הביטקויין חוצה את רף ה-10,000 דולרים, coinmarketcap.com

הביטקויין מזנק לשיא כל הזמנים: חצה את רף 10,000 הדולרים

הביטקוין חצה בשעות האחרונות את שווי 10,000 הדולרים למטבע אחד, ללא סימנים של היחלשות באופק. מומחים חוזים כי עד סוף השנה הבאה יתכן ושווייו יאמיר לשיא כמעט דמיוני כמותו עוד לא ראינו

  • פורסם ב:
  • 28/11/2017 17:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/11/2017 17:49
  • |
  • כתבים:
  • יוסי לוי

זה אולי נשמע קצת דמיוני , אבל זה סוף סוף קרה: בשעות האחרונות חצה שווי מטבע הביטקויין את רף ה-10,000 דולרים. כן, קראתם נכון, מטבע ביטקויין אחד שווה נכון להיום לא פחות מעשרת אלפים דולרים, מרחק עצום מ-4,000 הדולרים שהיה שווה רק באוגוסט האחרון או מ-1,000 הדולרים שהוא היה שווה רק בשנה שעברה. הביטקויין אינו המטבע הוירטואלי היחיד, המתחרה הקרוב אליו מכונה Ethereum את'ריום ושוויו עומד לחצות את רף ה-500 דולרים כבר בימים הקרובים.

 

למעשה כדי להבין עד כמה מטאורי הזינוק בשווי של המטבע נצטרך לחזור חזרה מרחק תשע שנים, אז, עם השקתו של המטבע, הוערך שוויו בכ- 5 סנט בודדים. יש לציין שהמטבע הוירטואלי הזה אינו מנוטר והשימוש בו אנונימי לחלוטין לכן לא מפתיע כי עצם הקיום שלו מפחיד את הממשלות ואת הבנקים, זאת בעיקר מכיוון שמאות אלפי עסקים ברחבי העולם, 150 מתוכם בישראל, מקבלים כבר תשלום באמצעותו.

 

שווי הביטקויין זינק מ-5 סנט ל 10,000 דולרים בפחות מעשור
 

שווי הביטקויין זינק מ-5 סנט ל 10,000 דולרים בפחות מעשור(fotolia)

אז לאן מועדות פני השוק? ובן בראיון שהעניק אמש ל-NBC מיכאל נובוגראץ, אחד המשקיעים הגודלים בתחום המטבעות הוירטואלים, טען זה כי יתכן ועד לסוף שנת 2018 ערך הביטקויין יאמיר לסכום שיא של כ-40,000 דולרים למטבע.

 

אז מה משפיע על ערכו?

 

הביטקוין נוצר ב-2009 ביפן על ידי אדם המוכר בשם סטושי נאקאמטו, והעקרון מאחוריו פשוט - מטבע וירטואלי שאין לו שום תצורה פיזית של כסף מודפס. המטבע הזה "חי" ברחבי הרשת, והערך שלו עולה ויורד אך רק בהתאם להיצע ולביקוש בשוק. לצערנו עיקר השימוש של המטבע בעולם מתבצע ברחבי הרשת האפילה, שם נהנים מהאנונימיות של המטובע לטובת מסחר בפעולות לא חוקיות שנעות החל מסחר בסמים ופדופיליה ועד האקרים שמשכירים שרותיהם לכל המרבה במחיר.

 

 

 

אבל מדוע הממשלות כל כך מפחדות ממנו?

זהו מטבע וירטואלי שלא ניתן לפיקוח, והקיום העצמאי שלו ברשת תלוי אך ורק בביקוש. המטבע נוצר באמצעות "כרייה": משתמשים בנוסחאות מתמטיות מורכבות ובמחשבים חזקים במיוחד, וכל מחשב אשר מצליח לעשות זאת - מקבל את הזכות לאסוף 12.5 ביטקוין שלא ניתנים לזיוף.

 

עם זאת, המשאב הזה מוגבל: עם יצירתו, תוכננו לו רק 21 מיליון מטבעות, וכיום נמצאים בשימוש 16.3 מיליון מטבעות. עצם הקיום שלו מאיים על הסדר הכלכלי העולמי, ולכן הוא מפחיד את הממשלות והבנקים. בארצות הברית, האיחוד האירופי ורוסיה מזהירים לגבי המסחר והשימוש בו על ידי ארגוני טרור והעולם התחתון, אך ברחבי העולם ישנם מאות אלפי עסקים המקבלים תשלום בביטקוין - 150 מתוכם פועלים בישראל.

בסרטון: כתבה מהתוכנית "הכל כלול" על המתעשרים החדשים, הישראלים שרכשו ביטקויין מבעוד מועד וכעת הם מיליונרים