פייסבוק, פייסבוק

השינוי החדש בפיד של פייסבוק אמור להוות נורת אזהרה לעולם

תחת הכותרת "קרובים יחדיו" פירסמה פייסבוק כי תעצב מחדש את תוכן הפיד מתוך "דאגה לזמנו של המשתמש". אך מתחת לחזות המתקתקה והרומנטית מסתתרת לה בשורה אחרת לגמרי

  • פורסם ב:
  • 12/01/2018 06:36
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/01/2018 13:08
  • |
  • כתבים:
  • יוסי לוי

פייסבוק הכריזה בסוף השבוע האחרון כי בכוונתה לשוב למקורות, ולחזור לשורשיה כ"רשת חברתית"'  או כפי שאמרו שם: "מקום ובו בני אדם מתקשרים זה עם זה ולא מבזבזים זמנם על תוכן שיווקי או תכנים של יצרניות תוכן (אתרי חדשות, בלוגים וכו')

תחת הכותרת הזו הכריזו שם כי מעתה תינתן בפיד שלכם עדיפות לתוכן של חברים ולא של עסקים או יצרני תוכן שהמשתמש עוקב אחריהם. בחברה הודיעו כי החליטו לעצב מחדש את הפיד כדי שחווית השימוש בפייסבוק תהיה יותר משמעותית למשתמש. המשמעות? ובכן, על פי הדגש שפייסבוק בחרה להעניק בהודעה שלה לציבור, נראה שכמעט ולא תראו יותר תכני חדשות, סירטונים ויראלים וכל מה ש"לא מייצר חווית אינטראקטיבית משמעותית לגולש" . 

אם יש לכם תחושת דז'ה וו קלה, זה בסדר, אתם לא הוזים, החברה משחררת הודעה כזאת כל כמה חודשים בהתאם לביקורת הציבורית שנשמעת עליה ובהתאם לצרכיה הכלכליים - או במילים אחרות, להקפיץ את המניות שלה ולרצות את המשקיעים בה שרוצים שיותר יצרניות תוכן ישקיעו כסף בפרסום תכנים. "אז מה שונה הפעם? "אתם ודאי שואלים, ובכן, נראה שהפעם צוקרברג שיגר חץ מורעל לכל מבקריו בתקשורת: החברה "תעלים" תוכן של גופי תקשורת, קרי "Publishers" מהפיד. 

במהלך שלוש השנים האחרונות פייסבוק חונקת את העמודים של יצרני התוכן המסורתיים ולמעשה מנסה לסרס כל נסיון לייצא טראפיק החוצה מהפיד שלה לאתרים של אלו - בייחוד אם זה נעשה שלא בתשלום. באמצעות חיבוק דוב אגרסיבי, פייסבוק הצליחה לשעבד את כל כלי התקשורת הגדולים בעולם. ואם אאלץ להשתמש בדימוי ויזואלי כדי להמחיש את העניין  כנראה אבחר בזה של ענק המאכיל ציפורים בפרורי לחם שהוא זורק לעברן.

אחד מאותם הכלים שפיתחה פייסבוק בנסיון להשאיר את הגולש בתוך האפליקציה שלה הושק לפני כשנתיים ושמו Instant Articles ובעברית "מאמרים מידיים". הפלטפורמה הזו פותחה באמתלה יצירתית של פייסבוק שאומרת כי גולשים שונאים להמתין לטעינת קישורים חיצוניים ולכן פיתחו שם פלטפורמה המאפשרת פירסום תוכן ישירות לפייסבוק. כן, פייסבוק הציעה ליצרני תוכן להעלות את התוצרת שלהם ישירות לפלטפורמה של פייסבוק ולדלג על האתר שלהם עצמם בתמורה לחשיפה מוגברת (כביכול) וזמן טעינה מהיר מאוד לגולשים. אני חוזר וכותב זאת שוב לטובת מי שלא הבין את זה: פייסבוק גרמה לכמה מיצרני התוכן לנטוש את האתר שלהם עצמם ולפרסם כתבות ישירות במערכת של פייסבוק - מבינים את גודל האבסורד?

גם ישראלים בין הנפגעים בדליפת המידע הגדולה
 

מציאות או מציאות מדומה? העולם דרך העיניים של פייסבוק( pixaby)

אז מי יצרני התוכן שנכנעו? ובכן זה הסיפור המעניין. כשהושקו ה"מאמרים מידיים", בפייסבוק התגאו שהצליחו לסחוף ענקיות תוכן עולמיות מכובדות כמו: הניו יורק טיימס, באזפיד, CNN, פורבס, נאשיונל גיאוגרפיק ועוד'. פה בארץ קבוצת "הארץ" הזדרזה וחיבקה את הפיתוח "החדשני" בחום ובמהירות, כשדפי הפייסבוק של עיתון "הארץ" ו-"The Marker" החלו לפרסם מאמרים ישירות לפלטפורמה של צוקרברג. תמורת העונג הזה, פייסבוק  דרשה לחלוק עם יצרן התוכן את רווחיו מהפרסומות בדף. כן, במקום שבעל התוכן יהנה לבדו מהכנסות הפירסום באתר שלו (וינהל את הצגתן של אלו) בפייסבוק לא הסתפקו בפרסומות בפיד של הגולש ודרשו לקבל את חלקם גם בפירסום בתוך כתבות האינסטנט. מיותר לציין שלפייסבוק הרווח כאן הוא עצום: בכך שהחברה מסוגלת להיכנס לתוך התוכן שהגולש קורא, היא למעשה צוברת או כורה  יותר מידע על תחומי העניין שלו - מידע ששווה כסף, והרבה מזה. יצרני התוכן שנכנעו למהלך הזה של פייסבוק פשוט ויתרו על ההכנסה הזו וכרעו ברך בפני הרשת החברתית בשמחה - תוך כדי שהם לא רק מוכרים נתח מכור מחצבתם - אלא גם מפרטיותו של הגולש שלהם, שאמנם כבר מכר את זו לפייסבוק ביום שפתח שם חשבון, ועדיין - מדובר בסוג של לגימה נוספת מאותו הרעל, שגם כך הורג את הפרטיות של כולנו באיטיות.

אלא שהרומן הזה, לפחות בעולם,  לא החזיק זמן רב, ופחות משנתיים אחרי, קבוצת ה"טיימס" וגם "פורבס" כבר משכו ידם מהפלטפורמה. אחריהם גם מותגי הוצאת Hearst ובראשם קוסמופוליטן. ב"טיימס" אפילו טענו שהסיבה לכך שהם נטשו את הפלטפורמה היא כי "להפתעתם "גילו כי הרווח שלהם מקישורים רגילים גדול יותר מרווחי הפירסום בפלטפורמה של פייסבוק", לפחות מה שנותר לאחר שפייסבוק קיזזה את חלקה.

אז מה גרם ליצרניות תוכן מכובדות למכור את יוקרתן בעבוד נזיד עדשים? ובכן, זו עובדה ידועה שפייסבוק טיפחה מאז ומתמיד יחסים חמים עם יצרני תוכן מובילים והעניקה לאלו הצצות ראשונות לפיתוחים שלה כדי שיטמיעו את אלו ויובילו טרנד או איזו מגמת שוק - כנראה שבהארץ ודה מרקר הסתנוורו מתשומת הלב ולא ממש חשבו קדימה.

מאחורי כמעט כל פעולותיהן של פייסבוק וגוגל בשנים האחרונות, מסתתרת מגמה שאמורה להדאיג כל אחד ואחת מאיתנו: בתהליך איטי, מחושב ומדוד אלו נוטלות לידיהן את השליטה על מקורות המידע של כולנו ובצורה שרק ניתן להגדירה כמסוכנת ביותר - הופכות להיות הפוסקות העליונות בשאל "מהו תוכן ראוי ומהו תוכן שאינו ראוי? ולמה אנו כצרכנים נחשפים לתוכן מסוג אחד ולא לתוכן מסוג אחר?

רובנו צורכים את החדשות שלנו מהפיד עצמו, וזו לא רק תחושה - מחקרים מראים שהשימוש באפליקציות ייעודיות ממשיך לרדת, בד בבד עם ירידה בכמות הכניסות לאתרי החדשות הגדולים (כמו גם הצפייה בחדשות בטלויזיה). בצעד הנוכחי נראה כי פייסבוק וצוקרברג מתחילים לצאת מהצללים ולתפוס במה מרכזית יותר מבעבר, זאת  בנסיון להשפיע על סדר היום הציבורי.

אז נכון, זו אינה הפעם הראשונה שפייסבוק נוקטת בצעד הזה של העלמת תכנים מגופי חדשות ויצרני תוכן מהפיד של הגולשים. כאמור, היא כבר עשתה זאת אינספור פעמים בעבר במטרה שאלו יתחילו לשלם לה כסף עבור הפירסום וההפצה דרכה. מה ששונה עכשיו זו העבודה שצוקרברג מכריז במוצהר ש"לא אכפת לו בכלל מהכסף או מההפסדים שיגרמו בעקבות המהלך". כן, על פי ההצהרה שלו נראה כי הוא מודע לכך שפייסבוק תסבול מהשינוי שנעשה לפיד, שינוי שלטענתו יתבטא בירידה בזמן שהגולש נמצא בפייסבוק ובכמות האינטראקציות שלו עם התוכן. ורק כדי לחזק את דבריו, מניית פייסבוק צנחה בכמעט -5 אחוזים ביממה שעברה מאז ההכרזה כשהיא משילה ממנה כמעט 25 מיליארדי דולרים. אבל כולנו יודעים איך עובד משחק המניות, ומה שיורד, יכול גם לעלות - ומאחר ומארק צוקרברג מעולם לא הצטייר כמי שרווחת הציבור בראש מעיניו ופייסבוק היא חברה בורסאית - הרי שברור לכולם שיש כאן מהלך מחושב לטווח הארוך, כזה שתוצאותיו עלולות להיות הרות אסון: שליטה מלאה על פיד החדשות העולמי.

 פייסבוק רוצה להשכיח מכם את המציאות
 

פייסבוק רוצה להשכיח מכם את המציאות( pixabay)

 בעוד 2018 רק נכנסה לחיינו, הרי שכבר ברור כי פייסבוק נכנסת לאחת השנים הקריטיות בחייה: בארה"ב עדיין דנים בהשפעתה על  תוצאות בחירות 2016, באירופה שוקלים בכובד ראש בנקיטת צעדים נגדה בעקבות הפרת פרטיות משתמשים ואפילו בישראל הבטיחו כי השנה החברה תיאלץ להתמודד לראשונה מול חובת תשלום מס למדינה ושאלת ניצול כוחה לרעה תיבחן לעומק - נראה כי 2018 עומדת להוות משוכה רצינית בפני החברה. בעוד התקשורת מפעילה לחץ כבד על פייסבוק, לעיתים רבות בקריאה על רגולציה וביקורת, נראה כי בפייסבוק מעט מאסו בכך. עד כמה אתם שואלים? ובכן, אחד ממבקריה הגדולים בארץ הוא עורך אתר "המזבלה", דורי בן ישראל קריו, אחרי שזה החל להשמיע ביקורת כלפי התנהלותה של פייסבוק, זו פשוט בחרה לבעוט אותו ואת עמודי האתר שלו החוצה מפייסבוק עצמה. וזה לא נגמר כאן - בפייסבוק בעטו כל קישור ששותף מאתר "המזבלה" באקט של מה שרק ניתן לכנות "צנזורה", שכביכול כוסה תחת מה שמכונה שם "כללי השימוש הנאות של החברה" - אתם יודעים, אותם הכללים שאוסרים שיתוף תמונה של אישה מניקה אך מתירים שידור חי של סרטוני התאבדות ורציחות, פירסום תמונות של גופות, קריאות הסתה ועידוד טרור וכמובן, איך לא - פירסום ושיתוף פייק ניוז במטרה להשפיע על דעת קהל במדינה מסויימת. בעוד שכאזרחי דמוקרטיות מערביות יש לנו חשש מוצדק המלווה כל הליך חקיקה אל מול הממשל, הרי שבמקרה הזה, ובתהליך לא ארוך שנים -  ויתרנו באופן טוטאלי על פרטיותנו, עסקינו והיכולת שלנו להתפתח בצורה נטולת מגבלות.

פתיחתה של שנת 2018 מהווה במובנים רבים נורה אזהרה חמורה להמשך קיומה של הדמוקטיה המערבית כפי שאנחנו מכירים אותה. הפייק הניוז והמייק ניוז, החדשות שפייסבוק בוחר כן להציג בפיד שלכם, הופכים להיות המוסר החברתי ויתכן כי הם יכריעו את עתידנו האישי והכלכלי.  ומה לגבי העתיד לבוא? ובכן בנקודת הזמן המיידית לא נראה מושיע באופק הגלוי לעין, שיצליח לעצור את צוקרברג וחבריו מלנהל את העולם בעוד פחות מעשור.