הקלדה מול מחשב, fotolia

ב-30% מהרשויות המקומיות עדיין עובדים עם דוא"ל של הוטמייל

במרכז השלטון המקומי יוצאים ביוזמה חדשה שמטרתה להביא את מהפיכת הענן לכל הרשויות בארץ וחושפים כמה נתונים לא מחמיאים לגבי מוכנות הרשויות בכל הקשור למיחשוב

  • פורסם ב:
  • 17/12/2017 18:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/12/2017 10:29
  • |
  • כתבים:
  • יוסי לוי

רגע לפני שנת 2018, מתברר כי ל-30% מהרשויות המקומיות בישראל אין דומיין באינטרנט או שרת דואר. המשמעות? ובכן מסתבר שאלו עדיין עובדות על בסיס תיבות דוא"ל של ג'ימייל, וואלה או הוטמייל.  מתברר כי מסמכים אישיים פרטים של אזרחים, כמו גם של הרשויות עצמן , מועברים ומאוחסנים בשרתי דואר לא מאובטחים. 

וזה לא נגמר כאן,  לכ-15% מהרשויות אין אתר אינטרנט. ואלו שיש להן אתר - לא עומדות בתקנות הנגישות. עוד נתון שמפורסם הוא כי בישראל רק ל-60 רשויות  מהן יש מנהל מערכות מידע  ומחלקת IT מסודרת, מתוך כ-250 רשויות מקומיות. 

המידע הזה מפורסם על רק כוונתו של מרכז השלטון המקומי להציג תוכנית פעולה מקיפה בנושא, במהלך כנס החדשנות האורבנית MUNI EXPO שיפתח באמצע חודש פברואר 2018 ומשמש כפלטפורמה לקידום תחום העיר החכמה בישראל.

ממה שידוע על התוכנית, נראה כי במטרה לזרז ולקדם את מהפיכת הערים החכמות בארץ, מרכז השלטון המקומי יחל לרכז שירותים טכנולוגיים על בסיס מחשוב ענן לשימושן של הרשויות המקומיות בישראל, וזאת כתשתית לעיר החכמה. עוד פורסם כי במסגרת פיילוט שכבר רץ בימים אלו, דווח כי נרשמו לשירות מעל 50 רשויות - כמעט מחצית מהן שייכות למגזר הערבי.

 עיר חכמה
 

"עלות המיזם מוערכת בשלב ההתחלתי בכמה עשרות מיליוני שקלים" | Fotolia

 

חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי: "לאחר בחינת הנושא, זיהינו פערים טכנולוגיים גדולים בין הרשויות השונות, המונעים מחלקן להעניק לתושבים את השירותים הטובים והיעילים ביותר. בהיעדר תקציבים ממשלתיים לנושא, מרכז השלטון המקומי לקח על עצמו את היוזמה להנגיש לכל הרשויות המקומיות, קטנות כגדולות, ממעמד סוציו אקונומי נמוך כגבוה, את השירותים היעילים והאמינים ביותר בתחום ניהול הערים ולהפוך את הערים בישראל לחכמות ויעילות יותר."

באם הכל יעבוד כשורה, המיזם החדש אמור לרכז המון כח בידי מרכז השלטון המקומי ולהעניק לו יכולות מיקוח אל מול ספקיות השירותים השונות שלא היו ברשותו בעבר. מה שלפחות על הנייר אמור להתבטא גם בתמחור אגרסיבי יותר שינגיש את טכנולוגיות הענן גם לרשויות חלשות יותר. בנוסף, המעבר לענן ברשויות אלו אמור להפוך את התפעול והתחזוק של כל תחום העיר החכמה לפשוט יותר עבור הרשויות הקטנות שאינן מחזיקות במחלקות טכנלוגיות ותמיכה ייעדויות. 

 ברק שחר, מנהל מערכות מידע במרכז השלטון המקומי: "בחינת הפתרונות באופן מרוכז ומקצועי תאפשר לנו להציע לרשויות בכל גודל פתרונות מהמתקדמים ביותר בכל תחום, ולשתף מידע ומאמצי פיתוח. פוטנציאל האפשרויות בענן שיתופי כזה בלתי מוגבל: ניהול מצלמות בענן (לפי רמות הרשאה), ניהול חכם של איסוף זבל, מערכות מתקדמות להגנת סייבר, ועוד אינספור יישומים. הפרויקט יבוצע בתהליך של best of breed כאשר בכל מודול תיבחר הטכנולוגיה המתקדמת והמצטיינת ביותר בשוק, תוך יצירת ממשקים בין המודולים השונים. "

עלות המיזם מוערכת בשלב ההתחלתי בכמה עשרות מיליוני שקלים ובמרכז השלטון המקומי מבקשים להדגיש כי "הפרוייקט אינו למטרות רווח ומיועד נטו לטובת קידום הרשויות במטרה להנגיש טכנולוגיה וחדשנות".