הודעת הקריסה של פייסבוק, פייסבוק

מי באמת אחראי להפלת פייסבוק? האמת נחשפת

מאות מליוני משתמשי פייסבוק, אינסטגרם וטינדר התעוררו לגלות שהם מנותקים מהרשת והספקולציות הניחושים הציפו את הרשתות החברתיות. אז מי הם ההאקרים הטוענים שגרמו לכך, מדוע הם מכונים "יחידת הלטאות" והאם מארק צוקרברג צריך להיות מודאג? כל הפרטים

  • פורסם ב:
  • 27/08/2014 15:27
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/01/2015 18:34
  • |
  • כתבים:
  • יוסי לוי

מאות מליוני משתמשים מרחבי העולם דיווחו הבוקר (שלישי) על קשיים בהתחברות לרשתות חברתיות. מה שהיה נראה תחילה כתקלה רגעית, התברר בהמשך כאירוע חוצה אפליקציות ואתרים. הרשתות והאפליקציות אינסטגרם, מייספייס, איים, היפצ'אט וטינדר -כולן קרסו, מה שמעלה את הסבירות למתקפת האקרים מתוכננת היטב.

למרות שגרסתה הרישמת של פייסבוק היא כי מדובר היה בכשל מערכתי פנימי, שלא נוצר כתוצאה מהתערבות חיצונית, יש מי שכבר לקח על האירוע אחריות - קבוצת ההאקרים הנודעת לשימצה ה-Lizard Squad (יחידת הלטאה), ואם נאלץ לשפוט על פי ההיסטוריה של הקבוצה, יש סיבה טובה להאמין להם.

 

lizard Squad. אחראים לעשרות פריצות רשת בחצי השנה האחרונה
 

lizard Squad. אחראים לעשרות פריצות רשת בחצי השנה האחרונה(טוויטר צילום מסך)

ה- Lizard Squad הם למעשה קבוצת האקרים מסוג הכובע השחור (Black hat),  סיווג המצביע על כך שמדובר בהאקרים הפועלים למטרות זדון ורווח אישי. הקבוצה ידועה בעיקר בהתקפות מסוג ה DDoS - התקפות שמטרתן לשתק שרתי מחשבים. לא הרבה ידוע על חבריה, ההודעות הרשמיות של הקבוצה מגיעות בעיקר מחשבון טוויטר בשם lizardmafia@. הכינוי עצמו ,בשילוב עם צילום של ראש לטאה הפך להיות חותמת אישית וסימן ההיכר שלהם.

 


רוצים לקבל את כל חדשות הדיגיטל והסרטונים הכי ויראליים ברשת?
עשו לנו לייק בפייסבוק

ככל הידוע הקבוצה פעילה במתכונתה הנוכחית, מעט יותר מחצי שנה. היסטוריית הפעילות שלהם עד כה מעידה על דפוס פעולה מסוים, כמו גם קורבנות מאוד ספציפיים - רובם קשורים בצורה כזו או אחרת לעולם הגיימינג (משחקים).

 

 

האם מארק צוקרברג צריך לדאוג?
 

האם מארק צוקרברג צריך לדאוג?(צילום מסך dailymail.co.uk)

בין פעולותיהן הידועות של חברי הקבוצה ניתן למנות את הבאות:

 

באוגוסט 2014 חברי הקבוצה תקפו והפילו את שרתי הפלייסטיישן ורשת ה-PSN של סוני. בנוסף נשלח איום פצצה ליושב ראש סוני, אשר בעקבותיו קורקע מטוסו הפרטי. באותו החודש הותקפו והופלו גם השרתים של משחק League of Legends. בנובמבר 2014 - שרתי המשחק הפופולרי destiny הופלו חברי הקבוצה לקחו אחריות.

 

דצמבר האחרון (2014) מסתמן כחודש הכי פעלתני של הקבוצה עד כה. במהלכו הותקפו והופלו רשתות ה-XBOX של מייקרוסופט, והפלייסטיישן ורשת ה-PSN של סוני, בתקופה הכי עמוסה בשנה - חג המולד. עוד באותו החודש החבורה הפילה את האתר הפופולרי Machinima.com ובמה שאמור להיות הפעולה הכי גדולה שלהם עד אז לקחו אחריות על הורדת השאלטר על האינטרנט בקוריאה הצפונית לכמעט יממה שלמה - בתגובה לאיומים של הרודן קים ג'ונג און על המערב בפרשת הסרט "ראיון סוף" הידועה לשימצה.

 

כרזת הסרט
 

כרזת הסרט "ראיון סוף" על מנהיג קוריאה הצפונית(רויטרס)

הגל הנוכחי של ה"מתקפה" הזו (ששיאה ככל הנראה היה בהורדת פייסבוק) החל אמש, עת פרצו ההאקרים הסוררים לאתר חברת התעופה המלזית. כל מי שנכנס לאתר נתקל בפני הלטאה ובהודעה על כינונה של "חליפות הסייבר" הראשונה.

 

עוד השאירה החבורה הודעה האומרת "404 - Plane Not Found" (המטוס לא נמצא) על משקל הודעת השגיאה הנפוצה"404 page not found" (העמוד לא נמצא) - בדיחה על חשבון פרשת טיסת MH370 של החברה אשר אבד הקשר עימה כשעל סיפונה 239 נוסעים.

 

התמונה שעלתה באתר חברת התעופה המלזית.
 

התמונה שעלתה באתר חברת התעופה המלזית. (צילום מסך -)

כדי להבין את חומרת העניין, חשוב לציין כי חברות כמו פייסבוק משתמשות במערך של שרתים לפעולה ולגיבוי כאשר יש הפרדה מוחלטת בין השניים בדיוק למצבים בהם קבוצת שרתים אחת כושלת או נפרצת. כדי להפיל גם את השרתים המיועדים לגיבוי נדרשת פעולה עוצמתית (הדורשת כח מחשוב רב) או לחילופין גישה לדלת אחורי (backdoor) המאפשרת לפורצים לשוטט בתוך מחשבי החברה מבלי להתגלות.

הפעם האחרונה שפייסבוק קרסה היתה בחודש ספטמבר האחרון (2014). הרשת החברתית לא הייתה זמינה פעמיים בחודש זה - כשפרק הזמן הממושך ביותר מבין השניים עמד על כרבע שעה. הפעם הרשת נפלה לפרק זמן של כ-50 דקות. במידה ואכן יתברר כי האירוע הבוקר נגרם כתוצאה מפריצה, הרי שמדובר בפריצת הסייבר החמורה ביותר מאז אירועי הפריצה לחברת סוני בסוף השנה שעברה.