,

החידוש האמיתי מאפל: סירי, מערכת השליטה הקולית

אמש הציגה אפל מערכת שליטה קולית לאייפון 4S, שמבינה שאלות ופקודות המנוסחות באופן טבעי. האם היא תשנה את שוק הסלולר או תהפוך לעוד קוריוז?

ריק

אייפון 4S שהשיקה אתמול אפל אכזב רבים, שציפו לאייפון חדש "באמת". אותו עיצוב? אותו גודל מסך? למה שנרצה לקנות מכשיר משופר מאפל, כשנוכל לקנות אנדרואיד עם מסך גדול בהרבה, ועם מפרט דומה?

 

את האכזבה ריככה מעט הכרזה על שיפור אחד מהותי וחדשני, שעשוי להוות מהפכה של ממש - ולשנות את האופן שבו אנחנו תופסים את המכשיר הנייד שלנו. אנחנו כמובן מדברים על Siri, מערכת זיהוי קולי המוטמעת באייפון 4S.

 

סירי - עוזר אישי למשתמש

 

סירי היא מערכת שליטה קולית שמבינה שאלות ופקודות המנוסחות באופן טבעי. באמצעותה ניתן ממש לדבר עם האייפון (באנגלית, צרפתית או גרמנית) כדי לתכנן פגישות ביומן, לחפש כתובת במפה, להכתיב ולשלוח אימיילים והודעות טקסט ועוד הרבה. מטרתה היא להפוך את השימוש בסמארפון לקל ונוח יותר, בין אם במקרים שבהם אי אפשר להשתמש בידיים (כמו נהיגה), או כשהאלטרנטיבה של ציווי קולי פשוט הרבה יותר נוחה.

 

החידוש בסירי, אותה קנתה אפל מחברת סטארטאפ לפני שנה, היא שאין צורך להתאמץ לדבר ברור או לנסח את הציווי באופן מיוחד כדי שהאייפון יבין אותו. סירי מגיבה גם לשאלות כלליות כמו "מה מזג האויר היום?" וציוויים כמו "תעיר אותי מחר בשש בבוקר", והמכשיר מגיב בהתאמה ומראה את התשובה הנכונה - ואפילו עונה בחזרה ומסביר מה הוא עושה.

 

 

אמש הוצגו חלק מהפיצ'רים של סירי בהשקת האייפון 4S. המרשים מביניהם היה הציווי לאייפון: "תמצא לי מסעדה יוונית טובה בפאלו אלטו", לה עלה המכשיר "מצאתי כמה מסעדות, אני מציג אותם בסדר דירוג יורד". כמו כן הודגמה יכולה המכשיר לחפש ערכים בויקיפדיה, לפתוח אירוע ביומן ולענות לשאלות כמו "האם ירד גשם מחר?" עם תשובה מדוייקת ותצוגה של התחזית ליום הרלבנטי.

 

<object width="450" height="330"><param name="movie" value="http://www.cnet.com/av/video/embed/player.swf" /><param name="background" value="#333333" /><param name="allowFullScreen" value="true" /><param name="allowScriptAccess" value="true" /><param name="FlashVars" value="playerType=embedded&type=id&value=50112634" /><embed src="http://www.cnet.com/av/video/embed/player.swf" type="application/x-shockwave-flash" background="#333333" width="450" height="330" allowFullScreen="true" allowScriptAccess="always" FlashVars="playerType=embedded&type=id&value=50112634" /></object>

 

אין ספק שסירי היא חידוש מעניין, שמתיימר לחסוך זמן - וגם יכול לעזור למוגבלי ראיה ובעלי בעיות מוטוריות. מה שטרם ברור הוא, האם דיבור למכשיר אכן טבעי יותר לנו מאשר שימוש במסך המגע באמצעות האצבעות.

 

נזכיר כי עוד ב-1984, כשג'ובס השיק את מחשב המקינטוש הראשון, המכשיר הגיע עם תוכנת דיבור (MacInTalk) שהלהיבה את הקהל, ופותחה עם הזמן גם לזיהוי דיבור והפיכתו לטקסט. מאז, ניסו עוד מספר חברות להפוך את השליטה הקולית לחלק אינטגרלי ממוצריהן. באנדרואיד קיים זיהוי קולי יעיל, המאפשר חיפוש קולי בגוגל ושליחת סמס והתקשרות קולית - אך אינו מסוגל כמו סירי להבין מגוון סוגי שאלות ולהגיב אליהן.

 

גם מיקרוסופט הטמיעה את ה-Speech Recognition מזמן במערכת ההפעלה חלונות, המאפשרת גם היא לצוות על המחשב פקודות ולהכתיב לו טקסט מדיבור. כל האפשרויות האלה, כאמור, כבר קיימות - אך עד היום הן לא הצליחו לכבוש את לב המיינסטרים. כעת נותר לראות האם אפל תצליח היכן שאחרות נכשלו, או שגם סירי המושקעת והמשוכללת שלה תהפוך לעוד קוריוז.