי מאפליקציית החייגן ואילו לאינטרנט אנחנו ניגשים מדפדפן המחשב או מהאפליקציות בטלפון. רבים מאיתנו כבר היום העבירו לפחות חלק מהתקשורת שלהם לאפליקציות כדוגמת ווטסאפ, אבל גם שם, "שיחות הטלפון" מבוצעות בנפרד מאפליקציות אחרות. לאט ובבטחה, זה משתנה. כיום, חברות יכולות להוסיף יכולות תקשורת ישירות לתהליכים העסקיים ולשירותים שאותם הם מספקים, ללא שום צורך לעבור ברשתות הטלפוניה ה"רשמיות" ולעשות זאת עם או בלי הצורך במספרי טלפון.

 שיחות טלפון על גבי האינטרנט
 

שיחות טלפון על גבי האינטרנט( Fotolia)

צריכים רופא? תפנו לרופא אונליין בכללית. תקבעו תור ותקבלו זימון וגישה לרופא משפחה, ילדים ועור דרך קישור לאינטרנט. את הייעוץ הרפואי תקבלו בשיחת וידאו. מתקשרים לקבל שירות? במרכזי שירות רבים מחליפים את הטלפונים השולחניים ואפילו את האפליקציות הייעודיות ברכיב המשולב ישירות לתוך מערכת ניהול הלקוחות של הארגון. בחלק מהמקרים, ניתן לחייג ישירות מהדפדפן: במקום לחייג למספר הטלפון של מוקד השירות אחרי שמצאתם אותו באתר האינטרנט של החברה, תוכלו לחייג ישירות מאתר החברה או מהאפליקציה שלה. עבור העסק מדובר בשיפור האינטגרציה בין מערכות הארגון שמאפשר קבלת החלטות טובה יותר לאורך זמן ועבור הלקוח מדובר בשיפור השירות. שירותי הטלפון יעברו בשנים הקרובות מהפיכה של ממש. לא נתייחס אליהם יותר בשירות נפרד, אלא בחלק אינטרגטיבי בשירותים אחרים.

רמקול כטלפון

אולי לארץ עדיין לא הגיע הטרנד החדש, אבל בארה"ב אנחנו בעיצומו של שינוי של ממש. Amazon Echo, המצויד בעוזרת האישית -Alexa, הראה את הדרך, ומוצרים נוספים כדוגמת Google Home לא אחרו לבוא. Echo הוא רמקול חכם ביתי המקושר לאינטרנט ומסוגל להגיב לפקודות קוליות. ניתן לבקש ממנו להשמיע שירים מסויימים, לברר את התחזית, להקריא את הלו"ז היומי מהיומן ופעולות רבות נוספות. לפי הערכות, מדובר כיום בכ-39 מיליון רמקולים חכמים שנמכרו ונמצאים בשימוש ע"י כ-100 מליון אנשים ברחבי ארה"ב. אין שום סימן לעצירה של מגמה זו.

אמזון אלקסה
 

 Amazon Echo: הרמקול המצויד בעוזרת האישית -Alexa

במהלך שנה שעברה, אמזון הוסיפה את היכולת להתקשר למספרי טלפון, ובזה חתמה את הגולל לצורך ולשימושיות של הטלפון הביתי. באותו האופן שהטלפון הנייד מוציא משימוש מוצרים רבים כדוגמת שעון היד והמצלמה, כך הרמקול החכם הביתי מתחיל לצבור יכולות ומוציא משימוש את הטלפון הבייתי. בשנה הקרובה, נהיה עדים לשינוי נוסף, והוא כניסה של הרמקולים החכמים לחדרי ישיבות בחברות, כתחליף לטלפון הועידה הארגוני.

בלוקצ'יין ומטבעות וירטואליים

חשבתם בחודש האחרון להשקיע בביטקוין? גם אני. ומסתבר שאנחנו לא לבד. גם חברות התקשורת עושות צעדים כדי להיות חלק מטרוף המטבעות הוירטואליים וטכנולוגיית הבלוקצ'יין שעומדת מאחוריהם. 

 Bitcoin, ביטקוין
 

איך תקשורת ובלוקצ'יין קשורים זה לזה?

רק החודש צצו להם מספר אייטמים בחדשות שמראים איך תקשורת ובלוקצ'יין קשורים זה לזה:

 • חברת טלגרם, רשת תקשורת כדוגמת ווטסאפ, יוצאת ל-ICO ומגייסת כספים ע"י הנפקת מטבע וירטואלי משלה. המהלך יאפשר ללקוחות טלגרם לקנות ולסחור במוצרים ושירותים בתוך הרשת

 • שמועות דומות עלו לאחרונה לגבי אפליקציית המסרים של ליין. במזרח יש לאפליקציה זו מיליוני משתמשים. כבר היום היא מספקת שירותי תשלום וכעת גם היא כנראה תכנס לתחום המטבעות מבוססי בלוקצ'יין

 • אם חשבתם שמדובר אך ורק בטרנד של אפליקציות וחברות הזנק, אז הידיעה הזאת לגבי זרוע ההשקעות של קומקסט, ענקית הכבלים האמריקאית, צריכה לשנות את דעתם. בכוונת קומקסט להשקיע בטכנולוגיות בלוקצ''ין ולהתמקד בתחומים של ניהול זכויות יוצרים וניהול זהות משתמשים

 

בבסיס טכנולוגית הבלוקצ'יין נמצא הרעיון של ביזור ופירוק הצורך במנגנוני אמון. בכך, טכנולוגיה זו רלוונטית מאד גם עבור שוק הבנקאות וגם עבור שוק התקשורת. אחרי הטירוף של החודשים האחרונים בשערי המטבעות הוירטואליים, ניתן לצפות שגם חברות תקשורת יצטרפו לחגיגה.

בינה מלאכותית

בשנים האחרונות חלה פריחה מחודשת בתחום הבינה המלאכותית, או אם נדייק, בתחום הלמידה הממוחשבת. הסיבה לכך נעוצה בעיקר מהמעבר למחשוב ענן, זמינות של כח עיבוד ופריצות דרך מדעיות בתחום.

a.i
 
a.i( fotolia)

a.i( fotolia)

השימוש במונח בינה מלאכותית הוא שיווקי ביסודו. הפוקוס האמיתי היום הוא בלמידה ממוחשבת. גם על שוק התקשורת וה-VoIP לא פסח הטרנד.  חברות אלה מתחילות לחקור ולעשות שימוש בלמידה ממוחשבת במספר אזורים:

 1. שיפור איכות התקשורת - אם ע"י שיפור אלגוריתמים לניתוב תקשורת ברשת, אופטימיזציה של דחיסת אודיו ווידאו והתגברות על רעשים ותקלות רשת

 2. זיהוי דיבור - הגענו למצב שבו מחשבים יכולים לזהות דיבור ולהמיר אותו לטקסט כתוב ובמקרים רבים אף להבנה של משפטים מסוימים. הדבר מאפשר אוטומציה של תהליכים, אם בעוזרים אישיים דיגיטליים כדוגמת סירי של אפל וקורטנה של מיקרוסופט ואם בשילובם במרכזי שירות טלפוניים המאפשרים טיפול מהיר ויעיל יותר בלקוחות.

 3. הבנת הלקוח - זה לא נגמר רק בהבנה של הדיבור. מערכות לומדות מסוגלות היום ברמת דיוק גבוהה לדעת ממספר שניות של שיחה עד כמה הלקוח שלכם עשוי לקבל את ההצעה שאתם עומדים להציע לו. שימוש בידע הזה מאפשר לכם להחליט אם להשקיע בו את הזמן או לא. במובנים מסויימים, שימוש בלמידה ממוחשבת מאפשר לחברות לשפר את התהליכים הארגוניים ואת קבלת ההחלטות שלהן.

מציאות רבודה

בין המציאות למציאות הוירטואלית ישנה המציאות הרבודה. מדובר בהעשרת המידע אותו אנו רואים וחווים בעולם האמיתי ע"י נתונים, מידע ועזרים ויזואליים המשולבים באותה המציאות. אחת הדוגמאות הידועות ביותר היא המשחק פוקימון גו, אשר מאפשר לשחקנים להתרוצץ עם הטלפון הסלולרי שלהם ברחבי העולם בניסיון לתפוס פוקימונים.

פוקימון גו
 

פוקימון גו( פוקימון גו)

 בתחום התקשורת, המציאות הרבודה מוצאת את מקומה בעיקר במרכזי השירות. תחשבו על מצב שבו אתם מתקשרים להתלונן שהטלויזיה החדשה שקניתם לא עובדת, ובמשך השיחה עם מוקד השירות, המוקד יכול לראות את מה שאתם רואים, ולהוסיף לוידאו שמופיע על צג הטלפון שלכם הסברים והוראות לגבי החיבורים של הטלויזיה לממיר ולחשמל. לא מדובר במדע בדיוני - זה קורה כבר היום במרכזי מידע פנימיים לחברות ששולחות טכנאים לתיקונים ואפילו בתחום הרפואה מרחוק. אם התחום הזה מעניין אתכם, תבדקו מה יש לחברת אפ-סקיל האמריקאית להציע.

טלפון? מי צריך את זה?

אנחנו רואים שינויים בהרגלי הצריכה בכל המדובר בתקשורת. זה החל לפני כמה שנים עם המעבר לשימוש באפליקציות המסרים המידיים. אנחנו מדברים פחות ומצ'טטים יותר. ואת כל זה, אנחנו עושים יותר על גבי אפליקציות ופחות על גבי ספק השירות לטלפון שלנו. ספק אם הילדים שלי יזמינו קו טלפון ביתי. ספק אם הם בכלל יבינו או יזכרו מה זה טלפון ביתי, כזה שמחזיקים ביד.

טלפון
 
הטלפון השולחני נשאר מאחור

הטלפון השולחני נשאר מאחור

את אותו הטרנד אנחנו רואים גם בחברות. יותר ויותר חברות מוותרות על הטלפון השולחני לטובת אפליקציות טלפוניות. גם אנחנו בוונאג' חרטנו על דגלנו את הצורך למגר את הטלפון השולחני. שינוי זה גורם לפירוק שירות הטלפון, קצת בדומה לרגולציה הקיימת בארץ של ההפרדה בשירות האינטרנט בין ספק התשתית לספק השירות. רק שכאן, ההפרדה מגיעה כדרישה מהצרכנים ולא כצורך רגולטורי: חברות רוכשות את ספק השירות שלהם לאינטרנט בנפרד מספק שירות התקשורת הארגונית שלהם, וכחלק מהתהליך, גם הטלפון השולחני נשאר מאחור.


הכותב הוא דירקטור ניהול מוצר בחברת VONAGE, אחת מספקיות שרותי התקשורת מבוססי ענן מובילות בארצות הברית אשר לה מרכז פיתוח מרכזי ברעננה