רצח השגריר האמריקני בלוב: זעם ספונטני או התנקשות מתוכננת?

הסיבה הרשמית למהומות שפרצו בבנגאזי ובקהיר היא הפצתו של סרט המעליב את הנביא מוחמד. עם זאת, הממצאים בשטח מעלים כמה סימני שאלה חשובים, שמטילים ספק בגישה זו. האם יש קשר בין הרצח לחיסולו של בכיר אל-קאעדה לובי? והאם זה מקרה שהוא התבצע יום אחרי ה-11 בספטמבר?

(8:09 דקות)

האם רצח השגריר האמריקני בלוב היה מתקפה מתוכננת? הלובים טוענים שההתקפה על השגרירות התבצעה בעקבות פרסומו בדיבוב לערבית של הסרט המעליב את הנביא מוחמד, אול הממצאים בשטח עשויים לספר סיפור אחר. אתמול ציינו בארה"ב את יום השנה לפיגועים הגדולים של ה-11 בספטמבר. אתמול הודה גם ראש ארגון אל קאעדה, איימן אל-זוואהרי, לראשונה, כי אחד הבכירים בארגון, מוחמד אל ליבי, ממוצא לובי, חוסל בידי האמריקנים.

 

התקפת ההמון על הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי לא נראתה כמו הפגנה ספונטנית. התוקפים ירו רקטות ובנשק קל והתפתח קרב יריות ארוך במקום. במקומות אחרים, כמו קהיר לדוגמה, לא ראינו קרבות יריות, אלא רק השחתה של הדגל. כמו כן, בניגוד לפרשת הקריקטורה המעליבה של מוחמד, שפורסמה בדנמרק, המהומות התרכזו בערים מעטות. העולם המוסלמי לא יצא לרחובות כמו בפעם הקודמת. לא ראינו הפגנות בדמשק או באינדונזיה, לדוגמה.

 

השלטון הנוכחי בלוב נחשב לאוהד יחסית את ארה"ב. אמריקה מעניקה ללובים תמיכה וסיוע לאחר נפילת קדאפי. ייתכן מאוד שפרשת רצח השגריר היא נקמה משולבת - זעם ספונטני על הפצת הסרט וגם מתקפה צבאית מתוכננת כנגד השגריר האמריקני, ששהה בביקור בבנגאזי.